BĄDŹ JAK SEKWOJA, CZYLI SUKCES ZALEŻY OD CIEBIE

Sukces to jedno z najczęściej wymienianych, nie tylko w świecie biznesowym, słów. Dla każdego może mieć inny wymiar. Kariera zawodowa, prestiż, materialne powodzenie, szczęście rodzinne, życie wolnego ptaka, zdrowie, rozwój osobisty. Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Jednak wszystkie mają wspólny mianownik – to my decydujemy, czy osiągniemy to, co dla nas jest najważniejsze. Łatwo powiedzieć, ale jak to zrobić? Podpowiadamy w artykule.

 

Jak zwiększyć swój krąg wpływu, ustalić osobistą misję i cele, konsekwentnie realizować plany, efektywnie pracować, tworzyć satysfakcjonujące życie osobiste, współpracować z innymi tworząc efekt synergii a także znaleźć czas na regenerację, na „ostrzenie piły”? Tego uczyli się uczestnicy warsztatów „7 nawyków skutecznego działania” prowadzonych przez Jerzego Piekarskiego, trenera FranklinCovey Company Poland.

– Warsztaty zostały przygotowane z myślą o klientach biznesowych, jednak ich celem jest zainspirowanie ludzi do zwiększania skuteczności zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Tematyka jest na tyle uniwersalna, że prowadzę je z powodzeniem dla inżynierów i humanistów, studentów i członków zarządów, handlowców i wychowanków domów dziecka. Po 15 latach prowadzenia tego szkolenia mam pewność, że każdy znajdzie tu coś dla siebie- przekonuje Jerzy Piekarski, trener FranklinCovey Company Poland.

Twórcą tego programu rozwoju osobistego jest Stephen R. Covey (zmarły w 2012 roku) doradca biznesowy, znany na całym świecie wykładowca, mówca motywacyjny, ekspert zarządzania, przywództwa, skuteczności działania, rodziny i relacji społecznych. W roku 1996 tygodnik Time umieścił Stephena R. Covey’a na liście najbardziej wpływowych ludzi Ameryki. Jego najsłynniejsza książka „7 nawyków skutecznego działania” od czasu pierwszego wydania w roku 1989 została przetłumaczona na 40 języków. Do dziś sprzedano już ponad 20 mln egzemplarzy! W Polsce jest na pierwszym miejscu rankingu „biznesowych bestsellerów na 20 lecie polskiej transformacji”. W czym tkwi tajemnica sukcesu tej metody, jej oryginalność?

Chyba w jej prostocie, głębi i praktyczności. Nawyki skutecznego działania, to nie zaawansowane teorie naukowe, ale raczej uporządkowany i dobrze udokumentowany „zdrowy rozsądek”. Celem szkolenia nie jest to, żebyś „zrozumiał” Covey’a, ale żebyś lepiej poznał sam siebie; i na podstawie tej wiedzy, wyposażony w narzędzia oraz własne przemyślenia, wziął odpowiedzialność za zmiany. Jest to okazja, żeby przejrzeć się w lustrze i zastanowić jakie są Twoje wartości, priorytety, mocne strony, co warto zmienić; porównać własne działania z najlepszymi wzorcami i podjąć decyzję co z tym zrobisz -radzi Jerzy Piekarski

Stephen R. Covey zastanawiał się, dlaczego mając podobne predyspozycje, warunki, wykształcenie jedni ludzie osiągają sukces, a inni kroczą od porażki do porażki. Chciał wiedzieć, jak skutecznie dążyć do powodzenia w różnych dziedzinach życia i zadbać o należytą harmonię wszystkich sfer. Przeanalizował fachową literaturę napisaną przez ostatnich 200 lat, przeprowadził tysiące rozmów, badań, doświadczeń i tak powstała metoda „7 nawyków…”. Najważniejsze jej przesłanie przekonuje, aby swoje działanie zawsze opierać na zasadach – uniwersalnych, niezmiennych, ponadczasowych, niezależnych od nas, a nawet od wartości, które deklarujemy. Jak mówi sam Covey:

„Wszyscy, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, zmagamy się z podobnymi problemami, mamy podobne potrzeby i pulsują w nas owe podstawowe zasady. Istnieje bowiem coś takiego jak wewnętrzne poczucie sprawiedliwości, czyli zasady wygrana-wygrana. Jak również wewnętrzne, moralne poczucie zasady odpowiedzialności, celu, uczciwości, szacunku, komunikacji, odnowy”.

Covey radzi zatem, aby zacząć od zdefiniowania zasad, określenia osobistej misji, ustalenia celów, swoistej deklaracji priorytetów w różnych sferach – zawodowej, rodzinnej, społecznej itd. Proponuje, aby wszystko spisać, wydrukować, oprawić w ramki, powiesić na ścianie i często czytać, zwłaszcza, kiedy mamy podjąć trudną decyzję. Zasady i nasze priorytety wskażą nam właściwy kierunek.

