08
listopad
Według prognoz w 2050 roku świat będzie zużywał nawet trzy razy więcej energii niż obecnie. Tymczasem zasoby surowców naturalnych są ograniczone i coraz trudniej dostępne. Już dziś lawinowo rosną koszty energii. Zadbanie o optymalną efektywność energetyczną przedsiębiorstwa może być kwestią nie wyboru, a przetrwania. Firmom pomóc mogą rozwiązania Przemysłu 4.0.
„Cyfryzacja a efektywność energetyczna. Diagnostyka i monitoring pracy maszyn” – to tematy ostatniej Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0. Odbywała się ona w ramach Międzynarodowej Konferencji „CYFRYZACJA 2 Sinotaic”. To projekt obejmujący cykl spotkań skierowanych do biznesu, zwłaszcza małych i średnich firm oraz samorządów zainteresowanych problematyką cyfryzacji swojej działalności z wykorzystaniem inteligentnych systemów IoT i Smart City. Eksperci, naukowcy i praktycy, prezentują najnowocześniejsze polskie i europejskie rozwiązania technologiczne stosujące Sztuczną Inteligencję, rozwiązania chmurowe, BigData. Mowa jest także o cyberbezpieczeństwie rozwiązań cyfrowych.
Cieszymy się, że jesteśmy częścią tak ważnego i wartościowego projektu. Cyfryzacja to nie jest ciało obce w naszej gospodarce. Przynosi wymierne korzyści w wymiarze technologicznym i społecznym. Świadczą o tym przykłady już wdrożonych rozwiązań, które pokazujemy podczas konferencji. W Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0 od kilkunastu miesięcy promujemy konieczność unowocześniania firm i rozwoju nowych kompetencji zespołów. Jesteśmy pewni, że to nie tylko element budowy przewagi konkurencyjnej, ale zwyczajnie kwestia możliwości kontynuacji działalności w zmieniającym się błyskawicznie otoczeniu. Staramy się pokazywać rozwiązania przyjazne dla ludzi, już dziś dotykamy ewolucji cyfryzacji w przemysł 5.0– przekonuje Rafał Szkop, koordynator ARP 4.0, Związek Pracodawców Polska Miedź.
Chyba najczęściej dziś poruszanym tematem są koszty energii. Pogłębia się światowy kryzys energetyczny. Z jednej strony rośnie zapotrzebowanie na energię, z drugiej maleją zasoby i dostępność surowców naturalnych. Wojna w Ukrainie i napięta sytuacja geopolityczna tylko potęgują zagrożenie. Kluczowe zatem staje się pytanie: jak gospodarować energią, by minimalizować jej zużycie przy procesach produkcji, eksploatacji, czy prowadzenia działalności? Odpowiedzią jest efektywność energetyczna. To przystępne cenowo rozwiązania dla biznesu, administracji, instytucji i społeczności, które pozwalają zrealizować różnego rodzaju cele, począwszy od ograniczania zużycia energii, poprzez zmniejszanie poziomu emisji, oszczędności finansowe i bezpieczeństwo energetyczne, a skończywszy na korzyściach dla zdrowia. O tym, jak można wykorzystać technologię dla osiągnięcia realnych korzyści, mówił podczas webinaru ekspert w dziedzinie efektywności energetycznej Mateusz Myśliwiec, Inżynier Projektu DB Energy S.A.
