24
grudzień
90 MINUT, KTÓRE POMOGĄ ZMIENIĆ TWOJĄ FIRMĘ
Co zyskują małe i średnie firmy na wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań cyfrowych? Z których funduszy można sfinansować zmiany technologiczne? Jakie mechanizmy wspierają transformację firm? Dlaczego wiedza jest dziś kluczowym czynnikiem budowania przewagi konkurencyjnej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie podczas Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0. Pierwsze z cyklu 8. spotkań już 24 marca, oczywiście on-line. Udział jest bezpłatny.
Przemysł 4.0 to kolejna odsłona rewolucji przemysłowej. Poprzednie trzy: mechanizacja, elektryfikacja, cyfryzacja były kamieniami milowymi w rozwoju światowej gospodarki. Zmiana jakościowa, którą teraz przechodzimy, dotyczy nie tylko technologii (Internetu, sztucznej inteligencji, cyfrowych maszyn i elektronicznych środków komunikacji), ale też nowych form pracy i roli człowieka. Istotą transformacji cyfrowej jest połączenie technologii, procesów biznesowych oraz organizacji nastawionej na rozwój i ciągłe doskonalenie. Jeżeli nasza firma ma znaleźć swoje miejsce w przyszłości, taka zmiana jest konieczna już dziś.
– Chcemy odczarować nazwę Przemysł 4.0. Wiele firm sądzi, że kryją się za nią rozwiązania dotyczące tylko dużych, produkcyjnych przedsiębiorstw. Tymczasem najwięcej do zyskania, ale i zrobienia mają mikro, małe i średnie firmy. Często właścicielom brakuje informacji, inspiracji, a czasami po prostu czasu, aby przemyśleć, zaplanować i wdrożyć technologie, które unowocześnią ich biznes. A to już nie jest kwestia wyboru. Cyfrowe dinozaury nie poradzą sobie na nowoczesnym rynku – uważa Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.
Ostatnie miesiące pokazały, jak ważna jest elastyczność firm, otwarcie na zmiany, umiejętność szybkiego dostosowania się do nowych realiów. W czasie pandemii, firmy, które mogą
i potrafią prowadzić działalność w sieci, płynnie stosują e-commerce, pracę zdalną itp. radzą sobie lepiej. W koncepcji Przemysłu 4.0 mieszczą się zarówno kosztowne innowacyjne inwestycje jak i prostsze, tańsze rozwiązania np. nowe oprogramowanie księgowości czy obsługi sprzedaży. Nie chodzi tylko twarde umiejętności cyfrowe i te związane z obsługą nowoczesnych technologii. Każda z firm może znaleźć w Przemyśle 4.0. coś, co pomoże jej
w rozwoju, otworzy okno na przyszłość. Niezwykle ważne stają się umiejętności miękkie – takie, których nigdy nie zastąpi robot, np. kompleksowe rozwiązywanie problemów, krytyczne myślenie, kreatywność, zarządzanie ludźmi, negocjacje. Tematy te nabierają szczególnego znaczenia w obliczu globalizacji oraz nowej rzeczywistości społeczno-gospodarczej po pandemii.
– Związek Pracodawców Polska Miedź chce pomóc firmom, nie tylko Zagłębia Miedziowego, w zdobyciu wiedzy i kompetencji, które pozwolą im swobodnie odnajdować się w XXI wieku. Wśród naszych firm członkowskich znajdują się zarówno duże organizacje takie jak KGHM Polska Miedź S.A. jak i również firmy małe i średnie oraz jednostki samorządu terytorialnego, które muszą zmagać się z problemem wdrożenia nowoczesnych rozwiązań w swoich przedsiębiorstwach. Poprzez cykl spotkań chcemy pokazać dobre praktyki i firmy technologiczne, które są czempionami innowacji w naszym regionie, ale również sposoby, na pozyskanie wsparcia finansowego dla firm, które chciałby wprowadzić innowacje– zachęca Beata Staszków.
Akademia Rozwoju Przemysłu 4.0 to projekt Związku Pracodawców Polska Miedź, do którego organizacja zaprosiła ekspertów Human Partner, Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu oraz Creativ Media Sp. z o.o.
– Właściciele małych czy średnich firm stoją dzisiaj przed poważnym wyzwaniem. W jaki sposób zapewnić większy wzrost, czy poprawić konkurencyjność swojej organizacji na krajowym, czy zagranicznym rynku. Z pomocą przychodzą nowe technologie. O tym, w jaki sposób przygotować się do zmian cyfrowych w swoich organizacjach, na co zwrócić uwagę, w jaki sposób dobierać sobie partnerów technologicznych i skąd wziąć pieniądze na unowocześnienie działalności, będziemy rozmawiać na naszych webinarach, które organizujemy w ramach Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0.– zaprasza Marcin Kowalski, Prezes Zarządu Human Partner Sp. z o.o.
Akademię zainauguruje konferencja „Przemysł 4.0 na Dolnym Śląsku – otoczenie, modele, kompetencje, rozwiązania – szanse i zagrożenia”. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Grzegorz Macko – Wicemarszałek Dolnośląski.
Konferencja odbędzie się online, 24 marca w godzinach 10-11.30. Udział jest bezpłatny, wystarczy się zarejestrować.
Program konferencji i formularz rejestracyjny znajdziecie tutaj:
Najnowsze wpisy