DEPRESJA TO CHOROBA. NIE JESTEŚ W NIEJ SAM

Półtora miliona osób w Polsce i aż 264 miliony na świecie choruje na depresję. Zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia ta liczba będzie dramatycznie rosnąć. Problemy ze zdrowiem psychicznym mają wpływ na codzienne funkcjonowanie człowieka, jego relacje z otoczeniem, sposób wykonywania pracy. Są więc poważnym wyzwaniem nie tylko osobistym, ale i społecznym. Dlatego KGHM prowadzi specjalny program profilaktyczny „W depresji nie jesteś sam”.

Nic cię nie cieszy? Nie możesz się skoncentrować? Myślisz, że niczego nie potrafisz, nic nie osiągniesz? Nie wierzysz, że cokolwiek zmieni się na lepsze? Brak ci energii? Uważasz, że nic nie ma sensu i nie warto wstawać z łóżka? Jeżeli nie jest to chwilowe obniżenie nastroju, taki stan utrzymuje się długo, a wręcz narasta, możesz cierpieć na depresję. Mamy dla ciebie dobrą i bardzo ważną wiadomość – depresję, jak każdą inną chorobę, można i należy leczyć.

Jeszcze do niedawna przyznanie się do kłopotów ze zdrowiem psychicznym było tematem tabu, powodem do wstydu. Dziś na szczęście zdajemy sobie sprawę, jak groźna i destrukcyjna jest depresja i mówimy o tym głośno. Nieleczona choroba może prowadzić nawet do samobójstwa, a z całą pewnością uniemożliwia normalne funkcjonowanie, niszczy życie chorego i jego bliskich – uważa Anna Migalska, psycholog, Dyrektor Stowarzyszenia Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II.

KGHM Polska Miedź S.A. w ramach działań CSR, we współpracy z samorządami i specjalistycznymi placówkami profilaktyki zdrowia psychicznego, prowadzi program „W depresji nie jesteś sam”. W ramach wielomiesięcznych działań wszyscy chętni będą mogli skorzystać z profesjonalnego wsparcia w formie szeroko pojętego poradnictwa oraz konsultacji specjalistów. Program kierowany jest do dorosłych mieszkańców regionu, którzy zmagają się z trudnościami emocjonalnymi lub pragną lepiej radzić sobie z wyzwaniami codzienności.

W sześciu punktach profilaktyki zdrowia psychicznego, w różnych powiatach regionu, na zainteresowane osoby czekają specjaliści, psychologowie i psychoterapeuci. Będziemy prowadzić także grupy wsparcia. Zaplanowaliśmy warsztaty i webinaria zwiększające zdolności i umiejętności interpersonalne. Pomogą one też we wzmocnieniu kompetencji społecznych. Będą promować psychoedukację i wspierać osoby borykające się z depresją. Udział w programie jest bezpłatny, wystarczy skontaktować się z naszymi partnerami i umówić na spotkanie – podkreśla dr Gabriela Jednorał, Główny Specjalista Departamentu Komunikacji KGHM Polska Miedź S.A.

Do programu przyłączył się także Związek Pracodawców Polska Miedź. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie ZPPM prowadzi cykl warsztatów dla kadry kierowniczej pt. „Jak rozpoznać depresję i przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu”? Dzięki szkoleniu managerowie łatwiej będą rozpoznawać zagrożenia stanu psychofizycznego, lepiej rozumieć pracowników i ich zachowania. Podczas spotkań omawiane są także możliwe formy pomocy i wsparcia dla osób borykających się z trudnościami psychicznymi.

Chcemy przekonać managerów, że warto zatroszczyć się o pracownika, który przechodzi kryzys. Nie tylko z czysto humanitarnych pobudek, ale ma to także wymiar ekonomiczny. Pomoc opłaca się dużo bardziej niż chociażby rekrutacja i przyuczanie nowego pracownika czy radzenie sobie z długotrwałą absencją osoby, której choroba nie będzie pozwalała na pracę. Często urlop czy krótka interwencja, nawet kilka spotkań lub sesji psychoterapeutycznych, pozwoli pracownikowi dojść do równowagi i szybko wrócić do pracy – wyjaśnia Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.

