Zwiększenie bezpieczeństwa badań naukowych w UE (wytyczne)

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa własności intelektualnej (badania i rozwój, badania naukowe) – na podstawie analizy dokumentu roboczego służb Komisji w sprawie przeciwdziałania zagranicznym ingerencjom w badania naukowe i innowacje oraz Komunikatu KE w sprawie europejskiej strategii bezpieczeństwa gospodarczego i Komunikatu KE: Globalne podejście do badań naukowych i innowacji Strategia Europy na rzecz współpracy międzynarodowej w zmieniającym się świecie.

Ostateczny termin na przesłanie opinii to 3 stycznia 2024 r.
W swoim komunikacie w sprawie europejskiej strategii bezpieczeństwa gospodarczego (JOIN(2023) 20) Komisja zapowiedziała, że zaproponuje środki mające na celu poprawę bezpieczeństwa badań naukowych, zapewniając wykorzystanie istniejących narzędzi oraz identyfikując i usuwając wszelkie pozostałe luki, przy jednoczesnym zachowaniu otwartości ekosystemu innowacji. Otwartość i współpraca międzynarodowa są kluczem do badań naukowych światowej klasy. Jednak wraz z rosnącymi napięciami geopolitycznymi nasi naukowcy i pracownicy akademiccy są podczas globalnej współpracy coraz częściej narażeni na zagrożenia. Musimy wspierać nasze organizacje badawcze w radzeniu sobie z tymi zagrożeniami i zadbać o to, by badania nie były niewłaściwie wykorzystywane w sposób, który wpływa na nasze bezpieczeństwo lub jest nieetyczny. Inicjatywa ta zwiększy bezpieczeństwo badań naukowych poprzez podnoszenie świadomości wśród naukowców i pracowników naukowych z UE i budowanie ich odporności.
Bezpieczeństwo badań naukowych wiąże się z przeciwdziałaniem ewentualnym zagrożeniom związanym z międzynarodowym charakterem badań naukowych i rozwoju technologicznego. W szczególności chodzi o zagrożenia związane z niepożądanym transferem wiedzy, obcymi ingerencjami oraz naruszeniami etyki lub uczciwości. Opierając się na komunikacie dotyczącym globalnego podejścia do badań naukowych i innowacji (COM(2021)252) oraz dokumencie roboczym służb Komisji w sprawie przeciwdziałania zagranicznym ingerencjom w badania naukowe i innowacje (SWD(2022) 12), wniosek Komisji dotyczący zalecenia Rady zmierza do przyjęcia podejścia niezależnego od kraju, unikającego wszelkich form dyskryminacji i stygmatyzacji. Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag. Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14056-Zwiekszenie-bezpieczenstwa-badan-naukowych-w-UE-wytyczne-_pl Źródło: Komisja Europejska