23
kwiecień
Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź
Uprzejmie informuję, że do uzgodnień międzyresortowych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej niezwiązanej z programami operacyjnymi (numer z wykazu 116).
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12397051/katalog/13123001#13123001
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 2 maja 2025 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Konieczność wydania aktu prawnego wynika z potrzeby:
1) ujednolicenia zasad udzielenia mikroprzedsiębiorcom, małym lub średnim przedsiębiorcom (MŚP) pomocy finansowej w formie finansowania kosztów usług doradczych lub szkoleniowych;
2) rozszerzenia zakresu działania Krajowego Punktu Kontaktowego do spraw instrumentów finansowych programów Unii Europejskiej, działającego przy Związku Banków Polskich (KPK).
KPK prowadzi działania informacyjne w zakresie instrumentów wsparcia finansowego przedsiębiorców, które wskazane są w rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 20 października 2020 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej niezwiązanej z programami operacyjnymi (Dz. U. poz. 1933, z późn. zm.). Rozszerzenie katalogu programów wsparcia finansowego umożliwi KPK udzielanie potencjalnym beneficjentom aktualnych informacji na temat dostępnych programów wsparcia przedsiębiorców. Z uwagi na zmianę polityki Unii w przedmiocie wprowadzenia Instrumentu na rzecz Ukrainy, konieczne jest poszerzenie katalogu ujętego w rozporządzeniu, w celu umożliwienia KPK prowadzenia działań informacyjnych na rzecz instytucji finansowych w Polsce, w zakresie oferty Instrumentu na rzecz Ukrainy.
Rekomendowanym rozwiązaniem zidentyfikowanych problemów jest zmiana ww. rozporządzenia, w ramach której
proponuje się:
1) uchylenie § 17 oraz zmianę § 18 rozporządzenia. Proponowane zmiany pozwolą na elastyczne podejście do zmieniających się potrzeb MŚP i ich oczekiwań co do rodzaju przyznawanej pomocy.
2) aktualizację § 20. Oczekiwanym efektem tej zmiany jest potencjalna możliwość dotarcia do większej grupy instytucji finansowych i zainteresowanie ich korzyściami płynącymi z wdrożenia Instrumentu na rzecz Ukrainy.
Z wyrazami szacunku
Najnowsze wpisy
22
kwiecień