Jakie zachowania pracownika powinny wzbudzić niepokój? Częsta absencja i spóźnianie się do pracy. Izolowanie się, unikanie współpracowników. Brak motywacji i zaangażowania. Trudności w koncentracji i wykonywaniu zadań, które wcześniej nie przysparzały problemów. Ciągłe zmęczenie, brak energii, utrata zainteresowania rzeczami, które do tej pory były dla pracownika ciekawe. Obojętność wobec prób rozmowy czy dyscyplinowania. Warto podkreślić, że wszystko to może dotyczyć oczywiście także managerów. Im szczególnie trudno jest przyznać się, że mają problemy. A dzisiejsze realia prowadzenia biznesu, chociażby kłopoty związane z pandemią Covid-19, są wielkim wyzwaniem dla właścicieli i kadry zarządzającej firm.

Mamy przed oczami obraz managera, który z kamienną twarzą i spokojem funkcjonuje w życiu zawodowym, doskonale radzi sobie z kolejnymi problemami. Często nie mamy świadomości, jak wielką cenę za to płaci. Myślę, że żelazna siła managera to niezwykle niezdrowy mit. Pracujemy w bardzo trudnym okresie pandemii i mamy prawo czuć się słabiej, mieć gorszy dzień, potrzebować pomocy i wsparcia. Nawet kiedy to my jesteśmy szefem. Nie bójmy się tego jasno komunikować – radzi Beata Staszków.

Depresja i praca funkcjonują czasami na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Nadmiar obowiązków, zbyt duże wymagania, presja na sukces i wyniki, zła atmosfera pracy, mogą powodować kłopoty ze zdrowiem psychicznym, aż do wypalenia zawodowego.

Nie chcemy, żeby pracownicy zatracali się w obowiązkach. To niezdrowe i najczęściej odbija się zarówno na wynikach pracy, jak i relacjach z najbliższymi. Myślę, że równowaga jest tym, do czego powinniśmy dążyć i mam nadzieję, że takie przesłanie dociera również do naszych pracodawców – dodaje Beata Staszków.

Eksperci przewidują, że do 2030 roku depresja stanie się także najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. Jeżeli zauważycie u siebie lub bliskich niepokojące symptomy, koniecznie należy skonsultować to ze specjalistą, psychologiem lub psychiatrą. Najgorsze, co można zrobić, to zagłuszać problem lekarstwami bez recepty lub używkami. Pomoc w ramach programu KGHM znajdziecie w poniższych placówkach.

LUBIN — PUNKT PROFILAKTYKI ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Realizator: Stowarzyszenie Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II

ul. Jana Pawła II 58, 59-300 Lubin

www.cfrlubin.pl

tel. 511 833 628, e-mail: cfrlubin@gmail.com

LUBIN — PUNKT PROFILAKTYKI ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Realizator: Stowarzyszenie Pax

ul. Orla 32, 59-300 Lubin

www.paxlubin.pl

tel. 697 672 275, e-mail: pax.stowarzyszenie@gmail.com

 

LEGNICA — PUNKT PROFILAKTYKI ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Realizator: Legnickie Centrum Rodziny

ul. Poselska 13-15 59-220 Legnica

www.facebook.com/legnickiecentrumrodziny

tel. 511 870 401. e-mail: lcr.legnica@gmail.com

POLKOWICE — PUNKT PROFILAKTYKI ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Realizator: Stowarzyszenie „Pro Familia” w Polkowicach

Plac Kościelny 2, 59-100 Polkowice

www.profamilia.polkowice.pl

tel. 535-854-255, e-mail: profamilia.polkowice@interia.pl

GŁOGÓW — PUNKT PROFILAKTYKI ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Realizator: Głogowskie Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”

ul. Poczdamska 1, 67-200 Głogów

www.gsod.prv.pl

tel. 508192741, e-mail: gsod.mazurkiewicz@interia.pl

CHOJNÓW — PUNKT KONSULTACYJNY

Realizator: Stowarzyszenie Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II

Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

ul. Anny i Juliusza Poźniaków 2, 59-225 Chojnów

tel. 511 833 628, e-mail: cfrlubin@gmail.com

Więcej informacji na temat programu „W depresji nie jesteś sam” znajdziecie tutaj:

www.kghm.com/depresja

https://www.facebook.com/wdepresjiniejestessam