Cyfryzacja to nasza przyszłość

Digitalizacja maszyn i procesów. Czy da się na tym zarobić, czy to tylko zwiększone koszty? Po co inwestować w system mając sprawną, efektywną załogę? Tego mogli dowiedzieć się uczestnicy webinarium organizowanego przez Związek Pracodawców Polska Miedź i firmy Baluff. To kolejna pozycja w projekcie ZPPM, Akademia Rozwoju Przemysłu 4.0.

System do monitoringu maszyn i procesów pozwala przewidywać awarie i oszczędzać media. Jest to szósty zmysł dla człowieka, pozwalający na diagnostykę i monitoring wszelkiego typu maszyn i urządzeń. Technologia ta daje możliwości „słuchania tego, co mówią do nas maszyny, co im dolega, kiedy się zepsują” i analizy ich zużycia.

– Kilka lat temu postanowiliśmy powołać do życia projekt Akademia Rozwoju Przemysłu 4.0. Rolą Związku Pracodawców, oprócz promowania firm członkowskich, jest także wychodzenie naprzeciwko wyzwaniom rynkowym, z którymi te przedsiębiorstwa będą się mierzyć. Z badań wynika, że wiele firm nie radzi sobie jeszcze z digitalizacją i transformacją cyfrową. W tym projekcie pokazujemy firmy lokalne, nasze, polskie, które dysponują wysoko wyspecjalizowanymi technologiami, które wykorzystują technologie poprawiając swoją aktywność. Nie uciekniemy od cyfryzacji. Jest to opłacalne i nieuniknione – rozpoczęła spotkanie Prezes ZPPM, Beata Staszków.    

Systemy kontroli stanu technicznego i ich komponenty przyczyniają się do wydajnej i bezawaryjnej pracy maszyn i urządzeń w przemyśle. Dzięki zastosowaniu czujników można zapobiec zakłóceniom w procesie produkcji spowodowanym nieplanowanymi przestojami.

– Temat konferencji to mieć czy nie mieć. Oczywiście mieć. Z technologiami mamy do czynienia na co dzień. Warto to zauważyć, w prostej czynności, jak jest prowadzenie auta. Spójmy na procesy auta, które dzisiaj mamy pod kontrolą – prędkość, poziom paliwa, oleju, ciśnienia w oponach. Jak byśmy dzisiaj funkcjonowali bez tych informacji? Po co monitorować? Możemy dzięki temu na bieżąco kontrolować zużycie materiałów, konsumpcję materiałów elektrycznych, kontrolować jakiekolwiek nieszczelności na styku powietrze – woda i badać efektywność wykorzystywania maszyn. Dzięki monitorowaniu może przewidywać awarie, optymalizować procesy, niwelować anomalie i zarządzać czasem pracy tychże maszyn i ludzi ich obsługujących – mówi Mikołaj Ruta, Technical Services&Solutions, Strategic Incubation Product Manager z firmy Balluff.

Podczas seminarium uczestnicy mogli poznać nowoczesne rozwiązania w dziedzinie monitorowania pracy maszyn i przewidywania potencjalnych awarii oraz jak monitorować procesy przebiegające w firmie. Prelegenci Mikołaj Ruta oraz Jarosław Burzawa dowodzili jak dzięki digitalizacji możemy poprawić wydajność produkcji oraz efektywność swoich usług, budować i rozwijać kompetencje cyfrowe w przedsiębiorstwach, organizacjach, czy instytucjach. – Kiedy rozpoczynamy współpracę z danym przedsiębiorstwem zaczynamy od małych kroków, ale takich, które są widoczne od początku działań. Najważniejsze to przekonać zarząd, by uwierzył, że poniesione koszty szybko się zwrócą – mówi Jarosław Burzawa, Acceleration Lab of Strategic Incubation Program, Acceleration Leader, firma Balluff

Cyfryzacja procesów musi objąć wszystkie aspekty działania organizacji. Tylko w taki sposób  możemy zwiększyć produktywność działalności oraz wygenerować oszczędności. Automatyzacja procesów biznesowych pozwoli przenieść organizację na kolejny poziom i uwolnić jej potencjał. Technologie te mogą wydatnie wpływać na efektywność działań biznesowych, produkcyjnych czy organizacyjnych. Wreszcie cyfryzacja w monitorowaniu zasobów to sposób na optymalizacje kosztów.

Korzyści z wdrożenia digitalizacji maszyn i procesów to:

  • Zmniejszenie kosztów utrzymania ruchu,
  • Kontrola nad przestojami urządzeń i linii produkcyjnych,
  • Informacje o zbliżających się awariach,
  • Monitoring mediów w celu optymalizacji procesów i wykrywania marnotrawstw.

Polska jest jeszcze na końcu rankingu cyfryzacji Państw europejskich, choć pandemia COVID – 19 przyspieszyła tę transformację. Program polityki „Droga ku cyfrowej dekadzie”, wraz z konkretnymi celami i założeniami na 2030 r., będzie wyznacza kierunek transformacji cyfrowej Europy. Oscyluje on w czterech obszarach:

Umiejętności

Liczba specjalistów w dziedzinie informatyki, programowania zwiększy się do 20 mln i będzie większa równowaga płci w zawodzie.

Podstawowe umiejętności cyfrowe będzie posiadało min. 80 proc. ludności.

Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw

75 proc. przedsiębiorstw w UE powinno korzystać z chmury, AI (sztucznej inteligencji) oraz dużych zbiorów danych.

Nastąpi rozwój scale-upów i ich finansowania, aby podwoić liczbę tzw. jednorożców w UE.
Ponad 90 proc. MŚP powinno osiągnąć co najmniej podstawowy poziom wykorzystania technologii cyfrowych.

Bezpieczna i zrównoważona infrastruktura cyfrowa

Łączność: gigabit dla każdego.
Dwukrotnie większy udział UE w światowej produkcji najlepszej jakości półprzewodników.
Rozwiązania brzegowe i chmurowe: 10 000 neutralnych dla klimatu węzłów brzegowych.
Pierwszy komputer z przyspieszeniem kwantowym

Cyfryzacja usług publicznych

Wszystkie najważniejsze usługi publiczne będzie można załatwić online.
100 proc. obywateli ma dostęp do dokumentacji medycznej online.
80 proc. obywateli ma dostęp do identyfikacji elektronicznej.

Aby osiągnąć cele założonego procesu cyfryzacji, Komisja Europejska będzie przyspieszać i ułatwiać realizację projektów z udziałem różnych krajów, projektów na dużą skalę, których żadne państwo członkowskie nie mogłoby przeprowadzić samodzielnie.

Gospodarka 4.0 to przemysł przyszłości.

 

Prezentacje ze spotkania

Mikołaj Ruta_Jak zarobić na digitalizacji. Monitoring maszyn i procesów

Jarosław Burzawa Intralogistyka_BALLUFF_SRS_prezentacja_20230412

Film ze spotkania