Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania

Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź

Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (numer z wykazu 985).

Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z załącznikami (szt. 5) Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12397354/katalog/13125175#13125175

Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 12 maja 2025 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.

Obecnie obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz. U. poz. 957, ze zm.). Jednak w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 26 maja 2023 r. zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023 poz. 1059) i pośrednim wygaśnięciem delegacji ustawowej – art. 111 ust. 7a, art. 111b ust. 3 pkt 2 oraz art. 145a ust. 15, powstała konieczność wydania nowego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Ponadto rozporządzenie to należało dostosować do zmiany wprowadzającej możliwość przesyłania paragonów fiskalnych w formie elektronicznej do klienta, za jego zgodą i w uzgodniony z nim sposób (e-paragon).

Jednym z instrumentów umożliwiających kontrolę prawidłowości rozliczeń w podatku VAT jest obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących przez podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Prowadzenie ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przy zastosowaniu kas mających postać oprogramowania, ma zachęcić przedsiębiorców do wyjścia z szarej strefy poprzez łatwą dostępność i obniżenie całkowitych kosztów posiadania kas rejestrujących. Kasy te to alternatywa dla użytkowanych przez podatników kas sprzętowych. Kasy te, tak jak kasy on-line, posiadają funkcję przesyłu danych do systemu teleinformatycznego za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej. Pozwoli to na zautomatyzowane i bezpośrednie przesyłanie danych z kas z prowadzonej ewidencji oraz o zdarzeniach fiskalnych, które zaistniały podczas ich użytkowania, ponieważ istnieje możliwość ciągłego pobierania danych przez Szefa KAS, a częstotliwość jest określana przez harmonogram przesyłania danych. Zgromadzone dane służyć będą dla celów analitycznych i kontrolnych. System kontroli przekazywania danych dotyczących ewidencji sprzedaży prowadzonej za pomocą kas rejestrujących stanowi jedno z kluczowych narzędzi do walki z tzw. szarą strefą, co przyczynia się do wzmocnienia uczciwej konkurencji wśród przedsiębiorców.

Projekt rozporządzenia określa sposób używania kas mających postać oprogramowania. W części dotyczącej stosowania kas dostosowano regulacje do zmiany wprowadzającej możliwość przesyłania e-paragonów fiskalnych, która objęła także zmiany w zakresie załącznika nr 3 do rozporządzenia.

Projekt rozporządzenia określa również wymagania techniczne dla kas mających postać oprogramowania. Wymagania techniczne w projektowanym rozporządzeniu dla tych kas są tożsame, jak w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz. U. poz. 957, ze zm.). Stosowanie kas w postaci oprogramowania ma zwiększyć efektywność działań administracji skarbowej w zakresie zwalczania nierejestrowanej sprzedaży detalicznej oraz unikania i uchylania się od opodatkowania w zakresie podatku VAT poprzez wprowadzone mechanizmy kontrolne w czasie rzeczywistym. 

Z wyrazami szacunku