Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego

Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź

Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (numer z wykazu MZ 1717).

Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12390806/katalog/13089919#13089919

Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 8 listopada 2024 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu, w formie poniższej tabeli:

Lp.Podmiot zgłaszającyPrzepis, którego dotyczy uwagaUwaga/opiniaUzasadnienie uwagiPropozycje rozwiązań
      

Zmiana rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz. U. z 2024 r. poz. 336 i 795), zwanego dalej „rozporządzeniem SOR”, ma na celu umożliwienie podmiotom leczniczym dostosowanie się do wymagań określonych w rozporządzeniu w zakresie:

1) zapewnienia na stanowisku ordynatora szpitalnego oddziału ratunkowego (lekarza kierującego oddziałem) lekarza o określonych kwalifikacjach;

2) posiadania dostępu do lotniska lub lądowiska.

Zgodnie z § 16 pkt 1 rozporządzenia SOR do dnia 31 grudnia 2024 r. ordynatorem oddziału (lekarzem kierującym oddziałem) może być lekarz systemu. Po tym terminie na wspomnianym stanowisku będzie mógł być zatrudniony wyłącznie lekarz:

‒ posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej albo

‒ po drugim roku specjalizacji w dziedzinie medycyny ratunkowej, który kontynuuje szkolenie specjalizacyjne i posiada jednocześnie specjalizację lub tytuł specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii, pediatrii, neurologii lub kardiologii.

Szpitale sygnalizują problemy z zapewnieniem specjalistów medycyny ratunkowej w szpitalnym oddziale ratunkowym, zwanym dalej „SOR”, nie tylko na stanowisku kierownika tego oddziału, ale również jako bieżącej obsady.

Na 249 funkcjonujących SOR, kierownikiem 182 oddziałów ratunkowych jest lekarz spełniający wymagania wskazane w rozporządzeniu. Natomiast 47 spośród 67 pozostałych SOR, co stanowi blisko 19 % wszystkich SOR w kraju, informuje, że do końca 2024 r. nie zdoła spełnić tego wymogu.

Zgodnie z § 15 pkt 5 rozporządzenia SOR, oddział ratunkowy ma obowiązek spełnić w terminie do dnia 31 grudnia 2024 r. wymóg dotyczący posiadania dostępu do całodobowego lotniska lub lądowiska. Jednak blisko 80 % szpitali ma trudności w spełnieniu tego warunku. Znaczna część lądowisk przyszpitalnych wymaga modernizacji. Są również SOR-y, przy których konieczna jest budowa nowego lądowiska. Działania te wymagają znacznych nakładów finansowych, w czym ma je wspierać Fundusz Medyczny.

Obecnie odstępstwa od wymagań technicznych w zakresie lądowisk przy szpitalnych oddziałach ratunkowych są uwzględnione w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 15 czerwca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1305). Ponadto niektóre istniejące szpitalnego oddziały ratunkowe nie spełniają wszystkich wymagań określonych w załączniku do rozporządzenia SOR.

Projekt rozszerza możliwość kierowania oddziałem przez lekarzy innych specjalizacji niż medycyna ratunkowa, wymienionych w definicji lekarza systemu tj. posiadających specjalizację lub tytuł specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii, pediatrii, neurologii lub kardiologii, z zastrzeżeniem dotyczącym jednoczesnego spełnienia warunku posiadania doświadczenia w udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w wymiarze co najmniej 3 tysięcy godzin, nabytego w SOR, w okresie ostatnich 5 lat. Analogicznie zostały zmienione również wymagania dla lekarza dyżurnego SOR.

Projekt wydłuża też o 2 lata, tj. do dnia 31 grudnia 2026 r. okres na dostosowanie SOR do wymagań rozporządzenia SOR w zakresie posiadania dostępu do lotniska lub lądowiska. Umożliwi to podmiotem leczniczym posiadającym w swojej strukturze SOR m. in. skorzystanie z dofinansowania ze środków Funduszu Medycznego.

Projekt wprowadza przepisy umożliwiające zachowanie niektórych lądowisk w dotychczasowych lokalizacjach przy dopuszczeniu występowania niektórych przeszkód sztucznych (stałych), bez czego dalsza eksploatacja takiego lądowiska nie byłaby możliwa. Ponadto do projektu zostały wprowadzone przepisy, celem zapewnienia ich przejrzystości w zakresie odstępstw od wymagań określonych w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz. U. z 2024 r. poz. 336 i 795), dotychczas zawarte w § 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 czerwca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1305).

Z wyrazami szacunku