KGHM najlepszym pracodawcą

Wysokie płace, bezpieczeństwo zatrudnienia i przyjazna atmosfera w miejscu pracy to główne czynniki decydujące o atrakcyjności pracodawcy – wynika z badania Randstad Awards 2015. Spośród polskich firm najlepiej w tym badaniu wypadły KGHM, ZE PAK i VW Motor Polska.

Wyniki tegorocznej, piątej już polskiej edycji Randstad Award – największego na świecie badania wizerunku pracodawców pokazują, że blisko dwie trzecie Polaków uważa wynagrodzenie za najważniejszy aspekt decydujący o atrakcyjności pracodawcy. Jednak tylko nieznacznie mniejsza grupa wskazywała jako kluczowe bezpieczeństwo zatrudnienia (57 proc.) oraz przyjazną atmosferę w miejscu pracy (53 proc.). Blisko połowa badanych podkreślała znaczenie stabilności finansowej firmy oraz interesującej treści pracy.

O ile wszyscy chcieliby zarabiać jak najwięcej, to wyraźne są różnice w preferencjach w pozostałych obszarach. Dla kobiet istotniejsze jest bezpieczeństwo zatrudnienia, przyjazna atmosfera pracy, a także zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym oraz elastyczny czas pracy. Panowie bardziej cenią sobie możliwość korzystania z najnowszych technologii, wysokiej jakości produktów i usług, a także zdecydowane kierowanie firmą przez zarząd.

Patrząc z kolei z perspektywy wieku, dla najstarszych pracowników (45-65 lat) poza zarobkami liczą się aspekty gwarantujące bezpieczeństwo zatrudnienia i stabilność finansową firmy. Najmłodsi na rynku pracy (osoby w wieku 18-24 lata) przywiązują do tych cech zdecydowanie mniejszą wagę. Częściej zależy im za to na interesujących zadaniach, korzystaniu z najnowszych technologii, możliwości międzynarodowej kariery i elastycznym czasie pracy.

Jak w kontekście tych oczekiwań pracowników prezentują się polskie firmy? Biorący udział w badaniu mogli wskazywać, które z największych polskich przedsiębiorstw byłyby dla nich atrakcyjnym pracodawcą. Zebrane głosy 9 tys.respondentów stworzyły ranking najlepiej ocenianych firm. Zwycięzcą zestawienia Randstad Award 2015, na którego uczestnicy badania oddali najwięcej głosów, został KGHM Polska Miedź. Drugie miejsce zajął Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, a na trzeciej pozycji znalazł się Volkswagen Motor Polska.

KGHM Polska Miedź zajął pierwsze miejsce w kategoriach: wysokie wynagrodzenia i benefity pracownicze, bezpieczeństwo zatrudnienia i stabilna sytuacja finansowa firmy. Jednocześnie został bardzo wysoko oceniony w kwestiach wsparcia utrzymania równowagi między życiem prywatnym i zawodowym, możliwości rozwoju kariery, a także silnego kierownictwa.

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin to firma, która zdaniem badanych zapewnia najlepsze możliwości rozwoju kariery, a także najbardziej dba o równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Przedsiębiorstwo znalazło się także na drugiej pozycji w kategorii wysokie wynagrodzenia i benefity pracownicze, przyjemna atmosfera pracy i troska o środowisko naturalne. Zajęło również trzecie miejsce pod względem bezpieczeństwa zatrudnienia i stabilności finansowej firmy.

Volkswagen Motor Polska to firma ceniona przede wszystkim za wysokiej jakości szkolenia. Zajęła również drugie miejsce w kategoriach możliwości rozwoju kariery, stabilności sytuacji finansowej, interesującej treści pracy oraz silnego kierownictwa. W pierwszej dziesiątce znalazły się również: Volvo Polska, Samsung Electronics Polska, PGNiG, Toyota Motor Manufacturing Poland, PGE Polska Grupa Energetyczna, Siemens, ABB.

Badanie pokazuje też, że w ubiegłych 12 miesiącach aż jeden na pięciu badanych znalazł nowego pracodawcę (21 proc.). Wśród czynników, które decydowały o zmianie pracodawcy ponad połowa (54 proc.) respondentów wskazała zbyt niskie wynagrodzenie, ale też aż 38 proc. wskazywało na brak możliwości rozwoju kariery, a co czwarty badany brak uznania i nagród.

– Wynagrodzenia są podstawą, ale w tym roku dystans między zarobkami a innymi cenionymi czynnikami zatrudnienia maleje. Coraz bardziej doceniamy pozapłacowe aspekty zatrudnienia. Jest to cenna informacja dla tych firm, które nie mają obecnie możliwości podniesienia wynagrodzeń, ale zależy im, by oferowane przez nich warunki pracy były jak najbardziej atrakcyjne dla pracowników i kandydatów do pracy – komentuje Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający Randstad Polska.

źródło: http://hutnictwo.wnp.pl/kghm-najlepszym-pracodawca,246772_1_0_0.html