06
listopad
Bezpłatne seminarium on-line: ESG w podatkach – co nas czeka w 2025 r.?; 20 listopada 2024 r., godz. 10:00 – 10:45
Regulacje ESG dotykają bardzo różnych sfer prowadzenia biznesu i mają różny charakter. Część z nich ma być zachętą do podejmowania coraz bardziej ambitnych celów w zakresie środowiska, w obszarze społecznym czy ładu korporacyjnego, czy też stanowić ramy do bycia transparentnym w podejmowanych działaniach. Niemniej ustawodawca sięga również po konkretne narzędzia stymulując wprost konkretne zachowania biznesu. Są to określone obowiązki, o charakterze sprawozdawczo raportowym oraz nierzadko wiążące się z konkretnymi opłatami. Pojawiają się daty, procenty, stawki, systemy i platformy. Za nieprawidłowe wypełnianie obowiązków, spółka może otrzymać karę środowiskową.
Implementacja Dyrektywy SUP to szereg zmian dla polskiego biznesu – czas na podsumowanie pierwszych doświadczeń oraz przygotowanie się do rozliczenia opłat i dopełnienia obowiązków sprawozdawczych w 2025 r. Ponadto, nowe obowiązki dla importerów związane z CBAM oraz EUDR. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę w 2025? Eksperci Deloitte podczas webinaru podzielą się praktycznym doświadczeniem projektowym w temacie obowiązków ESG o charakterze prawno-podatkowym
Agenda:
1. Doświadczenia związane z implementacją SUP
2. System kaucyjny od 1 stycznia 2025 r.
3. Dlaczego warto wystąpić po interpretację indywidualną?
4. CBAM – jak zmieniają się warunki sprawozdawczości od drugiej połowy 2024 roku?
5. EUDR – nowe wyzwania dla importerów związane z unijnymi przepisami dot. zapobiegania wylesianiu i degradacji lasów
Webinar jest skierowany do wszystkich podmiotów, które w swojej działalności wykorzystują produkty/opakowania/materiały wykonane z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku oraz działają na rynku napojów.
Dobiega końca pierwszy rok obowiązywania nowych opłat wynikających z ustawy implementującej regulacje Dyrektywy SUP (ang.: Single-Use Plastics). To z pewnością dobry czas na przedstawienie pierwszych naszych doświadczeń w zakresie nowych opłat, tj. opłaty pobieranej od użytkownika końcowego (tzw. opłata konsumencka), opłaty związanej z ROP – Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta (tzw. opłata producencka) czy opłaty na finansowanie publicznych kampanii edukacyjnych. Przed nami również konieczność przygotowania się do rozliczenia rocznych opłat i dopełnienia obowiązków sprawozdawczych na początku 2025 r.
Co więcej od 1 stycznia 2025 r., w wyniku implementacji unijnej dyrektywy ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, zacznie obowiązywać system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra.
System kaucyjny to z pewnością rewolucja biznesowa i logistyczna dla szeregu podmiotów. Niemniej jednak nadchodzące zmiany rodzą również inne trudności, choćby w zakresie interpretacji pojęcia napoju, zaklasyfikowania wykorzystywanych opakowań, a także na gruncie stricte podatkowym, m.in. w obszarze podatku VAT.
Źródłem wyzwań dla importerów niezmiennie pozostaje mechanizm CBAM, który na obecnym etapie wdrożenia wymaga składania kwartalnych sprawozdań na dedykowanej platformie elektronicznej dot. przywożonych wyrobów wysokoemisyjnych i wbudowanych w nie emisji. Dużą zmianą, wchodzącą w życie od III kwartału 2024 r., jest wymóg raportowania rzeczywistych wartości emisji wbudowanych w importowane towary, bez możliwości dalszego, nieograniczonego korzystania z wartości domyślnych publikowanych przez Komisję Europejską.
Podobnym źródłem nowych wyzwań i formalności są unijne regulacje dotyczące udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów, czyli tzw. przepisy „EUDR”. Warto zaznaczyć, że dla dużych przedsiębiorców, obowiązki związane z dochowywaniem należytej staranności oraz składaniem oświadczeń dot. realizowanych transakcji wejdą w życie już z końcem grudnia bieżącego roku.
Podczas webinaru przedstawione zostaną doświadczenia w zakresie obowiązywania nowych opłat, obowiązki sprawozdawcze wynikające z implementacji Dyrektywy SUP, spoczywające na przedsiębiorcach na początku 2025 r, wskazane zawiłości i pojawiające się wśród przedsiębiorców pytania, wiążące się z wejściem w życie systemu kaucyjnego oraz nakreślimy możliwe bezpieczne i skuteczne rozwiązania.
W obliczu pierwszych doświadczeń związanych z implementacją do krajowego ustawodawstwa regulacji unijnych, a także przy uwzględnieniu pojawiających się nowych obowiązków ważne jest systematyczne pogłębianie wiedzy w tej tematyce, by móc zweryfikować dotychczasowe praktyki obowiązujące w firmie i zaplanować kolejne kroki. Dlatego na webinar zapraszamy m.in. członków zarządów, dyrektorów finansowych, dyrektorów ds. zrównoważonego rozwoju, specjalistów ds. ochrony środowiska, głównych księgowych oraz pracowników działów finansowo-księgowych i podatkowych, pracowników działów prawnych przedsiębiorstw, pracowników działów controllingu, pracowników działów administracyjnych i związanych z gospodarką magazynową i logistyką.
Zapraszamy do udziału w webinarze!
Źródło: Deloitte Polska (Deloitte Touche Tohmatsu Limited – Deloitte Global)
Najnowsze wpisy