28
maj
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego w UE (badania i innowacje) – na podstawie analizy Komunikatu KE Nowa europejska przestrzeń badawcza na rzecz badań naukowych i innowacji na podstawie art. 179 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do utworzenia europejskiej przestrzeni badawczej.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 22 maja 2025 r.
Infrastruktury badawcze zapewniają obiekty, usługi i zasoby dla naukowców i innowatorów umożliwiające prowadzenie nowatorskich badań, rozwój innowacyjnych technologii i wspieranie innowacji. Infrastruktury technologiczne zapewniają obiekty, zdolności i zasoby niezbędne do opracowywania, testowania, rozwijania na większą skalę i walidacji technologii, przyspieszając rozwój innowacji z myślą o przyjęciu tychże przez społeczeństwo i rynek. Światowej klasy ekosystem infrastruktur badawczych i technologicznych w Europie jest olbrzymim atutem strategicznym leżącym u podstaw doskonałości naukowej i technologicznej oraz konkurencyjności przemysłowej.
Znaczenie tych infrastruktur było wielokrotnie podkreślane w dokumentach strategicznych, takich jak raport Draghiego („zwiększenie finansowania i ściślejsza koordynacja są potrzebne do rozwoju wiodących w świecie infrastruktur badawczych i technologicznych”), raport Letty („kluczowym filarem piątej swobody jest wzmocnienie pozycji naszych infrastruktur badawczych”) i raport Heitora („w całej Europie infrastruktury badawcze i technologiczne powinny być traktowane priorytetowo, aby wspierać europejski ekosystem badań naukowych, rozwoju i innowacji oraz przyciągać i zatrzymywać badaczy”).
Europejska przestrzeń badawcza (EPB) korzysta z bogatego środowiska ogólnoeuropejskich infrastruktur badawczych, zgodnie z priorytetami Europejskiego Forum Strategii ds. Infrastruktur Badawczych (ESFRI). Jednak pomimo starań na rzecz nadania priorytetowego znaczenia i wprowadzenia koordynacji, podejmowanych od początku XXI wieku, zapewnienie trwałego charakteru tych infrastruktur pozostaje wyzwaniem, podobnie jak utrzymanie wiodącej pozycji UE w stosunku do naszych konkurentów.
Infrastruktura badawcza i technologiczna zapewnia zdolności naukowe i technologiczne niezbędne do osiągnięcia doskonałości i konkurencyjności europejskich ekosystemów badań naukowych, innowacji i przemysłu. Niemniej jednak ograniczenia budżetowe oraz inne poważniejsze przeszkody utrudniają tworzenie, eksploatację i modernizację tej infrastruktury oraz skuteczny dostęp do jej usług. Strategia zwiększy komplementarność i ofertę usług oraz będzie promować łączenie i priorytetowe traktowanie inwestycji, co doprowadzi do poprawy zdolności oraz zmniejszenia ryzyka i kosztów inwestycji.
Inicjatywa wchodzi w zakres obszaru polityki „badania naukowe i rozwój technologiczny”, w którym UE i jej państwa członkowskie dzielą uprawnienia (tzn. mają „kompetencje dzielone”). W szczególności inicjatywa przyczyni się do wzmocnienia europejskiej bazy naukowej i technologicznej, w pełni urzeczywistniając europejską przestrzeń badawczą, w której badacze, wiedza naukowa i technologie podlegają swobodnej wymianie. Inicjatywa ma również na celu wzmocnienie konkurencyjności UE, w tym w przemyśle, a także promowanie wszelkiej działalności badawczej uznanej za niezbędną na mocy innych rozdziałów Traktatów, zgodnie z art. 179 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14582-Europejska-strategia-na-rzecz-infrastruktury-badawczej-i-technologicznej_pl
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl.
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag.
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy