Dyrektywa w sprawie redukcji krajowych emisji – ocena

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa ochrony środowiska – na podstawie analizy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2284 z dnia 14 grudnia 2016 r. w sprawie redukcji krajowych emisji niektórych rodzajów zanieczyszczeń atmosferycznych w kontekście Komunikatu KE: Droga do zdrowej planety dla wszystkich Plan działania UE na rzecz eliminacji zanieczyszczeń wody, powietrza i gleby oraz Wniosku w sprawie Dyrektywy w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy.

Ostateczny termin na przesłanie opinii to 14 marca 2024 r. W dyrektywie (UE) 2016/2284 określono krajowe zobowiązania w zakresie redukcji emisji dla każdego państwa członkowskiego na lata 2020–2029 (oraz bardziej ambitne zobowiązania od 2030 r.). Obejmują one pięć rodzajów zanieczyszczenia powietrza, które wywierają znaczący negatywny wpływ na zdrowie ludzkie i środowisko: (i) dwutlenek siarki (SO2); (ii) tlenki azotu (NOx); (iii) niemetanowe lotne związki organiczne (NMVOC); (iv) amoniak (NH3); oraz (v) pył drobny (PM2,5). Dyrektywa dostosowuje również zobowiązania w zakresie redukcji emisji wynikające z prawa UE do międzynarodowych zobowiązań w zakresie redukcji (w następstwie przeglądu protokołu z Göteborga w 2012 r.). W art. 13 dyrektywy wzywa się Komisję do dokonania przeglądu dyrektywy nie później niż do dnia 31 grudnia 2025 r. Komisja zamierza dokonać oceny dyrektywy zgodnie z wytycznymi dotyczącymi lepszego stanowienia prawa. W ramach oceny zbadane zostanie, w jakim stopniu dyrektywa osiągnęła swój cel, jakim jest ochrona zdrowia ludzkiego i środowiska poprzez redukcję krajowych emisji pięciu głównych rodzajów zanieczyszczenia powietrza. Uwzględnione zostaną również cele określone w planie działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń z 2021 r. Ponadto w ramach oceny zbadane zostanie, czy dyrektywa okazała się spójna z polityką UE w zakresie jakości powietrza i czy przyczyniła się do realizacji tej polityki, a także czy stworzyła synergię z innymi politykami UE. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę wniosek Komisji z 24 października 2022 r. dotyczący przeglądu unijnych norm jakości powietrza.
Prawodawstwo UE dotyczące redukcji krajowych emisji niektórych rodzajów zanieczyszczeń atmosferycznych określa zobowiązania, które każde państwo członkowskie musi spełnić w odniesieniu do pięciu rodzajów zanieczyszczeń powietrza znacząco szkodliwych dla zdrowia ludzi i środowiska. Ocena obejmie przegląd dyrektywy (UE) 2016/2284 i jej wdrożenia we wszystkich państwach członkowskich od czasu jej przyjęcia w 2016 r. Zasięg geograficzny obejmuje UE, z pewnym uwzględnieniem transgranicznego zanieczyszczenia powietrza w UE i w sąsiadujących państwach spoza UE. Ocena będzie się opierać na standardowych kryteriach oceny określonych w wytycznych dotyczących lepszego stanowienia prawa (skuteczność, efektywność, odpowiedniość, spójność i unijna wartość dodana). Ocena ta pozwoli sprawdzić, czy prawodawstwo skutecznie osiągnęło swoje cele i czy cele te są nadal istotne w świetle zmieniających się okoliczności.
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny. Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13968-Dyrektywa-w-sprawie-redukcji-krajowych-emisji-ocena_pl Źródło: Komisja Europejska