13
styczeń
Automatyzacja i cyfryzacja procesów biznesowych oraz cyberbezpieczeństwo były tematami dwóch konferencji Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0. Mamy dobrą wiadomość – projekt będzie kontynuowany. Przypominamy, że ma on formułę otwartą. Do udziału w Akademii zapraszamy wszystkich zainteresowanych, nie tylko firmy członkowskie Związku.
Akademia Rozwoju Przemysłu 4.0 to projekt Związku Pracodawców Polska Miedź realizowany przy współpracy z firmami Human Partner i Creativ Media oraz wieloma partnerami m.in z branż wysokich technologii. Podczas comiesięcznych konferencji prezentowane są najważniejsze zagadnienia związane z cyfryzacją, automatyzacją, robotyzacją, sztuczną inteligencją, wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością. Podkreślane znaczenie harmonijnej współpracy człowieka i maszyn, rozwoju nowych kompetencji zespołów. Wszystkie spotkania mają wspólny cel – przygotowanie firm na wyzwania, jakie niesie ze sobą przyszłość kształtowana przez czwartą rewolucję przemysłową.
Chcemy pokazać pracodawcom, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Przekonać zwłaszcza małe i średnie firmy, że innowacyjne rozwiązania są także, a może zwłaszcza dla nich. Mogą im pomóc w optymalizacji procesów produkcji, zwiększyć ich konkurencyjność, umożliwić wejście na wyższy poziom działalności. Nowoczesne technologie stają się już standardem prowadzenia biznesu. Ci, którzy nie nadążą za błyskawicznie zmieniającą się rzeczywistością, ryzykują wypadnięciem z rynku – ostrzega Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.
Każda firma produkcyjna i usługowa, organizacja biznesowa, jednostka samorządowa, bez względu na branżę, stale monitoruje procesy biznesowe, udoskonala je, optymalizuje koszty. To nieodzowny element gry rynkowej, budowania przewagi konkurencyjnej. Doskonale w ten zakres wpisują się rozwiązania prezentowane podczas konferencji pn. „Automatyzacja i cyfryzacja procesów biznesowych”. Eksperci z firm Impel Business Solutions, Alfa-Net oraz BIRRT przedstawili innowacyjne i niezwykle skuteczne narzędzia pozwalające pracować lepiej, szybciej, efektywniej.
Uwalniamy potencjał firm, z którymi współpracujemy. Są to podmioty zarówno produkcyjne, jak i usługowe. Świadczymy usługi wsparcia biznesowego, dzięki czemu mogą się one skoncentrować na swojej podstawowej działalności. Już od 2018 roku wykorzystujemy automatyzację i robotyzację procesów biurowych. Wszystkich żmudnych, powtarzalnych i czasochłonnych czynności. Nowoczesne technologie pozwalają nam pracować szybciej, zmniejszyć koszty, zminimalizować ryzyko popełniania błędów i lepiej wykorzystać wiedzę naszych pracowników – uważa Ewa Piotrowska, Dyrektor ds. sprzedaży w Impel Business Solutions.
Automatyzacji mogą podlegać wszelkie procesy: logistyka, sprzedaż, dystrybucja, kadry, płace, księgowość itd. Wdrożenie technologii powinno być poprzedzone cyfryzacją firmy, standaryzacją procesów i odpowiednim przygotowaniem pracowników. Konieczna jest elastyczność i otwartość na zmiany całego zespołu. Niezwykle istotne jest właściwe dobranie rozwiązań technologicznych, powinny być one szyte na miarę firmy. Firma musi się dobrze przygotować, aby wdrożenie było sensowne i efektywne. Krótko mówiąc, aby nie zmarnować wydanych pieniędzy. Czy gra jest warta świeczki?
Dość powiedzieć, że proces, który człowiek wykonuje w 15 minut, robot może zrealizować w minutę. Podczas dnia pracy człowiek wykona 32 takie procesy, robot 480. To wzrost produktywności o 1400%! Do tego robot może pracować 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. To olbrzymia pokusa dla firm szukających sposobów na zwiększenie produktywności i konkurencyjności – odpowiada Mateusz Podburaczyński. Ekspert ds. cyfryzacji w Impel Business Solutions.
Ciekawą propozycją dla firm transportowych jest system operacyjny BSOPT wspierający procesy logistyczne oraz zarządzanie przedsiębiorstwem. Obejmuje on dane dotyczące pracy każdego pojazdu, pełen proces realizacji zleceń oraz kompleksową dokumentację firmy.
Prowadzenie firmy transportowej w obecnej sytuacji rynkowej jest dużym wyzwaniem. Wiele firm popada w problemy finansowe, ponieważ przedsiębiorcy nie posiadają wiedzy na temat faktycznych wyników, jakie osiągają ich pojazdy. Często pozyskują zlecenia z niską stawką za kilometr, nie do końca zdając sobie sprawę, że naraża ich to na straty, a w konsekwencji prowadzi do upadłości. Wychodząc naprzeciw przedsiębiorstwom transportowym, stworzyliśmy system, który przy minimalnym wprowadzaniu danych, pozwala na określenie rentowności każdego pojazdu a nawet całego przedsiębiorstwa – zachwala system BSOPT Dominik Kuśnierek, Prezes Zarządu BIRRT.
