11
wrzesień
Badania przyczyn wypadków przy pracy prowadzone przez Wyższy Urząd Górniczy wskazują, że wzrasta liczba zdarzeń spowodowanych przez błąd człowieka. W czasie pandemii troska o zdrowie i życie nas wszystkich nabiera szczególnego znaczenia. Dlatego tegoroczne obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy w Zagłębiu Miedziowym przebiegały pod hasłem „Bądź odpowiedzialny za innych”. Przeczytajcie, na co zwracają uwagę specjaliści bezpieczeństwa.
Od kilkunastu lat KGHM Polska Miedź S.A. i Związek Pracodawców Polska Miedź wspólnie organizują obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. 28 kwietnia 2021 r. podczas konferencji online spotkali się przedstawiciele nadzoru, managerowie i specjaliści ds. bezpieczeństwa z wielu firm. Zastanawiali się, co jeszcze można zrobić, aby zapewnić jak najwyższą ochronę zdrowia i życia pracowników. Patronem Honorowym Konferencji był dr inż. Adam Mirek, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
– Do udziału w seminarium zaprosiliśmy ekspertów, którzy przedstawili najnowsze dane dotyczące wypadkowości, przede wszystkim przyczyn niebezpiecznych zdarzeń. Przypomnieli o obowiązkach pracodawców i przepisach prawa w tym zakresie. Prezentowali przykłady dobrych praktyk mających na celu podniesienie świadomości i wiedzy na temat bezpiecznych zachowań – mówi Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.
KGHM przykłada ogromną wagę do wszelkich działań na rzecz zdrowia i życia załogi. Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych wartości Spółki. Obejmuje ochronę zdrowia pracowników, tworzenie przyjaznego środowiska pracy i minimalizowanie potencjalnych zagrożeń. Dbałość o przestrzeganie procedur i zasad bezpieczeństwa wykazują wszyscy pracownicy. Polityka „zero szkód” realizowana w oddziałach i spółkach Grupy Kapitałowej przynosi widoczne efekty.
– Pracownicy Polskiej Miedzi najlepiej wiedzą, co znaczy odpowiedzialność za innych. W kopalniach i hutach jest to kwestia kluczowa. Śmiało możemy powiedzieć, że bezpieczeństwo i odpowiedzialność są wpisane w DNA naszej firmy. Cieszą nas coraz lepsze wskaźniki w tym zakresie. Aż o 30% spadła liczba wszystkich wypadków przy pracy. Wykonujemy swoje zadania, zachowując najwyższe standardy bezpieczeństwa. Podziękowania za to należą się całej załodze” – podkreśla Adam Bugajczyk, Wiceprezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Branża górnicza często jest postrzegana negatywnie w kontekście wypadkowości. Jednak to bardzo krzywdzące i niesłuszne ujęcie. Przedsiębiorstwa górnicze, administracja państwowa czy urzędy nadzoru robią bardzo wiele w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa. Piotr Wojtacha, Wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego wskazywał, że w ciągu ostatnich pięciu lat systematycznie spada liczba wypadków w górnictwie.
– Mimo obiegowej opinii wypadków w górnictwie jest znacznie mniej niż w innych gałęziach przemysłu. Niepokoją nas przyczyny. Coraz częściej do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi z powodu tzw. czynnika ludzkiego. W 2016 błąd człowieka był przyczyną 42% wypadków ciężkich i śmiertelnych, a w roku 2020 aż 90%! Szczególnie martwi nas to, że przypadki najcięższe zaczynają się pojawiać się także w górnictwie odkrywkowym. Tu mamy prawie 100% przyczyn po stronie człowieka. Wiele jest zatem jeszcze do zrobienia – uważa Piotr Wojtacha, Wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Jak przekonywali uczestnicy seminarium, ważną kwestią jest znalezienie takich form przekazywania wiedzy i nabywania umiejętności z zakresu bezpieczeństwa, aby na trwale zmieniły nawyki oraz postawy pracowników. Tradycyjne formy szkolenia BHP odchodzą w przeszłość. Dziś firmy stawiają na działania angażujące załogę, współtworzone przez pracowników, często realizowane z udziałem ich rodzin. Najlepsze praktyki w obszarze ochrony życia i zdrowia, profilaktyki i prewencji wypadkowej zaprezentowali podczas seminarium przedstawiciele spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka”, spółki Górażdże i KGHM Zanam S.A.
Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych miały także wymiar symboliczny. Przedstawiciele KGHM, związków zawodowych oraz Związku Pracodawców Polska Miedź, również imieniu ministra Krzysztofa Kubowa, złożyli kwiaty pod obeliskiem poświęconym ofiarom wypadków.
Najnowsze wpisy
10
wrzesień