Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa ochrony środowiska w UE (gospodarka odpadami) – zgodnie z założeniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1542 z dnia 12 lipca 2023 r. w sprawie baterii i zużytych baterii oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin – projekt decyzji delegowanej zmieniającej decyzję 2000/532/WE w odniesieniu do aktualizacji wykazu odpadów w odniesieniu do odpadów związanych z bateriami.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 8 listopada 2024 r.
Baterie są jednym z kluczowych czynników umożliwiających zrównoważony rozwój, zieloną mobilność, czystą energię i neutralność klimatyczną. Rozporządzenie w sprawie baterii i zużytych baterii wprowadza zharmonizowane ramy regulacyjne dotyczące całego cyklu życia baterii wprowadzanych na rynek UE. Aby pomóc w zarządzaniu odpadami, europejska lista odpadów, ostatnio zmieniona w 2014 r., zapewnia wspólną terminologię klasyfikacji odpadów w całej UE, w tym odpadów niebezpiecznych.
Zgodnie z motywem 116 rozporządzenia Komisja powinna dokonać przeglądu tej listy, aby uwzględnić nowe rodzaje baterii i szybko rozwijające się procesy produkcji i recyklingu. Celem jest poprawa identyfikacji, monitorowania i identyfikowalności różnych strumieni odpadów oraz zapewnienie pewności co do ich statusu jako odpadów niebezpiecznych/niebezpiecznych, aby umożliwić właściwe sortowanie i raportowanie takich zużytych baterii.
Podobnie komunikat w sprawie surowców krytycznych przewiduje ukierunkowaną zmianę listy odpadów w 2024 r., aby uwzględnić pojawienie się nowych rodzajów chemii baterii (w szczególności baterii litowych i niklowych), rozwijające się procesy produkcji i recyklingu oraz właściwe sortowanie, recykling i raportowanie zużytych baterii w kontekście nowego rozporządzenia w sprawie baterii. Zmiana ma również na celu zwiększenie ochrony środowiska i zdrowia ludzi poprzez zapewnienie właściwego zarządzania odpadami związanymi z bateriami. Szerzej rzecz biorąc, należy to również rozpatrywać w kontekście łańcucha wartości recyklingu, który dobrze działa, wspierając stosowanie przepisów dotyczących efektywności recyklingu zużytych baterii i zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w nowych bateriach.
Wśród nowych kodów wprowadzono nowe kody odpadów niebezpiecznych w celu identyfikacji frakcji pośrednich z przetwarzania odpadów baterii, powszechnie określanych jako „czarne masy”. Klasyfikacja takich odpadów jako niebezpiecznych jest poparta aktualnymi informacjami na temat składu i klasyfikacji składników zgodnie z rozporządzeniem w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania (CLP), które wdraża Globalnie Zharmonizowany System w UE.
Aby pomóc w gospodarowaniu odpadami, stworzono europejski wykaz odpadów, w którym stosuje się wspólną terminologię na potrzeby klasyfikacji odpadów w całej UE, w tym odpadów niebezpiecznych.
Komisja zamierza dokonać rewizji tego wykazu w celu uwzględnienia nowych rodzajów składów chemicznych baterii oraz szybko zmieniających się procesów produkcji i recyklingu. Jej celem jest poprawa identyfikacji, monitorowania i identyfikowalności poszczególnych strumieni odpadów oraz określenie ich statusu jako odpadów niebezpiecznych lub innych niż niebezpieczne.
W załączeniu znajduje się projekt decyzji delegowanej wraz z załącznikiem.
Źródło: Komisja Europejska