13
styczeń
Jedni lubią kąpiele w morzu i leniuchowanie na plaży, inni wybierają mniejsze jeziora, albo wolą aktywny wypoczynek w górach. Bez względu na to jaką formę wybieracie pamiętajcie o odpowiednim przygotowaniu i najważniejszym – bezpieczeństwie.
Morze
Piasek, morze, budowanie zamku z piasku. Wielu z nas marzy o takim wypoczynku, szczególnie kiedy towarzyszą nam nasze dzieci. Spędzając tak czas warto zadbać o trochę aktywności fizycznej, jak chociażby spacer po piasku na boso. Dlaczego bez butów? Bo to doskonały masaż, wzmocnienie mięśni nóg i kręgosłupa. Oczywiście nad morzem można też pograć w piłkę, w „zośkę” czy po prostu pobiegać. Taka aktywność pozwoli nam także na głębsze oddychanie powietrzem bogatym w tlen, nasyconym drobnymi kropelkami wody morskiej z chlorkiem sodu, solami wapnia, magnezu i cząstkami jodu.
Dzięki temu nawilżymy oskrzela, płuca, zwiększymy ich wydolność i ogólnie dotlenimy nasze organizmy. Jeśli wybieramy się nad polskie morze i nie przeraża nas chłód wody w Bałtyku, to dodatkowo w czasie takich kąpieli hartujemy organizm, wzmacniamy mięśnie całego ciała, przy okazji modelując je, pobudzamy także krążenie krwi i przyspieszamy przemianę materii.
Nad morzem można także podreperować własne zdrowie. Jod obecny w nadmorskim powietrzu w dużych ilościach jest również niezbędnym pierwiastkiem do prawidłowej pracy tarczycy. Z tego względu osobom cierpiącym na problemy z tarczycą zaleca się pobyt nad morzem. Mikroklimat nadmorski wpływa pozytywnie również na redukcję objawów u chorych z niskim ciśnieniem tętniczym.
A dodatkowo oczywiście wzmacniamy nasz układ odpornościowy.
Przeciwskazaniem natomiast są choroby układu krążenia i serca, silne alergie, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, leczenie onkologiczne. Mając jakieś dolegliwości warto skonsultować się przed wyjazdem z lekarzem.
Wyjeżdżając nie zapomnijcie wziąć ze sobą kremów z filtrami, nakryć głowy, ręczników, parasola, specjalnych mat na piasek i dobrego humoru.
Pamiętajmy, że w razie niebezpiecznego zdarzenia, czy wypadku należy dzwonić na numer Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR): 601 100 100
Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) lub na numer alarmowy 112. Do zadań Służby SAR należy poszukiwanie i ratowanie każdej osoby znajdującej się w niebezpieczeństwie na morzu, bez względu na okoliczności w jakich znalazła się w niebezpieczeństwie oraz zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń olejowych i chemicznych środowiska morskiego.
Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa
Telefony:
+48 505 050 971
+48 58 620 55 51
+48 58 621 68 11
+48 58 661 01 97
Góry
Są i tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego wypoczynku jak chodzenie po górach. Zwłaszcza jeśli na co dzień prowadzimy siedzący tryb życia. Aktywny wypoczynek w górach będzie doskonały dla naszego organizmu.
Chodząc po górach poprawiamy kondycję fizyczną, a intensywny marsz po górach poprawia wydolność serca i zwiększa wydolność płuc.
Pobyt w górach i oddychanie czystym powietrzem stanowi świetny detoks dla układu oddechowego mieszkańców miast, ale w szczególności jest on zalecany osobom cierpiącym na alergie i astmę oskrzelową. Z wypoczynku w górach powinny także korzystać osoby łatwo się przeziębiające czy mające problemy oddychaniem.
Niskie ciśnienie atmosferyczne pobudza nasz układ krwionośny do produkcji większej ilości czerwonych krwinek i hemoglobiny.
Przeciwskazaniem do wspinania się czy marszu po wyższych partiach gór są natomiast choroby serca, problemy z ciśnieniem (zarówno nadciśnienie, jak i niedociśnienie). Ostry górski klimat i intensywny wysiłek mogą powodować zawroty głowy, duszności, problemy z oddychaniem i szybkie zmęczenie. W takich przypadkach warto wybrać niższe partie gór i bardziej wypoczynek niż intensywne wędrówki.
Przed wyjściem w góry nie zapomnijmy: sprawdzić prognozy pogody; podstawowej apteczki z bandażami, środkami przeciwbólowymi, plastrami; wody; naładowanego telefonu i leków, jeśli przyjmujesz stałe. Oczywiście kremy z filtrem także obowiązkowo, niech was nie zwiedzi rześkie powietrze.
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe rekomenduje zainstalowanie aplikacji „Ratunek”.
Telefony alarmowe GOPR:
985
+48 601 100 300
Jezioro
Wiele osób wybiera także wypoczynek nad jeziorem i on dla osób z dolegliwościami jest jak najbardziej wskazany.
Oprócz aktywności podobnych jak nad morzem, typu spacery, granie w piłkę, z pewnością taki wypoczynek wybierają wędkarze czy osoby lubiące grillować.
Warto mieć ze sobą stolik i krzesełka turystyczne oraz wodoodporne obuwie, ponieważ podłoża przy jeziorach często są wilgotne. A jak wilgoć to i więcej komarów, zaopatrzcie się więc w odpowiednie środki ochrony.
Przed pójściem do wody warto sprawdzić, czy w danym miejscu nie ma zakazu kąpieli i czy jest bezpiecznie. Liczna roślinność wodna może spowodować problemy z pływaniem, nawet u dobrych pływaków. Pamiętajcie też, że na otwartych akwenach wodnych głębokość wody może być złudna i już metr od brzegu może być bardzo głęboko.
Wybierając się na kajaki zadbajcie o kamizelki ratunkowe dla wszystkich uczestników wyprawy. Jeśli posiadacie własne wyposażenie sprawdźcie jego sprawność przed wyjazdem.
Nie warto też zakładać wiszącej biżuterii, jak kolczyki, wisiorki czy bransoletki, by uniknąć niepotrzebnego ryzyka.
Warto mieć ze sobą także kurtkę przeciwdeszczową, nawet jeśli jest wysoka temperatura bluzę, bo pogoda nad jeziorem, szczególnie większym, także szybko się może zmienić.
Jeśli jedziecie pod namiot, to oprócz śpiworów, weźcie ze sobą scyzoryk, nożyk, ewentualnie nożyczki, nawilżane chusteczki i mydło w żelu, są takie bez użycia wody. Obowiązkowo krem z filtrem i woda w butelce.
W razie niebezpiecznego zdarzenia czy wypadku nad jeziorami także można liczyć na WOPR: 601 100 100 .
Udanego wypoczynku!
Najnowsze wpisy
11
styczeń