11
styczeń
Lubin, 24 września 2020 r.
ZPPM / 106 / IX / 2020
Szanowny Pan
Jacek Ozdoba
Sekretarz Stanu
Ministerstwo Klimatu
Szanowny Panie Ministrze
W załączeniu przesyłam uwagi Związku Pracodawców Polska Miedź do dwóch projektów rozporządzeń Ministra Klimatu: projekt rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji objętej wsparciem oraz jednostkowych wysokości premii gwarantowanej w roku 2021 (numer z wykazu prac legislacyjnych 58) oraz projekt rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie wartości referencyjnych dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji w roku 2021 r. (numer z wykazu prac legislacyjnych 59).
Uprzejmie proszę o wzięcie pod uwagę zaprezentowanej argumentacji przy tworzeniu ostatecznego kształtu projektów legislacyjnych oraz na dalszym etapie prac legislacyjnych.
Z wyrazami szacunku
Beata Staszków
Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź
Związek Pracodawców Polska Miedź jest samorządną organizacją pracodawców, niezależną w swej działalności od organów władzy i administracji państwowej, samorządowej oraz innych organizacji. Nasza organizacja zrzesza 117 pracodawców, zatrudniających ponad 38 000 pracowników. Założycielem Związku jest KGHM Polska Miedź S.A., a naszymi członkami są również podmioty prywatne, w szczególności z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak również firmy samorządowe niezwiązane kapitałowo z Grupą KGHM. Od blisko 25 lat Związek monitoruje i opiniuje projekty aktów prawnych istotnych dla gospodarki, chroniąc prawa i reprezentując interesy pracodawców i przedsiębiorców.
Uwagi ogólne
Skierowane do konsultacji publicznych zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Klimatu dotyczące uregulowań w zakresie kogeneracji (wartości referencyjne dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji, maksymalna ilość i wartość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji) należy ocenić pozytywnie w kontekście rozwoju liczby jednostek kogeneracji wytwarzających energię elektryczną przy uwzględnieniu poprawy efektywności energetycznej, jakości powietrza, a także wzrostu bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i ciepła.
W naszej opinii zmiany mają właściwy kierunek, jednakże dla szybszego i efektywniejszego rozwoju postulujemy uwzględnienie następujących uwag uzupełniających zakres projektowanych rozporządzeń:
Stanowisko przygotowane na podstawie ekspertyz i opinii pochodzących od podmiotów członkowskich Związku Pracodawców Polska Miedź (w szczególności KGHM Polska Miedź S.A)
Najnowsze wpisy
11
styczeń