Nowoczesne rozwiązania są niezastąpione w dziedzinie monitorowania pracy maszyn i przewidywania potencjalnych awarii. Służą poprawie wydajności produkcji poprzez ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie awarii maszyn. Pozwalają również zidentyfikować usprawnienia umożliwiające osiągnięcie maksymalnej efektywności sprzętu. Jakub Bernadowski z Firmy Alfa-Net przekonywał, że koszt przestoju produkcyjnego spowodowanego usterką wielokrotnie przekracza koszt systemu zabiegającego takiej awarii. Doraźna ocena stanu maszyny może wymagać zatrzymania całej produkcji. Dodatkowo drobne uszkodzenia elementów maszyn, niewykryte na czas, mogą doprowadzić do katastrofalnej awarii całej maszyny. Warto rozważyć oprogramowanie, które zabezpieczy nas przed najgorszym scenariuszem.
Dzięki dwudziestoletniej współpracy polskiego software house’u Alfa-Net z gigantem technologicznym, jakim jest SIEMENS AG, powstało dedykowane oprogramowanie do ciągłego monitorowania pracy maszyn, używane m.in. przez fabrykę Volkswagena lub lotnisko Heathrow. To najlepsza rekomendacja celowości zastosowania naszych propozycji– podkreśla Jakub Bernadowski
z Firmy Alfa-Net,
Z międzynarodowego badania i raportu „Inteligentna Automatyzacja 2020” firmy Deloitte wynika, że rynek zautomatyzowanych technologii, takich jak zrobotyzowana automatyzacja procesów biznesowych (RPA), rośnie w tempie 40,6 proc. rocznie. Ważnym procesem w czasie zmian technologicznych jest przygotowanie zespołów przez liderów odpowiedzialnych za wdrażanie innowacji w firmach. „Organizacje powinny zmodyfikować szkolenia rozwojowe w taki sposób, aby odzwierciedlały ich oczekiwania dotyczące przyszłych miejsc pracy, skupiały się na typowo ludzkich umiejętnościach oraz wspierały kulturę ciągłego doskonalenia” – wskazują autorzy raportu.
Trzeba właściwie przygotować zespoły, stawiając na budowanie ekosystemu uczenia się i rozwoju kompetencji cyfrowych kadry zarządzającej – uważa Marcin Kowalski, Prezes Zarządu Human Partner. W przyszłym roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi dofinansowanie dla firm w ramach nowego programu „Akademia Menadżera MMŚP – kompetencje w zakresie cyfryzacji”. Dzięki dotacjom (nawet do 100%) będzie można wspierać menadżerów i ich zespoły, oferując im pakiet szkoleń czy usługi doradztwa związanego ze wdrożeniem narzędzi RPA w organizacji – dodaje Marcin Kowalski.
Postępująca cyfryzacja stwarza nowe możliwości dla firm i instytucji w różnych aspektach funkcjonowania. Jednak wraz z nimi pojawiają się też zagrożenia dla bezpieczeństwa w sieci. To był temat kolejnej konferencji w ramach Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0 pn. „Kluczowe komponenty cyberbezpieczeństwa systemów IT i IoT – diagnoza, problemy i rozwiązanie”. Ataki hakerskie powodują utratę wrażliwych danych, duże koszty odzyskania skradzionych danych, straty finansowe w wyniku kradzieży, utratę dobrej reputacji, a nawet mogą skutkować zamknięciem działalności. Według statystyk średni koszt uporania się z cyberatakiem może wynieść około 200 000 dolarów, bez względu na wielkość firmy. Wbrew powszechnej opinii zagrożone cyberprzestępczością są także małe i średnie przedsiębiorstwa. Według raportu Federacji Małego Biznesu („The Federation of Small Businesses”) z Wielkiej Brytanii ten rodzaj firm jest atakowany ponad 7 milionów razy rocznie, co kosztuje angielską gospodarkę 5.3 bilionów £.
Niestety nie odrobiliśmy zadania domowego w zakresie zabezpieczenia tzw. tradycyjnego Internetu pod względem interakcji człowieka z systemami informatycznymi. A już stworzyliśmy Internet Rzeczy oparty na najsłabszym systemie uwierzytelnienia przy pomocy hasła i nazwy użytkownika. To oznacza, że wprowadziliśmy na rynek miliardy urządzeń bez odpowiednich zabezpieczeń. Dziś nie możemy pozwolić sobie na dalsze lekceważenie cyberbezpieczeństwa – podkreśla Marek Ostafil, Współzałożyciel Cyberus Labs.
Więcej na temat tego, co możemy zrobić, aby nie zostać ofiarą cyberprzestępcy, dowiecie się z wywiadu z Markiem Ostafilem, który znajdziecie w styczniowym wydaniu naszego newslettera.
Przypominamy, że filmowe zapisy wszystkich konferencji Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0 możecie zobaczyć na stronie:
https://akademiarozwojuprzemyslu40.pl/u/videos
Zapraszamy do udziału w kolejnych konferencjach Akademii.
Najnowsze wpisy
11
styczeń