Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej

Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.

Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12386650/katalog/13066908#13066908

Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 8 lipca 2024 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl według wzoru zamieszczonej poniżej tabeli w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.

Lp.Podmiot zgłaszający uwagęPrzepis, którego uwaga dotyczyUwaga/opiniaUzasadnienie uwagiPropozycje rozwiązań
      

Z kontroli doraźnej Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanego dalej „NFZ”, pod nazwą „Realizacja umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej – świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej w zakresie świadczeń w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym i opiekuńczo leczniczym”, wynikła potrzeba modyfikacji brzmienia załącznika nr 4 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (Dz. U. z 2024 r. poz. 253) w części dotyczącej określenia warunków zabezpieczenia etatowego lekarzy w zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych. Według NFZ, aktualne przepisy nie określają jednoznacznie, których lekarzy należy wliczać do etatu przeliczeniowego na 35 łóżek i czy porady na wezwanie oraz konsultacje psychiatry i neurologa powinny być zapewnione w ramach ww. etatu. Proponowane zmiany, mają na celu wyeliminowanie błędnej interpretacji. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami podczas kontroli, polegającymi na badaniu pacjentów przez lekarzy ze specjalizacjami innymi niż wymienione w katalogu lekarzy specjalistów w obecnie obowiązującym rozporządzeniu, zarekomendowano zapewnienie badania przez lekarzy dowolnej specjalizacji, którzy mogliby udzielać świadczeń w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych i opiekuńczo-leczniczych, z obowiązkiem zapewnienia konsultacji specjalistycznych.