BARDZO UDANE SPOTKANIE KOBIET BIZNESU

„Inspiracje dla kobiet, gdzie ich szukać i jak z nich korzystać?” – taki był główny temat spotkania skierowanego wyłącznie do pań organizowanego przez Związek Pracodawców Polska Miedź. Fascynujący wykład inspirujący wygłosiła Malwa Gąsowska, międzynarodowy trener biznesu z firmy Moderator.

Zdarzyło się wam kiedyś, że zainspirowani przez jakąś historię lub osobę, mieliście mocne (tak sądziliście) postanowienie, co zamierzacie w swoim życiu zmienić, polepszyć, udoskonalić? I już wstawaliście z kanapy, żeby to zrobić, kiedy okazywało się, że strasznie, ale to strasznie wam się nie chce. I zamiast działania wybieraliście pilot do telewizora… Jak twierdzi Malwa Gąsowska inspiracja to za mało, potrzeba motywacji, aby ideę przekuć w czyn.

Inspiracja to ulotna iskierka. Możemy ją znaleźć dosłownie wszędzie. Jednak nawet jeśli wzbudzi w nas szczerą chęć zmiany, może zniknąć równie łatwo, jak się pojawiła. Nie rozpalimy ogniska bez paliwa, drewna. Nie osiągniemy żadnego celu bez właściwej motywacji. A dopingować nas może strach lub nagroda. Za inspiracją musi pójść konkretny plan i jego systematyczna realizacja – podpowiada Malwa Gąsowska, międzynarodowy trener biznesu, firma Moderator. ­ Wiem, czasami się Wam po prostu nie chce. Co wtedy zrobić? Policzyć: pięć, cztery, trzy, dwa, jeden… wstać i działać.­  dodaje Malwa Gąsowska.

Pomocna w utrzymaniu konsekwencji jest automatyzacja działań. Tworzenie z planowanych zmian nawyków, codziennej rutyny, z czasem bezwiednie wykonywanych czynności. Trochę, jak z myciem zębów, nad którym się specjalnie nie zastanawiamy. Jeżeli na przykład chcemy zwiększyć naszą aktywność fizyczną, możemy postanowić, że codziennie będziemy wysiadać z autobusu przystanek wcześniej, albo do sklepu chodzić na piechotę. Chcemy mieć więcej czasu na czytanie? Zdecydujmy, że po 22 nie zaglądamy do telefonu i nie sprawdzamy co słychać na FB, tylko siadamy w wygodnym fotelu z ciepłą herbatą w kubku i czytamy. Dojeżdżacie do pracy samochodem? Kupcie audiobooki i słuchajcie książek w drodze do biura itd. Itd. Twórzcie zdrowe, budujące i rozwijające przyzwyczajenia. A skoro już wspomnieliśmy o wysiłku fizycznym, to podczas spotkania Natalia Czajkowska namawiała do tego, aby znaleźć motywację do uprawiania sportu i zdrowego stylu życia.

Ruch to jest najlepszy czynnik odstresowujący. Jeżeli w pracy musimy być cały czas kreatywne, rozwiązywać problemy, generować nowe pomysły, to dzięki aktywności fizycznej możemy na chwilę „wyłączyć” swój mózg, dać mu odpocząć, skupić się wyłącznie na sobie. Sport oprócz tego, że kształtuje sylwetkę, uczy dyscypliny i wiele układa w głowie. Warto znaleźć taką aktywność, którą polubimy, która da nam, oprócz wysiłku, wiele radości – radzi Natalia Czajkowska, certyfikowany trener personalny, Mistrzyni Świata w Bikini Fitness.

Zacznijcie od małych rzeczy. Na przykład codziennego dbania o swój kręgosłup. Siedząca praca, godziny spędzane przy biurku, w samochodzie, na konferencjach, naradach mają na niego fatalny wpływ. A pomóc możemy sobie w bardzo prosty sposób.

Spróbujcie co godzinę wstać od biurka i zrobić kilka ćwiczeń rozciągających (znajdziecie wiele propozycji w Internecie). Zmieniajcie pozycję ciała. Jeżeli możecie, rozmowy telefoniczne prowadźcie na stojąco, a jeszcze lepiej chodząc. Na spotkania zamiast do restauracji, umawiajcie się na spacer. Pamiętajcie, kręgosłup kocha ruch, w czasie aktywności się odżywia. Podziękujecie za to sami sobie na emeryturze — przekonuje Adrian Kozłowski, fizjoterapeuta, osteopata, ergonomista, firma OPPA.

Pan Adrian apelował również o zamienienie szpilek na wygodniejsze a przede wszystkim zdrowsze obuwie, przynajmniej na czas wolny. Jak ubrać się zgodnie z firmowym dress code, zachowując swój indywidualizm, można było dowiedzieć się podczas wystąpienia Pauli Szumnej.

Wystarczą „wasze” dodatki: apaszka, kolczyki, torebka, aby bardzo szybko zmienić strój. To przydaje się bardzo, kiedy zaraz po pracy mamy towarzyskie spotkanie, albo chcemy iść z dziećmi na spacer. Jak radził pan Adrian, zamiast szpilek buty na niskim obcasie lub sportowe, sweter, kurtka w miejsce marynarki, plecak i już jesteście gotowe na nowe zajęcia. Nie obawiajcie się bawić modą, eksperymentować, szukać własnego wizerunku – podpowiada Paula Szumna.

Magdalena Mędrkowska, reprezentująca firmę Mary Kay opowiadała o tym, jak dobrać właściwą pielęgnację cery. Pokazała również sposób na wykonanie łatwego i szybkiego makijażu.

Najważniejsze są podstawy, czyli codzienna, staranna dbałość o skórę. Dobór odpowiednich do naszej cery kosmetyków, oczyszczanie i nawilżanie. Makijaż do pracy z założenia powinien być minimalistyczny. Dobry podkład, delikatny cień, podkreślenie rzęs, błyszczyk – to wszystko, czego potrzebujecie, aby wyglądać pięknie – uważa Magdalena Mędrkowska.

Iwona Tylawska podczas indywidualnych konsultacji doradzała w kwestiach fryzury, koloryzacji włosów i ich pielęgnacji. Nie zabrakło również inspiracji do mądrego inwestowania pieniędzy. O tym mówił Michał Patla, Dyrektor regionalny PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. Na wkroczenie
w świat nowoczesnych technologii namawiała Kamila Kowalska, współzałożycielka firmy doradczo-szkoleniowej Human Partner.

Poza bardzo ciekawymi wystąpieniami prelegentów ważne były także rozmowy samych Pań.

Chciałyśmy, by każda z kobiet biznesu mogła poczuć, że to przestrzeń dla niej. Przestrzeń, w której możemy poczuć się dobrze, a zarazem, która daje pole do rozwoju w wielu kierunkach. A rozwój przychodzi poprzez dialog międzyludzki. To właśnie zapewniłyśmy uczestniczkom – dialog w wyjątkowej przyjaznej atmosferze. Bardzo się cieszę, że koleżanki z film członkowskich Związku bardzo licznie odpowiedziały na zaproszenie i przede wszystkim, że dobrze się czuły i wyszły ze spotkania zainspirowane – podsumowuje spotkanie Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.

Atmosfera na spotkaniu rzeczywiście była wspaniała i wszystkie uczestniczki zgodnie podkreśliły, że będą czekać na następne propozycje ZPPM.