WIELKIE ZAGŁĘBIE

Dwukrotny Mistrz Polski, mający w swoim dorobku także medal srebrny i dwa brązowe. Zdobywca Superpucharu Polski. Pierwsza drużyna od lat występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej – PKO Ekstraklasie. W strukturach Klubu funkcjonuje Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie uznawana za najlepszy ośrodek szkolący młodzież w Polsce. ZAGŁĘBIE LUBIN obchodzi jubileusz 75. lecia istnienia. Zapraszamy do lektury wywiadu z Arturem Jankowskim, Prezesem Zarządu Zagłębie Lubin S.A.

Redakcja:

Pierwszy klub sportowy powstał w Lubinie tuż po wojnie, zanim jeszcze nowi mieszkańcy na dobre się zadomowili. To dowód na to, jak bardzo sport jest potrzebny?

Artur Jankowski, Prezes Zarządu Zagłębie Lubin S.A.

– Zdecydowanie. Sport dla każdego człowieka jest bardzo ważny, zarówno jako forma własnej aktywności fizycznej, jak i spędzania wolnego czasu. Czas wolny jest bowiem najczęściej określany jako część życia przeznaczana na odpoczynek lub samorealizację. A sport może idealnie się w to wpisywać, bo przecież spełnia wiele ważnych funkcji w życiu człowieka. To choćby wartość dodana w aspekcie wychowawczym, odnosząca się do przyswajania i wpajania zasad światopoglądowych, norm i stylu życia. Sport potrafi także integrować, budować więzi i zacieśniać relacje w grupie. Sport jest także doskonałą alternatywą rekreacyjną, która może usuwać negatywne skutki zmęczenia, jak zniechęcenie czy brak energii witalnej. Dlatego uprawiajmy i interesujmy się sportem, podane przykłady wskazują, że warto.

OMTUR Zawisza to klub, od którego zaczyna się historia Zagłębia. Pierwszy mecz 5 maja 1946 r. był dla lubinian wygrany. Jednak droga na szczyty polskiej piłki nożnej była długa, jakie były jej najważniejsze etapy?

– Rzeczywiście, fundamenty pod nasze największe sukcesy powstawały tuż po wojnie, kiedy miejscowa, ale i napływowa ludność szukała odskoczni od problemów dnia codziennego i piłka nożna idealnie spełniła te oczekiwania. Tak naprawdę w 75-letniej historii Zagłębia Lubin było kilka kamieni milowych, które wyznaczały kolejne kierunki rozwoju. Początki, o których Pani wspomniała, były jednym z nich. Kolejnym było choćby odkrycie złóż miedzi przez Jana Wyżykowskiego na terenach Zagłębia Miedziowego, a w konsekwencji, zainwestowanie przez KGHM środków finansowych w rozwój sportu w Lubinie w latach 60.

Jakie późniejsze wydarzenia miały kluczowe znaczenie dla rozwoju Zagłębia?”

Ważnym okresem w historii Klubu był również przełom lat 80. i 90. kiedy to Miedziowi walczyli o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Droga na szczyt była długa, ale dzięki wytężonej pracy wielu ludzi, jak choćby charyzmatycznej postaci, jaką był trener Świerk, zdobywaliśmy pierwsze wicemistrzostwo Polski w sezonie 1989/1990 i to było początkiem większych sukcesów Klubu. Potem oczywiście pierwsze i drugie mistrzostwo Polski w 1991 i w 2007 roku. Nie można oczywiście zapominać o występach w europejskich rozgrywkach, starciach z Bologną, Milanem czy Partizanem. Po drodze były także trzy finały Pucharu Polski oraz brązowy medal w 2006 i 2016 roku. Ważnymi etapami były również budowy stadionów – najpierw Górniczego Ośrodka Sportowego, a później obecnego. To wszystko tworzy piękną historię Zagłębia Lubin, dzięki czemu w tym roku możemy dumnie obchodzić 75. lecie istnienia.

Z Zagłębiem związani byli świetni zawodnicy i trenerzy. Kto szczególnie przysłużył się do rozwoju Klubu?

–  Na sukcesy i piękną historię Zagłębia Lubin pracowało wielu znakomitych ludzi. Nie tylko zawodników czy trenerów, ale także działaczy, kibiców, pasjonatów sportu i osób zaangażowanych w życie klubu. Tych postaci było naprawdę wiele, a ja doskonale pamiętam z boiska choćby Stefana Machaja czy Romualda Kujawę. Z trenerów ważną postacią był na pewno Pan Stanisław Świerk, a współcześnie Piotr Stokowiec. Oczywiście, pamiętamy także o innych, cyklicznie przypominając sylwetki zasłużonych na stronie klubowej.