– Zasady, na których opiera się 7 Nawyków są „stare jak świat”. Odpowiedzialność, szacunek, odwaga, zaangażowanie, spójność, empatia, równowaga, dyscyplina, kreatywność, inicjatywa, konsekwencja… Stawiam na to, że wszystko to znasz. Jednak pytaniem ważniejszym od tego czy je znasz i rozumiesz, jest pytanie, na ile potrafisz przekładać je na codzienną praktykę? Na ile są one widoczne w Twoich działaniach? Te zasady wydają się być oczywiste i wielu ludzi chciałoby rozwijać te cechy u swoich dzieci, współpracowników i podwładnych. Ale czy masz motywację i konsekwencję, żeby rozwijać je u siebie? Stosunkowo łatwo jest nauczyć ludzi technik i umiejętności. Spróbuj jednak trwale zmienić ich postawy czy nawyki. Na szczęście wiemy, jak wspierać ludzi i firmy w procesie zmiany zachowań. Zadaniem szkolenia 7 Nawyków jest dać impuls do działania i sprawić, że zmiany, które zdecydujesz się wprowadzić będą trwałe i dadzą wymierne efekty – uważa Jerzy Piekarski 

Siedem nawyków, których wypracowanie pozwoli nam na lepsze, skuteczniejsze i radośniejsze życie to:

  1. Bądź proaktywny
  2. Zaczynaj z wizją końca
  3. Rób najpierw to, co najważniejsze
  4. Myśl w kategoriach wygrana-wygrana
  5. Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumiany
  6. Synergia
  7. Ostrzenie piły

Pierwsze trzy dotyczą rozwoju osobistego. Przechodzi się dzięki nim ze strefy ZALEŻNOŚCI, kiedy to innych obarczamy opieką nad nami i przenosimy na nich odpowiedzialność za wszelkie zdarzenia do NIEZALEŻNOŚCI, w której to my stajemy się twórcami własnego życia, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Odnosimy wtedy „zwycięstwo prywatne”. Jednak niezależność jest tylko etapem. Nikt z nas nie jest samotną wyspą, żyjemy w otoczeniu innych ludzi, relacje rodzinne i społeczne są ważne także dla naszego dobrobytu i rozwoju. Powinniśmy pójść dalej, ważniejszą drogą, odnieść „zwycięstwo publiczne”. Zapewni nam je zrozumienie potęgi WSPÓŁZALEŻNOŚCI, a pomoże doskonalenie kolejnych trzech nawyków wspierających skuteczne współdziałanie z innymi ludźmi. Tak, wydaje się to trudne. I takie jest. Znów przytoczymy S.R. Covey’a:

„Życie zgodnie z 7 nawykami jest dla każdego człowieka nieustającą walką. Każdy od czasu popełnia jakiś błąd w ramach któregoś z siedmiu nawyków, a czasami w ramach wszystkich siedmiu równocześnie. Łatwo je pojąć, ale trudno konsekwentnie realizować. Są oparte na zdrowym rozsądku, ale zdrowy rozsądek bynajmniej nie jest czymś stosowanym na porządku dziennym”.

Ostatni, 7 nawyk, „ostrzenie piły”, przypomina, że konieczne jest także poświęcanie czasu na zadbanie o samego siebie. Autor przytacza anegdotę o drwalu, który tak długo ciął drzewo, aż kompletnie stępiła mu się piła. Twierdził, że nie może przerwać pracy i nie ma czasu na ostrzenie narzędzia, męczył się zatem dalej nie osiągając żadnego efektu. Dla nas to morał mówiący o konieczności systematycznej odnowy w czterech wymiarach: fizycznym, umysłowym, społeczno- emocjonalnym i duchowym.

Jak zacząć przygodę z siedmioma nawykami?

 – Zdecydowanie polecam każdemu książkę „7 Nawyków Skutecznego Działania”. Czytając ją, odkrywa się jednak, że samo jej przeczytanie nie wystarczy. Potrzebna jest praktyka i ćwiczenia. Tak jak po ukończeniu kursu na prawo jazdy, potrzeba czasu i ćwiczeń, żeby zostać „mistrzem kierownicy”. Uczestnicząc w szkoleniu 7 Nawyków, oprócz zdobywania wiedzy, przećwiczysz umiejętności, wypróbujesz narzędzia i dostaniesz inspirację niezbędną do wprowadzenia w życie zmian, które uznasz za istotne dla poprawy Twojej skuteczności. Prowadzone w zespole czy organizacji, szkolenie 7 Nawyków pomaga w wypracowaniu wspólnego języka i jednolitego podejścia do kwestii związanych ze skutecznością. Od tej pory, wyraźnie widać, które działania przyczyniają się do podwyższania skuteczności, a które mogą ją obniżać. Dzięki temu, można nie tylko działać skuteczniej, ale łatwiej też rozmawiać na trudne tematy. Z tego powodu wiele firm oparło swoją kulturę organizacyjną na zasadach opisanych przez Covey’a- podkreśla Jerzy Piekarski

Na koniec oddajmy jeszcze raz głos Stephenowi R. Covey’owi:

„Nie jestem jakimś guru. Nie znoszę, jak mnie nazywają guru. Nie chcę mieć uczniów. Pragnę tylko zachęcać do uczenia się zasad, które istnieją już w sercach ludzi- aby ludzie żyli zgodnie ze swoim sumieniem”.

Z tym pięknym przesłaniem was pozostawiamy.

ps. W artykule wykorzystano cytaty z książki „7 nawyków skutecznego działania” Stephena R.Covey’a wydawnictwa Rebis i FranklinCovey. Zachęcamy do przeczytania tej i innych książek S.R.Covey’a. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.franklincovey.pl