15
październik
CZŁOWIEK I ROBOT – ZESPÓŁ IDEALNY
Roboty coraz częściej zastępują lub wspierają pracę ludzi, nie tylko w procesach produkcyjnych. Sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie trzeba wykonywać precyzyjne, żmudne czynności, analizować i przetwarzać wiele dokumentów czy danych lub w trudnych warunkach, zagrażających zdrowiu ludzi. O korzyściach płynących z robotyzacji i automatyzacji mowa będzie podczas konferencji Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0.
Konferencja pt: „Roboty autonomiczne, roboty mobilne, coboty – jak umiejętnie wprowadzać rozwiązania Przemysłu 4.0. w erze postcovidowej?” to kolejne spotkanie w ramach Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0, projektu Związku Pracodawców Polska Miedź, do którego organizacja zaprosiła ekspertów Human Partner, Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu oraz Creativ Media Sp. z o.o. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Grzegorz Macko – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
– Mamy pewność, że współpraca ludzi, robotów, sztucznej inteligencji, wykorzystanie najnowszych technologii i innowacyjnych koncepcji we wszystkich obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa przyśpieszy rozwój firm i zwiększy ich konkurencyjność. Poprosiliśmy ekspertów zarówno ze świata nauki, jak i biznesu, aby przybliżyli przedsiębiorcom rozwiązania, które pomogą im zmierzyć się z wyzwaniami Przemysłu 4.0. Nasz projekt ma charakter otwarty, zapraszamy do udziału wszystkie firmy – mówi Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.
Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań to już nie wybór, a konieczność. Współczesny rynek wymaga, aby firmy wytwarzały produkty lepiej, szybciej, nowocześniej. Technologie, które jeszcze niedawno były uważane za wymysł twórców fantastyki naukowej, dziś są codziennością. Roboty autonomiczne, mobilne, współpracujące zobaczymy nie tylko w dużych, przemysłowych przedsiębiorstwach, znajdują zastosowanie w coraz większej ilości zadań. Nowoczesne maszyny gwarantują zwiększenie wydajności pracy, zapewniają stabilność i dokładność procesów, szczególnie w przypadku konieczności wykonywania powtarzalnych i monotonnych zadań.
– Roboty wspierają pracę konkretnych stanowisk, a także mogą w zupełności zastąpić wiele z nich, głównie tych wymagających najwyższego skupienia, prowadzenia skomplikowanych działań, czy innych prac wymagających zwiększonego wysiłku fizycznego lub psychicznego. Maszyny bez problemu pracują w warunkach nie tylko trudnych, ale wręcz szkodliwych, dzięki czemu chronione jest zdrowie i życie człowieka, a także eliminowane ryzyko wystąpienia błędów ludzkich – podkreśla Marcin Gwóźdź, Wiceprezes ds. Sprzedaży, ProCobot Sp. z o. o. Sp. k.
Zdaniem ekspertów znaczenie robotyzacji dla poprawienia efektywności produkcji czy bezpieczeństwa pracy będzie błyskawicznie rosło. Doskonałym przykładem jest branża górnicza.
– Robotyzacja procesów technologicznych w tak trudnych warunkach jest ogromnym wyzwaniem. Ale to się dzieje na naszych oczach. W Polsce, w Europie, w Australii, w USA… SPOT z Boston Dynamics testowany w Szwecji, ANYmal w KGHM, drony w DARPA Challenge, autonomiczne tankowanie, zmiana kół w wozidłach, wymiana krążników w przenośniku, roboty inspekcyjne, zrobotyzowane pobieranie próbek, autonomiczne wozidła … Zakres zastosowań rośnie, odważnych przedsiębiorców przybywa. Początki są trudne, zdobycie zaufania wymaga czasu, dojrzewanie technologii również, ale eksplozja progresu może nastąpić lada chwila – uważa prof. Radosław Zimroz, Dziekan Wydziału Geoinżynierii Górnictwa i Geologii, Katedra Górnictwa Politechniki Wrocławskiej.
Zwolennicy robotyzacji przekonują, że działania na rzecz ewolucji przyjaznej sztucznej inteligencji, wspierającej człowieka w realizacji jego mądrych decyzji, niosą ze sobą wiele korzyści. Zespoły łączące ludzi oraz sztuczną inteligencję okazują się o wiele bardziej efektywne niż te złożone tylko z samych ludzi lub samych maszyn. Co istotne, sprawdzają się nie tylko w procesach produkcyjnych, ale także tam, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością dokumentów lub danych. Efektywnie działająca organizacja musi równomiernie rozwijać wszystkie swoje obszary.
– W transformacji branży przemysłowej, nie możemy zapominać o robotyzacji i automatyzacji procesów biurowych. W Impel Business Solutions zdobyliśmy wysokie kompetencje specjalistyczne, wprowadzając robotyzację czynności kadrowych i księgowych oraz digitalizację dokumentacji. Mamy doświadczenie robotyzacji ponad 60 algorytmów własnych procesów obsługowych realizowanych dla naszych klientów. Te zmiany dają firmom znakomite efekty takie jak 100% wyeliminowanych błędów i ponad 80% lepszą efektywność działania. To szansa na rozwój produktów lub usług, może być również rozwiązaniem problemów wynikających np. z dużej rotacji pracowników.
Z pewnością pozwala lepiej wykorzystać zasoby i uzyskać oszczędności – przekonuje Nina Twardowska, Prezes Zarządu Impel Business Solutions Sp. z o.o.
Podczas konferencji pt: „Roboty autonomiczne, roboty mobilne, coboty – jak umiejętnie wprowadzać rozwiązania Przemysłu 4.0. w erze postcovidowej?” eksperci opowiedzą, jaką rolę mogą odegrać roboty i coboty w procesie automatyzacji pracy i wytwarzania produktów. Dowiecie się jak wzmocnić produktywność, obniżyć koszty i poprawić jakość produkcji i usług. Jak wykorzystać potencjał płynący z efektów robotyzacji dla skutecznej transformacji organizacji.
Konferencja odbędzie się online 21 kwietnia w godzinach 10.00-12.00.
Udział jest BEZPŁATNY. Wystarczy się zarejestrować, aby otrzymać dostęp do transmisji.
https://akademiarozwojuprzemyslu40.pl/u/login
Zapraszamy na Film promujący wydarzenie! https://youtu.be/kcQ33mR4T1Y
Najnowsze wpisy
15
październik
14
październik