Stadion, na którym teraz rozgrywane są mecze, to trzeci obiekt ZL i najważniejsza z inwestycji ostatnich lat, ale nie jedyna. Co jeszcze zmieniło się w infrastrukturze Klubu?

– Rzeczywiście, w przeciągu całej historii Klubu tych inwestycji było kilka, a wspomniane stadiony, to jedne z nich. W ostatnich latach rozwój infrastruktury jest bardziej dynamiczny. Powstała choćby Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie, która Stanowi jeden z najlepszych tego typu projektów w Polsce. To między innymi sześć boisk trawiastych, dwa sztuczne, bursa czy całe zaplecze treningowe. W tym roku chcemy wykonać kolejny krok naprzód, wymieniamy więc murawę na stadionie oraz budujemy tory motoryczne. W planach mamy kolejne inwestycje, zarówno na ten, jak i przyszły rok. Czeka nas kilka nowych projektów i niech to będzie niespodzianka dla naszych sympatyków.

Dlaczego stawiacie na kształcenie młodzieży?

– Celów Akademii jest kilka, ale ten główny jest jasny i nie zmienił się od początku jej istnienia. Przede wszystkim chcemy szkolić i wychować jak najwięcej zawodników pod kątem pierwszego zespołu. Są również cele dodatkowe wynikające z prowadzenia projektu, jak choćby takie, które mają aspekt społeczny, jak wychowywanie młodzieży w duchu sportowym. Są także cele biznesowe, gdy mówimy w kontekście transferów zawodników. Dzięki temu, a także wsparciu Właściciela możemy się rozwijać i inwestować. Natomiast celem nadrzędnym i najważniejszym aspektem naszych działań przy wsparciu KGHM, to połączenie wartości sportowych i społecznych, czyli budowanie miedziowej tożsamości w środowisku lokalnym oraz marki w aspekcie ogólnopolskim i międzynarodowym.

Młodzi piłkarze mają świetne warunki do treningów, zazdroszczą im tego inne kluby, ale co ważniejsze, mają także na swoim koncie wiele sukcesów. To daje nadzieję na silne własne kadry?

– Zgadzam się, nasi młodzi zawodnicy dzięki wsparciu Właściciela mają naprawdę idealne warunki do podnoszenia umiejętności. To oczywiście przekłada się na sukcesy w piłce młodzieżowej i tutaj w każdym roku święcimy mniejsze lub większe sukcesy. Baza jest ważna, ale zawsze najważniejszym czynnikiem są mimo wszystko ludzie. Dlatego pracujemy nad wychowaniem własnych kadr, które z powodzeniem będą realizować wszystkie cele. Przykładem tego jest nowy Dyrektor Akademii Piłkarskiej Adam Buczek i nowy koordynator U14 – U18 Piotr Błauciak. W innych pionach, biznesowych czy medycznych też chcemy postawić na ludzi wpisujących się w definicję „Miedziowej Tożsamości”.

Dwa razy Zagłębie sięgnęło po tytuł Mistrza Polski. Spektakularne było zwłaszcza zwycięstwo nad Legią Warszawa w roku 2007. W ostatnich latach jest trochę słabiej. Czego brakuje, aby znów powalczyć o najwyższe miejsce?

– Mówi się, że piłka nożna dlatego jest tak piękna, bo jest nieprzewidywalna. Na sukces sportowy w futbolu składa się wiele czynników, które muszą zostać spełnione przy zachowaniu odpowiednich okoliczności. Nie ma złotego środka czy jednej formuły na sukces, bo gdyby tak było, piłka nożna nie byłaby tak interesująca. Jeśli chodzi o nas, to myślę, że zabrakło nam szczęścia w kilku meczach i finalnie kończymy na 8 miejscu. Na pewno kilka razy przeszkodził nam Covid i kontuzje, ale to trapiło też inne zespoły w lidze.

Zagłębie Lubin ma wiernych kibiców. To dla was ważne wsparcie?

– Nasi Kibice to nasz dwunasty zawodnik na boisku. Bez kibiców pozostaje pewna pustka, co pokazały mecze rozgrywane przy pustych stadionach w poprzednim sezonie. Dla Klubu kibice są bardzo ważni, liczymy na ich wsparcie i doskonałą współpracę

Z pewnością już myślicie o sezonie 2021/2022. Planujecie wzmocnienia, zmiany? Uchyli Pan rąbka tajemnicy?

– Zgadza się, sezon się skończył, ale my już pracujemy intensywnie. Mamy wyznaczone cele i zadania do zrealizowania. Dużo przekazał Lubomir Guldan w swoim wywiadzie na oficjalnej stronie Zagłębia Lubin, dlatego gorąco zachęcam do lektury.

https://www.zaglebie.com/Aktualnosci/Pierwszy-zespol/lubomir-guldan-podsumowuje-sezon-2020-2021_n11281