Program LIFE na lata 2021–2027 – ocena śródokresowa

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa ochrony środowiska w UE (Program LIFE na lata 2021–2027) – na podstawie analizy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/783 z dnia 29 kwietnia 2021 r. ustanawiającego Program działań na rzecz środowiska i klimatu (LIFE).

Ostateczny termin na przesłanie opinii to 15 września 2023 r. Program działań na rzecz środowiska i klimatu (program LIFE) uruchomiono 29 kwietnia 2021 r. rozporządzeniem 2021/783. W wieloletnich ramach finansowych na lata 2021–2027 program LIFE jest jedynym programem UE poświęconym działaniom na rzecz środowiska i klimatu. Ma on zatem zasadnicze znaczenie dla prawodawstwa i polityki UE w dziedzinie środowiska, klimatu i czystej energii. Program LIFE jest w pełni zgodny z założeniami i celami Europejskiego Zielonego Ładu, takimi jak sprawiedliwe i dostatnie społeczeństwo, nowoczesna, energooszczędna, zasobooszczędna i konkurencyjna gospodarka opierająca się na odnawialnych źródłach energii, zerowa emisja gazów cieplarnianych netto do 2050 r., wzrost gospodarczy oddzielony od wykorzystania zasobów, ochrona i wzbogacanie kapitału naturalnego UE, wysoki standard ochrony zdrowia i dobrostanu obywateli oraz ochrona przed zagrożeniami i skutkami związanymi ze środowiskiem i klimatem. Zgodnie z art. 20 rozporządzenia LIFE Komisja jest zobowiązana do przeprowadzenia śródokresowej oceny programu.
Komisja przeprowadzi ocenę śródokresową programu LIFE (finansowanie przez UE działań na rzecz środowiska i klimatu). Obejmie ona lata 2021–2024 i skoncentruje się na tym, czy program realizuje wyznaczone cele i utrzymuje strategiczny kierunek. Ocena ma na celu poprawę bieżącej realizacji programu i uwzględnienie wniosków z niej w przyszłych propozycjach programów. Ocena obejmie działania w ramach następujących podprogramów LIFE: przyroda i różnorodność biologiczna; gospodarka o obiegu zamkniętym i jakość życia; łagodzenie zmiany klimatu i przystosowanie się do niej; oraz przejście na czystą energię w latach 2021–2024. Ocena skoncentruje się na tym, czy i w jakim stopniu program osiąga swoje cele i utrzymuje swój strategiczny kierunek.
Sprawozdanie z oceny obejmie również spójność programu LIFE z działaniami na rzecz środowiska, klimatu i czystej energii finansowanymi z innych programów i inicjatyw UE oraz sposób, w jaki środki państw członkowskich uzupełniają finansowanie UE w dziedzinie środowiska, klimatu i energii. Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny. Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13939-Mid-term-evaluation-of-the-LIFE-programme-2021-2027_pl Źródło: Komisja Europejska