13
grudzień
Podobno wiele osób lubi pod prysznicem śpiewać. A czy wiecie, że jest to także doskonałe miejsce, aby uczyć się języków obcych? Zdaniem poligloty Piotra Kruka, jeżeli chcecie szybko opanować nowy język, to musicie się nim otoczyć. Co to znaczy? Wyjaśniamy w artykule.
Znajomość języków obcych otwiera nam drzwi na nowe możliwości. Jesteśmy bardziej atrakcyjni dla pracodawców, zyskujemy sympatię i duży kredyt zaufania zagranicznych kontrahentów, swobodniej możemy podróżować, doceniać wszystkie walory obcojęzycznych piosenek czy filmów.
Do zalet znajomości języków obcych nikogo już chyba nie trzeba przekonywać. Żyjemy, prowadzimy biznesową działalność w globalnej wiosce. Łatwość przemieszczania się czy komunikowania zdalnego powoduje, że posługiwanie się przynajmniej angielskim jest absolutnie podstawową kompetencją właściwie w każdej firmie. Im więcej języków znamy, tym wyższa jest nasza pozycja na rynku pracy – uważa Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.
„Chciałbym/chciałbym nauczyć się języka… (możecie wpisać swoje preferencje), ale brak mi czasu, zdolności, nie umiem się zmotywować”. Brzmi znajomo? Zdaniem Piotra Kruka, poligloty, praktyka międzynarodowego biznesu, autora książki „Język obcy w 6 miesięcy” wszystko to są wymówki, a nawet mity, które łatwo obalić. Podczas webinaru „Życie zawodowe, prywatne i języki obce — jak to skutecznie połączyć” nasz ekspert przekazał uczestnikom praktyczne wskazówki, pozwalające w szybkim czasie. opanować język w stopniu komunikatywnym.
Zanim nauczyłem się mojego pierwszego języka obcego, a był nim niemiecki – minęło 8 szkolnych lat. Na angielski potrzebowałem około 10. Nauka języków obcych więc nie zawsze szła mi dobrze. Dopiero wiele lat później zrozumiałem, że powinna wyglądać inaczej. Jak? Należy otoczyć się językami i próbować mówić już od pierwszego dnia. U mnie to się sprawdziło. Dlatego dzisiaj tę wiedzę przekazuję innym – deklaruje Piotr Kruk.
Piotr Kruk mówi w siedmiu językach obcych, a w czterech z nich prowadzi szkolenia. Na co dzień zarządza sprzedażą w kilkunastu krajach Europy Wschodniej i Azji. Korzystając z własnego doświadczenia, wspiera osoby indywidualne w opanowaniu dowolnego języka obcego „na wczoraj”, a firmy w podnoszeniu kwalifikacji ich pracowników. Uważa, że swoją skuteczność zawdzięcza w 100% praktycznemu podejściu i wiedzy o tym, jak naprawdę działa język obcy w międzynarodowym biznesie. Jakie są zatem najważniejsze wskazówki?
ZASADA PIERWSZA — OTACZAJ SIĘ JĘZYKIEM
Nasz ekspert proponuje stworzenie sobie swoistego środowiska proedukacyjnego, w którym język towarzyszy nam przez cały dzień. Dzięki temu, przy okazji innych codziennych aktywności, możemy się uczyć. Jest to tylko kwestia organizacji czasu czy zadań.
Przyklej na lustrze w łazience karteczkę z pytaniem „Jak się masz?” w języku, który chcesz opanować. Nawet, jeśli rano jesteś zaspany/a, odpowiedz na nie. Pod prysznicem opowiedz o planie dnia. Na ekspresie zamieść propozycję kawy – określ, na jaką masz ochotę itd., itd. Pozwól, aby twój mózg wyszukiwał słowa, frazy, przestawiaj go na obcy język – radzi Piotr Kruk.
