Działania na podstawie aktu w sprawie surowców krytycznych

Tworzenie bezpiecznych i odpornych łańcuchów dostaw

Akt zmniejszy obciążenie administracyjne, usprawniając procedury wydawania pozwoleń na projekty dotyczące surowców krytycznych w UE, przy jednoczesnym zapewnieniu utrzymania wysokiego poziomu ochrony socjalnej i ochrony środowiska. Ponadto wybrane projekty strategiczne skorzystają ze wsparcia w zakresie dostępu do finansowania i krótszych terminów wydawania zezwoleń (27 miesięcy w przypadku zezwoleń na wydobycie i 15 miesięcy w przypadku zezwoleń na przetwarzanie i recykling). Kraje UE będą również musiały opracować krajowe programy eksploracji zasobów geologicznych.

Gotowość i ograniczanie ryzyka związanego z dostawami

Aby zapewnić odporność łańcucha dostaw, akt wprowadza monitorowanie łańcucha dostaw surowców krytycznych i testy warunków skrajnych, koordynuje zapasy strategiczne i nakłada na duże przedsiębiorstwa produkujące technologie strategiczne obowiązek zapewnienia gotowości na wypadek zagrożeń.

Poprawa zrównoważoności i obiegu zamkniętego surowców krytycznych na rynku UE

Państwa UE podejmą działania w celu usprawnienia zbiórki odpadów bogatych w surowce krytyczne i zapewnienia ich recyklingu do wtórnych surowców krytycznych. Kraje UE i podmioty prywatne będą musiały zbadać potencjał odzysku surowców krytycznych z odpadów wydobywczych. Aby zachęcić do recyklingu magnesów trwałych na dużą skalę, w ustawie określono wymogi dotyczące zdolności do recyklingu i zawartości materiałów z recyklingu. W akcie tym uprawniono Komisję do ustanowienia przepisów dotyczących śladu środowiskowego surowców krytycznych podlegających różnym zabezpieczeniom. Pomoże to zwiększyć obieg zamknięty i zrównoważony charakter surowców krytycznych wprowadzanych do obrotu w UE, umożliwiając klientom dokonywanie świadomych wyborów dotyczących produktów zawierających surowce krytyczne.

Dywersyfikacja przywozu surowców do Unii

Handel międzynarodowy ma kluczowe znaczenie dla wspierania światowej produkcji i zapewnienia dywersyfikacji dostaw. Działania UE obejmują: 

  • wykorzystanie umów handlowych do zabezpieczenia i dywersyfikacji handlu surowcami krytycznymi
  • rozszerzenie unijnej sieci partnerstw strategicznych o podejście oparte na łańcuchu wartości i silny wymiar zrównoważonego rozwoju
  • wykorzystanie strategii Global Gateway na rzecz miękkiej i twardej infrastruktury do wdrażania projektów w całym łańcuchu wartości surowców i wspierania łączności
  • współpraca z krajami UE w celu ustanowienia unijnego instrumentu kredytów eksportowych, aby zmniejszyć ryzyko inwestycji za granicą
  • zwalczanie nieuczciwych praktyk handlowych związanych z surowcami i lepsze egzekwowanie przepisów

Aby zapewnić ogólną koordynację, w akcie zaproponowano utworzenie Europejskiej Rady ds. Surowców Krytycznych, składającej się z państw UE i Komisji, która doradzałaby w zakresie wdrażania środków określonych w akcie i koordynowała je oraz omawiała strategiczne partnerstwa UE z państwami trzecimi.

Więcej informacji

Źródło: Komisja Europejska