DB Energy jest liderem w branży usług efektywności energetycznej dla przemysłu w Polsce. Pomagamy firmom zmniejszyć zużycie wszelkiego rodzaju nośników energii, w tym energii elektrycznej, ciepła, chłodu, sprężonego powietrza. Realizujemy projekty poprawy efektywności energetycznej w dużych i średnich zakładach przemysłowych, od identyfikacji przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, przez ich projektowanie i realizację, wraz z finansowaniem w modelach ESCO (Energy Saving Company – finansowanie długoterminowe) lub EPC (Energy Performance Contract – finansowanie na czas realizacji) – wskazuje Mateusz Myśliwiec, Inżynier projektu w DB ENERGY SA
Nowoczesne rozwiązania są niezastąpione w dziedzinie monitorowania pracy maszyn i przewidywania potencjalnych awarii. Służą poprawie wydajności produkcji poprzez ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie awarii maszyn. Pozwalają również zidentyfikować usprawnienia umożliwiające osiągnięcie maksymalnej efektywności sprzętu. Jakub Bernadowski z Firmy Alfa-Net przekonywał, że koszt przestoju produkcyjnego spowodowanego usterką wielokrotnie przekracza koszt systemu zabiegającego takiej awarii. Doraźna ocena stanu maszyny może wymagać zatrzymania całej produkcji. Dodatkowo drobne uszkodzenia elementów maszyn, niewykryte na czas, mogą doprowadzić do katastrofalnej awarii całej maszyny. Warto rozważyć oprogramowanie, które zabezpieczy nas przed najgorszym scenariuszem.
Dzięki dwudziestoletniej współpracy polskiego software house’u Alfa-Net z gigantem technologicznym, jakim jest SIEMENS AG, powstało dedykowane oprogramowanie do ciągłego monitorowania pracy maszyn, używane m.in. przez fabrykę Volkswagena lub lotnisko Heathrow. To najlepsza rekomendacja celowości zastosowania naszych propozycji – podkreśla Jakub Bernadowski, przedstawiciel Firmy Sobańscy Alfa-Net Sp k.
Zdaniem prelegentów małe i średnie firmy powinny pamiętać, że, nawet jeżeli sądzą, że nowoczesne rozwiązania nie są im teraz, czy w bliskiej przyszłości niezbędne, to kooperując z większymi podmiotami, muszą brać pod uwagę ich oczekiwania.
Musimy być stabilnym partnerem dla naszych zleceniodawców. A coraz więcej dużych graczy, światowych firm efektywność energetyczną i związane z nią ograniczenie marnotrawstwa, troskę o zasoby i środowisko naturalne, w tym minimalizowanie emisji CO2 traktuje jako normę w działalności, tego samego wymagając od kontrahentów – tłumaczy Mateusz Myśliwiec, Inżynier projektu w DB ENERGY S.A.
Tę samą prawidłowość odnieść można do innych rozwiązań Przemysłu 4.0. np. automatyzacji łańcucha dostaw i sprawnej komunikacji pomiędzy firmami. Współpracując w większej grupie, musimy mieć spójne systemy. Zatem organizacje, które myślą o ekspansji, powinny zacząć od cyfryzacji procesów produkcyjnych, biurowych itd. Przed zmianami technologicznymi nie uciekniemy. Ważnym aspektem jest odpowiednie przygotowanie zespołów przez liderów odpowiedzialnych za wdrażanie innowacji w firmach.
Bez świadomości potrzeby zmian ich celu i zamierzonych efektów każdego pracownika trudno będzie nam sprawnie przejść cyfrową transformację. Nie możemy zapominać, że to nie ludzie są dla technologii, ale technologie dla ludzi – podkreśla Marek Ostafil, Współzałożyciel Cyberus Labs. – Wdrażanie rozwiązań Przemysłu 4.0 wymaga analizy, konsekwencji działania, czasu i pieniędzy. Nie powinno nas to jednak hamować. Warto na cyfryzację spojrzeć jako na inwestycję, a nie wyłącznie koszt – dodaje Marek Ostafil.
Od czego zacząć pracę nad procesem efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie? Mateusz Myśliwiec podpowiada kilka kroków.
Zapraszamy Was na kolejne konferencje Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0.
3 listopada „Wspieranie kompetencji cyfrowych – nowe trendy, narzędzia i potrzeby”, a 29 listopada „ESG i etyka AI: sojusz dla zrównoważonej przyszłości. Podejścia, szanse, przeszkody”. Oba spotkania odbędą się online.
Najnowsze wpisy