CYFROWE DINOZAURY WYGINĄ. NIE BĄDŹ JEDNYM Z NICH!

Świat zmienia się w rewolucyjnym tempie, wczorajsze wynalazki jutro będą zabytkami techniki. Trudno już wyobrazić sobie prowadzenie jakiegokolwiek biznesu bez komputerów, Internetu, maszyn, urządzeń. A w kolejce do „pracy” czekają roboty, coboty, sztuczna inteligencja. Można się w tym pogubić. Wejście w nową erę ułatwia Akademia Przemysłu 4.0 prowadzona przez Związek Pracodawców Polska Miedź.

Czwarta rewolucja przemysłowa, zwana też Przemysłem 4.0 lub Gospodarką 4.0 wciąż budzi wiele obaw i wątpliwości. Jednak nie inaczej było, kiedy wprowadzano rozwiązania trzech poprzednich rewolucji, czyli mechanizację wspomaganą siłą pary i wody (koniec XVIII w.), produkcję masową z zastosowaniem energii elektrycznej (początek XX w.), czy automatyzację produkcji przemysłowej przy wykorzystaniu komputerów (lata 70. XX wieku). Dziś uśmiechamy się na myśl, jakie zdumienie, a nawet przerażenie wzbudzała parowa lokomotywa, czy światło żarówki. Szybko przyzwyczajamy się do współczesnych wynalazków. Nawet nie zauważamy, jak dalece zmieniają nasze codzienne życie. Sztuczna inteligencja, automatyzacja, robotyzacja, interakcja ludzi i maszyn, cyfrowe bliźniaki, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość to już nie są slogany przyszłości, a coraz częściej standard prowadzenia przedsiębiorstwa. Warto zatem w biznesie na nowe technologie spojrzeć nie z lękiem, a przez pryzmat zysków, jakie przynoszą firmom.

Współczesny rynek wymaga, aby firmy wytwarzały produkty lepiej, szybciej, nowocześniej. Rozwiązania Przemysłu 4.0 pomagają zoptymalizować poziom produkcji i usług, wzmocnić wydajność i efektywność, obniżyć koszty, zwiększyć konkurencyjność firm. Stanowią antidotum na problemy z brakiem rąk (i głów) do pracy. Przemysł 4.0 dotyczy nie tylko technologii, ale też nowych kompetencji, w tym unifikacji świata rzeczywistego ludzi i maszyn ze światem wirtualnym Internetu i technologii informacyjnych, co stwarza niezwykłe możliwości także dla biznesu – wylicza Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź. – To oczywiste, że przed postępem nie ma ucieczki. Firmy, które pozostaną cyfrowymi dinozaurami, wyginą tak, jak one – ostrzega prezes ZPPM.

Podkreślmy to mocno — tylko przedsiębiorstwa, które nadążą za niebywale szybkim postępem technicznym, odnajdą się w biznesowych realiach przyszłości. Tymczasem polskie firmy, zwłaszcza małe i średnie, mają jeszcze sporo do nadrobienia, aby przynajmniej zacząć doganiać światową czołówkę innowacyjnego przemysłu. Jeśli spojrzymy na gęstość robotyzacji (liczba robotów przemysłowych na 10 000 zatrudnionych), niekwestionowanym europejskim liderem są Niemcy, gdzie ten wskaźnik wynosi 364. Dobrze sobie radzą nasi południowi sąsiedzi. Słowacja może się pochwalić wartością 169, a Czechy 147. Średnia światowa to liczba 113. W tym zestawieniu Polska wypada marnie. Nasz wskaźnik robotyzacji to zaledwie 46. Czy to tylko kwestia niewystarczających środków na inwestycje? Okazuje się, że nie. Często przedsiębiorcom brakuje informacji, inspiracji lub po prostu czasu, aby przemyśleć, zaplanować i wdrożyć technologie, które unowocześnią ich biznes.

Dlatego utworzyliśmy Akademię Rozwoju Przemysłu 4.0. Wspólnie z pomysłodawcą projektu Marcinem Kowalskim z Human Partner (firmy członkowskiej Związku) przygotowaliśmy formułę, która jest najlepsza dla przedsiębiorców. Chcieliśmy połączyć kwestie technologiczne z kompetencyjnymi. Zachować ducha Przemysłu 4.0, który jest synergią maszyn, ludzi, sztucznej inteligencji. Pokazać, jakie rozwiązania są przyszłością. Uświadomić, że można je wdrażać w sposób etyczny i przyjazny dla ludzi. Podpowiedzieć, jak przekonać do nich pracowników, bo bez zrozumienia konieczności i celu transformacji zmiany będą trudniejsze ­ uważa Rafał Szkop, manager ds. Analiz, Legislacji i Współpracy Międzynarodowej ZPPM, Przewodniczący Europejskiej Platformy Technologicznej w latach 2017-2021.

Akademia Rozwoju Przemysłu 4.0 prowadzona jest przez Związek Pracodawców Polska Miedź wraz z partnerami od ponad roku. Podczas cyklicznych, comiesięcznych konferencji i webinarów omawiane są najważniejsze kwestie związane z nowoczesnymi technologiami. Odbyło się już kilkanaście spotkań, w których udział wzięło ponad 1000 osób z 220 przedsiębiorstw. Do tej pory podczas konferencji ARP 4.0 wdrożone innowacje zaprezentowało blisko 50 firm, w tym 20 będących członkami ZPPM.

