25
kwiecień
Celem badania była ocena dotychczasowego przebiegu realizacji Programu i wpływu wybranych czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych na możliwość realizacji jego celów.
Program Infostrateg sprzyja rozwijaniu polskiego potencjału w obszarze sztucznej inteligencji i blockchain oraz wdrażaniu rozwiązań w praktyce. Mimo to zalecane jest wprowadzenie zmian zarówno w zakresie zasad wdrażania, jak i zakresie tematycznym Programu, ponieważ system zarządzania nie w dostatecznym stopniu skutecznej realizacji Programu. Zastrzeżenia Zmian wymagają zwłaszcza zasady wdrażania tematów zamawianych oraz projektów (zamawianych i tematycznych). System monitorowania Programu został oceniony jako skuteczny i spełniający swoje zadanie. Na tym etapie realizacji Programu było zbyt wcześnie, by ocenić możliwość zrealizowania projektów i wdrożenia ich rezultatów, Program pozytywnie wpływa jednak na możliwość wdrożenia nowych rozwiązań z obszaru AI / blockchain w Polsce. Zwrócono także uwagę na ograniczony wpływ Programu na współpracę między sektorem nauki i biznesu. Program Infostrateg jest zasadniczo komplementarny z innymi inicjatywami NCBR.
Zakres tematyczny Programu Infostrateg pozostaje zbieżny z aktualnymi trendami badawczymi w Polsce i na świecie. Jednocześnie zidentyfikowano osiem obszarów, które potencjalnie mogłyby być wspierane w ramach Programu. W związku z tym zakres tematyczny Programu należy rozszerzyć, pozostawiając obecne tematy jako aktualne w świetle celów strategicznych oraz trendów badawczych i wdrożeniowych. W aktualizacji Programu należy też uwzględnić dostępność open source’owych narzędzi (lub ich komponentów), które można adoptować do potrzeb projektów.
Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Najnowsze wpisy