24
kwiecień
Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź
Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego (numer z wykazu 70).
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12397152/katalog/13123694#13123694
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 12 maja 2025 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Projektowane rozporządzenie Ministra Edukacji zmieniające rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego jest wydawane na podstawie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 46 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, zgodnie z którym minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określa, w drodze rozporządzenia, podstawy programowe kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego i dodatkowe umiejętności zawodowe w zakresie wybranych zawodów oraz zestawy celów kształcenia i treści nauczania opisanych w formie oczekiwanych efektów kształcenia: wiedzy, umiejętności zawodowych oraz kompetencji personalnych i społecznych w odniesieniu do tych umiejętności. Zgodnie z art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, zmiany w przepisach wydanych na podstawie art. 46 ust. 1 tej ustawy w zakresie wprowadzenia, zmiany albo wykreślenia zawodu, kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie lub dodatkowych umiejętności zawodowych następują na wniosek ministra właściwego dla zawodu. Projektowana zmiana w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. poz. 991, z późn. zm.) jest konsekwencją projektowanej jednocześnie zmiany w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. z 2024 r. poz. 611, z późn. zm.), polegającej na dodaniu do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego nowego zawodu technik gospodarki nieruchomościami (projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego jest obecnie w trakcie uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania; projekt jest wpisany do wykazu prac legislacyjnych Ministra Edukacji pod numerem 68), w związku z wnioskiem ministra właściwego dla tego zawodu tj. ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.
W związku z wprowadzeniem zawodu technik gospodarki nieruchomościami do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego proponuje się określenie podstawy programowej kształcenia w zawodzie technik gospodarki nieruchomościami, przyporządkowanym do branży ekonomiczno-administracyjnej. Podstawa programowa kształcenia w zawodzie technik gospodarki nieruchomościami została opracowana z udziałem pracodawców z rynku nieruchomości i odpowiada na zapotrzebowanie branży na kadrę pomocniczą w zarządzaniu nieruchomościami w przedsiębiorstwach i urzędach powołanych do gospodarowania nieruchomościami w firmach zarządzających lub administrujących wspólnotami mieszkaniowymi, biurach nieruchomości, podmiotach zarządzających najmem. Kształcenie w zawodzie technik gospodarki nieruchomościami będzie mogło być prowadzone od dnia 1 września 2025 r.
Z wyrazami szacunku
Najnowsze wpisy