Zapraszamy do podzielenia się dobrymi praktykami firmy, o których śmiało można powiedzieć, że są liderami Przemysłu 4.0. Jesteśmy przekonani, że największą siłę oddziaływania ma realny przykład już wprowadzonych, działających i przynoszących korzyści rozwiązań. Dlatego nasi eksperci to autorytety świata nauki i biznesu oraz praktycy osiągający sukcesy we wdrażaniu zasad Przemysłu 4.0. Chcemy pomóc firmom, nie tylko Zagłębia Miedziowego, w zdobyciu wiedzy i kompetencji, które pozwolą im swobodnie odnajdować się w XXI wieku i zbudować przewagę konkurencyjną – deklaruje Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.

Swoje doświadczenia z nowoczesnymi technologiami prezentowały na konferencjach ARP 4.0 firmy produkcyjne, szkoleniowe, prowadzące działalność usługową np. związaną z transportem, czy finansami i wiele innych. Robotyzacja procesów biurowych to ciekawa dziedzina. Automatyzacji mogą podlegać logistyka, sprzedaż, dystrybucja, kadry, płace, księgowość itd. Wdrożenie technologii powinno być poprzedzone cyfryzacją firmy, standaryzacją procesów i odpowiednim przygotowaniem pracowników.

Już od 2018 roku wykorzystujemy automatyzację i robotyzację procesów biurowych. Wszystkich żmudnych, powtarzalnych i czasochłonnych czynności. Nowoczesne technologie pozwalają nam pracować szybciej, zmniejszyć koszty, zminimalizować ryzyko popełniania błędów i lepiej wykorzystać wiedzę naszych pracowników – przekonuje Ewa Piotrowska, Dyrektor ds. sprzedaży w Impel Business Solutions.

Proces, który człowiek wykonuje w 15 minut, robot może zrealizować w minutę. Podczas dnia pracy człowiek wykona 32 takie procesy, robot 480. To wzrost produktywności o 1400%! Do tego robot może pracować 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. To olbrzymia zachęta dla firm szukających sposobów na zwiększenie produktywności i konkurencyjności. Postęp technologiczny najwyraźniej widać w sferze produkcji maszyny, urządzenia i systemów.

Wiele przykładów rozwiązań 4.0 znajdziecie w produktach KGHM ZANAM. Jednym z przykładów może być zdalnie sterowana ładowarka wyprodukowana dla kopalni w Kanadzie. Specyfika złóż wymaga, aby dla bezpieczeństwa, w bezpośredniej strefie wybierania urobku nie przebywał człowiek. Dlatego operator ładowarki z odległości za pomocą pilota i przy wykorzystaniu kamer steruje załadunkiem – opowiada Andrzej Baran, Kierownik Zespołu Systemów Sterowania KGHM ZANAM S.A.

Barierą unowocześniania przedsiębiorstw mogą być wysokie koszty wprowadzania innowacji. Warto wtedy sięgnąć po zewnętrzne finansowanie. Jest wiele instrumentów wsparcia, z których można skorzystać, planując inwestycje. Ponad 95,5 mld euro w ramach programu Horyzont Europa przeznaczone będzie przede wszystkim na cyfryzację i wsparcie innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw. Polecamy także programy rządowe i regionalne. Bony na cyfryzację, czy cyfrowa gmina to niektóre z nich.
W przygotowywanym właśnie programie Fundusze Europejskie Dolnego Śląska Priorytet 1. Przedsiębiorstwa i innowacje (EFRR) ma zapewnić jednostkom badawczym, przedsiębiorstwom i samorządom terytorialnym wsparcie w wysokości blisko 200 milionów euro.

Nasi eksperci trzymają rękę na pulsie i w Akademii podpowiadamy, jakie są aktualne i planowane instrumenty wsparcia. To cenna wiedza, gdyż, aby skutecznie aplikować, trzeba przygotować się już dziś. Przemyśleć swoje cele i potrzeby, określić ramy organizacyjne, finansowe i czasowe – tłumaczy Rafał Szkop, manager ds. Analiz, Legislacji i Współpracy Międzynarodowej ZPPM, Przewodniczący Europejskiej Platformy Technologicznej w latach 2017-2021.

Jest jeszcze jeden aspekt konieczności sprostania wyzwaniom Przemysłu 4.0. To współpraca międzynarodowa. Eksperci przestrzegają, że brak zmian w polskich firmach, systemie produkcji, obsługi procesów itd. może zakłócić kooperację. Nie z powodu jakości, czy ceny oferowanych produktów lub usług, lecz braku odpowiedniej komunikacji. Na przykład niemożności odebrania informacji wysłanych przez maszyny czy systemy zagranicznego partnera. Dotyczy to m.in. zamówień, rozliczeń, uzgodnień technicznych czy technologicznych. Należy także zwrócić baczniejszą uwagę na problem cyberbezpieczeństwa. O tym wszystkim mowa jest podczas Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0. Projekt ma formułę otwartą i będzie kontynuowany.

Akademia na pewno przyczyniła się do wzmocnienia świadomości i uzupełnienia wiedzy biznesowo-technologicznej wśród menedżerów firm nie tylko z Zagłębia Miedziowego, ale również z Dolnego Śląska. Związek Pracodawców Polska Miedź wskazał, jak ważne w procesie zmian i rozwoju organizacji w czasach niepewności i nieprzewidywalności są technologie cyfrowe. Dzięki naszym webinarom i szkoleniom stacjonarnym więcej firm MŚP jest w stanie lepiej przygotować się do procesu transformacji cyfrowej. W mojej ocenie to dopiero początek drogi w zakresie edukacji menedżerskiej – podkreśla Marcin Kowalski, Prezes Zarządu Human Partner.

Związek Pracodawców Polska Miedź zaprasza do udziału w Akademii wszystkie firmy i organizacje, które chcą unowocześnić swoją działalność lub promować własne innowacyjne rozwiązania. Terminy i program następnych konferencji znajdą Państwo na stronie www.pracodawcy.pl lub profilach ZPPM w mediach społecznościowych.