20
styczeń
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa ochrony środowiska w UE (działania w dziedzinie klimatu) – zgodnie z założeniami Dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego I Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiająca system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie, Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/959 z dnia 10 maja 2023 r. zmieniająca dyrektywę 2003/87/WE ustanawiającą system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych w Unii oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1119 z dnia 30 czerwca 2021 r. w sprawie ustanowienia ram na potrzeby osiągnięcia neutralności klimatycznej – projekt rozporządzenia wykonawczego zmieniającego i sprostowującego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/1842 ustanawiające zasady stosowania dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do dalszych ustaleń dotyczących dostosowań bezpłatnych przydziałów uprawnień do emisji ze względu na zmiany poziomu aktywności.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 9 stycznia 2025 r.
Dyrektywa 2003/87/WE została zmieniona dyrektywą (UE) 2023/959 Parlamentu Europejskiego i Rady w celu dostosowania jej do rozporządzenia (UE) 2021/1119 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego cel co najmniej 55% redukcji emisji netto do 2030 r. w porównaniu z 1990 r. Zgodnie z rewizją dyrektywy 2003/87/WE rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/331 określające przejściowe zasady zharmonizowanego przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji w całej Unii zostało zmienione rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2024/873. Zmiany w dyrektywie 2003/87/WE i rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/331 dotyczą również dostosowań w przydziale bezpłatnych uprawnień do emisji ze względu na zmiany poziomu działalności i wymagają zmian w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2019/1842.
Aby zwiększyć zachęty do redukcji emisji i zapewnić zharmonizowaną implementację przepisów dotyczących poprawy lub zmniejszenia efektywności energetycznej we wszystkich państwach członkowskich, konieczne jest wyjaśnienie zasad i metodologii związanych z dostosowaniem bezpłatnych przydziałów uprawnień dla podinstalacji objętych wskaźnikiem cieplnym i podinstalacji objętych wskaźnikiem paliwowym. Aby zachęcić do redukcji emisji procesowych nieobjętych wskaźnikami produktowymi, te same przepisy powinny mieć zastosowanie również do podinstalacji emisji procesowych. W przypadku tych podinstalacji dostosowanie bezpłatnych przydziałów uprawnień powinno opierać się na średniej oczekiwanego poziomu aktywności, który powinien zostać ustalony zgodnie ze wspólną metodologią, a dane do obliczenia średniej oczekiwanego poziomu aktywności powinny zostać uwzględnione w rocznym sprawozdaniu dotyczącym poziomu aktywności, gdy różnica między średnim poziomem aktywności a historycznym poziomem aktywności podinstalacji wynosi więcej niż 15%.
Aby zapewnić ciągłą dostępność danych raportowanych corocznie, niezbędnych do dostosowania przydziału bezpłatnych uprawnień, należy zaktualizować informacje dotyczące lat sprawozdawczych.
Dyrektywa (UE) 2023/959 wprowadziła zmiany w cyklu zgodności, aby lepiej uwzględnić dostosowania do bezpłatnego przydziału. Ponieważ termin przyznawania bezpłatnego przydziału dla właściwych organów zmienił się z 28 lutego na 30 czerwca, wymóg składania wstępnego raportu o poziomie aktywności nie jest już konieczny, a zatem nie powinien już mieć zastosowania.
W kontekście pakietu prawodawstwa UE „Gotowi na 55” zmieniono dyrektywę EU ETS zgodnie z unijnym celem określonym w Europejskim prawie o klimacie, jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych netto o 55 % do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.
W następstwie tego przeglądu Komisja Europejska musi zaktualizować kilka aktów prawnych w celu wdrożenia ETS. W ramach tej inicjatywy zaktualizowano przepisy dotyczące dostosowań przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji ze względu na zmiany w poziomie działalności.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14216-Aktualizacja-rozporzadzenia-w-sprawie-zmian-w-poziomie-dzia%C5%82alnosci-w-ramach-unijnego-systemu-handlu-uprawnieniami-do-emisji-EU-ETS-_pl
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl.
W załączeniu znajduje się projekt rozporządzenia wykonawczego wraz z załącznikiem.
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy
20
styczeń
20
styczeń