WSPARCIE PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I INNOWACYJNOŚCI

Wspólnie z ekspertami z firmy doradczo-szkoleniowej Human Partner (członek ZPPM) chcemy dostarczać Państwu sprawdzone i aktualne informacje na temat dostępnych instrumentów lub programów wsparcia rozwoju przedsiębiorczości i innowacji. Liczymy, że dzięki zdobytej wiedzy i informacjom, członkowie naszego Związku będą mogli rozwijać swoje firmy w kraju, ale także za granicą.

BADANIA NA RYNEK – DOTACJE DLA INNOWATORÓW

Dolnośląskie firmy mogą starać się o dotacje w kolejnej edycji konkursu „Badania na rynek”. Środki umożliwią wprowadzenie do sprzedaży nowych (lub znacząco ulepszonych) produktów oraz wdrożenie innowacyjnych procesów technologicznych, które są wynikiem wcześniej przeprowadzonych lub zleconych prac badawczo-rozwojowych.

Konkurs prowadzony jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Nabór wniosków trwa do 17 lutego br. Przyznane dofinansowanie firmy mogą przeznaczyć na zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do uruchomienia produkcji, zakup nieruchomości, roboty budowlane czy budowę nowej linii produkcyjnej oraz hal. Dofinansowanie umożliwia również pokrycie kosztów związanych z nabyciem wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej, jak również eksperymentalnych prac rozwojowych czy usług doradczych.

O dotacje mogą starać się firmy z sektora MŚP, które prowadzą działalność gospodarczą na terenie Polski i zakończyły przynajmniej jeden pełny rok obrotowy. Dodatkowo, w ciągu trzech lat (poprzedzających złożenie aplikacji) ich minimalny próg przychodów w jednym zamkniętym roku obrotowym powinien wynieść 600 tys. zł dla mikro- i małych przedsiębiorców oraz 1 mln zł dla średnich.

Więcej informacji dla członków ZPPM: https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/badania-na-rynek-konkurs-ogolny-2

KAPITAŁ NA INWESTYCJE 

Wciąż dostępne są preferencyjne pożyczki dla firm MŚP, działających na Dolnym Śląsku. Przedsiębiorca może pozyskać maks. 1 mln złotych. Oprocentowanie wynosi 0,29% w skali roku (w przypadku pomocy de minimis).

Pożyczka rozwojowa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dolnośląskich przedsiębiorców. W przeciwieństwie do banków i rynkowych instrumentów (pożyczek lub kredytów), Operatorzy nie pobierają dodatkowych opłat i prowizji za rozpatrzenie wniosków, czy przyznanie finansowania. Poza tym istnieje możliwość udzielenia 6-miesięcznej karencji w spłacie kapitału. Finansowanie wydatków następuje w kwotach brutto, bez względu na to czy przedsiębiorstwo ma prawną możliwość odzyskania naliczonego podatku VAT.

Zakres możliwości finansowania jest bardzo szeroki. Obejmuje m.in.

 wprowadzenie innowacyjnych produktów, procesów oraz usług,

– rozwój/rozbudowa istniejącego przedsiębiorstwa,

– inwestycje w sprzęt produkcyjny, nowoczesne maszyny i urządzenia prowadzące do zwiększenia skali działalności firmy lub wzrostu zasięgu oferty firmy.

Więcej informacji dla członków ZPPM: Anna Kwiatek, tel. + 511 984 879

NCBIR WSPIERA INNOWACYJNE FIRMY 

Do 26 lutego trwa nabór wniosków o dotacje w ramach programu Infostrateg Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Organizator programu wesprze przygotowanie i wdrożenie technologii informacyjnych, telekomunikacyjnych i mechatronicznych bazujące na sztucznej inteligencji (AI) i blockchainie.

Celem programu INFOSTARTEG jest wspieranie rozwoju polskiego potencjału sztucznej inteligencji (SI) poprzez opracowanie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję i blockchain, mających bezpośrednie zastosowanie w praktyce. Konkurs NCBiR jest przeznaczony dla przedsiębiorców działających samodzielnie lub w konsorcjum z innymi firmami lub jednostkami naukowymi. Budżet konkursu wynosi 60 mln złotych.

Projekt musi wpisywać się w jedną ze ścieżek tematycznych konkursu:

TEMAT:. Rozpoznawanie obrazów medycznych, w zakresie:

  • dróg oddechowych (w szczególności w zw. z zagrożeniami COVID),
  • raka piersi u kobiet,
  • raka prostaty u mężczyzn.

TEMAT: Weryfikowanie źródeł informacji i detekcja fake newsów.

Wnioski o dofinansowanie należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej w systemie LSI (lsi.ncbr.gov.pl).

Więcej informacji dla członków ZPPM: https://www.gov.pl/web/ncbr/infostrateg-i-konkurs

DOTACJE DLA FIRM I KONSORCJÓW Z BRANŻ PRZEMYSŁOWYCH

Do 31 marca 2021 r. przedsiębiorcy, działający głównie w branży przemysłowej mogą składać swoje aplikacje do międzynarodowego programu CORNET.

Celem Inicjatywy CORNET (ang. COllective Research NETworking) jest wspieranie i rozwój badań branżowych, w których szczególnie uwzględnia się rolę firm z sektora MŚP. Kolejne konkursy umożliwiają finansowanie ze źródeł publicznych (narodowych/regionalnych) badań na potrzeby konkretnych branż przemysłowych. Badania te są inicjowane przez zrzeszenia branżowe przedsiębiorstw i często przeprowadzane przez wyspecjalizowane jednostki naukowe działające na rzecz konkretnego sektora przemysłowego.

Nabór wniosków międzynarodowych odbywa się za pomocą systemu elektronicznego dostępnego na stronie internetowej: https://www.cornet.online/. Wniosek międzynarodowy składany jest przez lidera konsorcjum międzynarodowego.

Równolegle do wniosku międzynarodowego, polski Wnioskodawca (zrzeszenie branżowe) składa w NCBR wniosek krajowy o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami.

Lista partnerów dostępna jest na stronie: https://www.cornet.online/partners/

WYDŁUŻENIE GWARANCJI BGK

Ważna informacja dla przedsiębiorców, planujących inwestycje. Do końca czerwca 2021 r. wydłużono preferencyjne warunki udzielania gwarancji przez BGK w ramach programów ramowych Komisji Europejskiej (m.in. COSME). Gwarancje ze środków UE ułatwiają dostęp do kredytu, co jest szczególnie ważne w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom kryzysu ekonomicznego.

Z oferty kredytów z gwarancjami COSME można skorzystać w bankach, które podjęły współpracę z BGK.  Jest to 10 banków komercyjnych oraz 2 zrzeszenia banków spółdzielczych wraz ze 177 zrzeszonymi bankami spółdzielczymi.

Warto zauważyć, że gwarancja COSME udzielana jest na zasadach rynkowych, czyli nie stanowi pomocy publicznej, ani pomocy de minimis, co oznacza, że przedsiębiorca nie musi składać dokumentów takich, jakie są wymagane dla innych programów pomocowych oraz nie obowiązują go limity wynikające z pomocy de minimis.

Więcej informacji dla członków ZPPM: https://instrumentyfinansoweue.gov.pl/finansowanie-dla-beneficjentow/