Jeżeli dojeżdżacie do pracy, idealnym miejscem do nauki jest samochód, a nawet komunikacja miejska. Wystarczy audiobook albo aplikacja, słuchawki na uszy i już macie kontakt z językiem. Wpiszcie naukę do agendy dnia, niech będzie równie ważna, jak biznesowe spotkania. Słuchajcie obcojęzycznych stacji radiowych, czytajcie książki i oglądajcie filmy w oryginalnej wersji, nawet z napisami, jeśli tak jest Wam łatwiej zrozumieć. Oczywiście dobrze jest to wszystko uzupełnić zorganizowaną formą nauki, wykupić sobie szkolenie online, spotkania z lektorem czy zapisać na klasyczny kurs. Dobór formy zależy od Waszych indywidualnych preferencji i czasu, jaki możecie poświęcić na naukę. Zdaniem Piotra Kruka najistotniejszy jest bardzo intensywny bierny i czynny kontakt z językiem.
ZASADA DRUGA — UCZ SIĘ TEGO, CZEGO POTRZEBUJESZ
Dobrze jest przed rozpoczęciem nauki zastanowić się, do czego nowy język będzie nam potrzebny. Zawsze warto jest móc opowiedzieć o sobie, swojej pracy, umieć odpowiedzieć na zwyczajowe pytania, udzielić podstawowych informacji.
Ludzka energia jest ograniczona, skupcie się na priorytetach. Bądźcie egoistami. Nie podążajcie ślepo za programami nauczania. Twórzcie swój własny zestaw tematów i sytuacji, w których będziecie się posługiwać językiem. Inny zasób jest Wam potrzebny podczas wakacyjnej podróży, inny podczas handlowych negocjacji. To tylko od Was zależy, czego i jak szybko się nauczycie – mówi Piotr Kruk.
Słowa, zwroty przydatne, wykorzystywane, będą się szybciej utrwalać. Z czasem rozszerzymy zakres słownictwa, język stanie się dla nas przyjemnością i będziemy systematycznie go wzbogacać.
ZASADA TRZECIA — UCZ SIĘ CAŁYCH FRAZ
Wkuwanie samych słówek, powoduje, że w konkretnych sytuacjach, możemy ich sobie szybko nie przypomnieć, albo popełnimy masę gramatycznych błędów. Dlatego lepiej jest od razu tworzyć bloki językowe.
Pomyślcie, w jakim kontekście dane słowo będzie Wam potrzebne i tak zapamiętujecie. Budujcie pytania, zdania. Wykorzystujcie całe zwroty. Będzie Wam wtedy łatwiej przywołać z pamięci określony kontekst – uważa Piotr Kruk.
Dobrą metodą zapamiętywania jest korzystnie z fiszek. Jeszcze lepszą tworzenie własnych. Odręcznie pisane mózg lepiej utrwala. Korzystajcie z aplikacji, stron internetowych i każdego dostępnego narzędzia. Piotr Kruk poleca stronę https://context.reverso.net. Znajdziecie tam słowa, zwroty, przykłady ich zastosowania i wymowę wielu językach. Ciekawą propozycją jest także https://coffeebreaklanguages.com.
Najważniejsze to mieć silną motywację, jasny cel, określony termin jego realizacji. Nie odkładać nauki w czasie, zacząć już dziś. Nawet jeżeli po drodze się potkniecie, to nie rezygnujcie, nie poddawajcie się zniechęceniu.
Po kilku miesiącach zobaczycie efekty, które dadzą Wam satysfakcję, wolność i otworzą nowe przestrzenie aktywności zawodowej czy prywatnej. Wiem to, bo kiedy np. w chorwackiej fabryce porozumiewam się w ich języku, to moja biznesowa pozycja stała się natychmiast o kilka poziomów wyższa. Sami też się przekonacie, o ile łatwiej będzie Wam żyć z nowymi umiejętnościami komunikacyjnymi – przekonuje Piotr Kruk.
Więcej o metodach Piotra Kruka przeczytacie na stronie www.piotrkruk.pl. Polecamy Wam także książkę autorstwa naszego eksperta pt.: „Język obcy w 6 miesięcy”.
Najnowsze wpisy
13
grudzień
13
grudzień