Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych

Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (numer z wykazu 32).

Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12387400/katalog/13071058#13071058

Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 9 sierpnia 2024 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.

Projektowane rozporządzenie Ministra Edukacji zmieniające rozporządzenie w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych jest wydawane na podstawie upoważnienia zawartego w art. 117 ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737 i 854).

Projektowana nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 2175) wynika z potrzeby określenia minimalnej liczby godzin kształcenia na branżowym szkoleniu zawodowym dla studentów na takim samym poziomie, jak dla uczniów, tj. w wymiarze co najmniej 15 godzin.

Projektowane rozporządzenie Ministra Edukacji zmieniające rozporządzenie w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych przewiduje wprowadzenie zmiany w § 21 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych, w wyniku której minimalną liczbę godzin kształcenia na branżowym szkoleniu zawodowym dla uczniów i studentów określono na poziomie co najmniej 15 godzin, a w przypadku branżowych szkoleń zawodowych dla osób niebędących uczniami i studentami – na poziomie dwukrotnie wyższym, tj. co najmniej 30 godzin.

Projektowana zmiana wpłynie pozytywnie na efektywność kształcenia ustawicznego prowadzonego w formie branżowych szkoleń zawodowych, umożliwiając zwiększenie liczby osób kończących te szkolenia.