20
grudzień
Etykiety energetyczne:
Najmniej energii zużywają urządzenia należące do kategorii A oznaczonej kolorem zielonym – to one są najbardziej efektywne energetycznie. Najwięcej energii zużywają urządzenia z kategorii G, oznaczonej kolorem czerwonym.
Przepisy UE dotyczące etykietowania energetycznego mają również zastosowanie do niektórych „produktów związanych z energią”, czyli produktów lub systemów mających wpływ na zużycie energii. Nie mają natomiast zastosowania do produktów z drugiej ręki ani do środków transportu towarów lub osób.
Koniec etykiet ze znakiem plus
Od marca 2021 r. w rankingu energetycznym urządzeń stosuje się wyłącznie oznaczenia kategorii od A do G. Poprzedni system obejmujący kategorie od A do D przestaje obowiązywać. Nowy sposób oznakowania obejmuje następujące produkty:
W przypadku czterech pierwszych grup produktów nowe etykiety obowiązują od 1 marca 2021 r. Na żarówkach i lampach etykiety zgodne z nowymi przepisami muszą pojawić się od 1 września 2021 r.
Produkty, które wymagają etykiet
W przypadku niektórych grup produktów etykietę energetyczną należy zamieścić w widocznym miejscu na każdym produkcie dostępnym w punkcie sprzedaży.
Kategorie produktów, które wymagają etykiety energetycznej:
Obowiązki producentów i sprzedawców
Jeżeli jesteś producentem, importerem lub upoważnionym przedstawicielem producenta spoza UE i masz swoją siedzibę w UE, przed wprowadzeniem produktu do obrotu w UE musisz:
Baza danych EPREL wygeneruje wszystkie etykiety energetyczne na podstawie danych wprowadzonych przez Ciebie przy rejestrowaniu danego modelu produktu.
Baza danych EPREL
Każdy produkt wymagający etykiety energetycznej przed wprowadzeniem do sprzedaży musi zostać zarejestrowany w bazie danych EPREL (ang. European Product Database for Energy Labelling). Informacje, które należy podać:
Najpierw trzeba zapisać swoją firmę w bazie danych EPREL, czyli utworzyć „nową organizację dostawcy”. W tym celu należy wcześniej założyć konto EU Login. Konto EU Login zapewnia również dostęp do wytycznych dotyczących rejestracji w bazie danych EPREL.
Sprzedaż przez internet i na odległość
Sprzedawcy, którzy oferują produkty na sprzedaż przez internet lub na odległość, również mają obowiązek podawania informacji na etykiecie energetycznej. W przypadku sprzedaży internetowej należy w widocznym miejscu, w pobliżu ceny i przy użyciu czcionki o tej samej wielkości co w przypadku ceny, zamieścić:
lub
Aktualizacje przepisów
Ponieważ technika przez cały czas idzie naprzód, zmieniają się także przepisy. W związku z tym zmienić się mogą wymogi dotyczące informacji, które trzeba obowiązkowo podać, wskaźników wykorzystywanych w klasyfikacji produktów oraz lokalizacji etykiet. Dlatego warto na bieżąco śledzić aktualizacje publikowane na niżej wymienionych stronach.
Źródło: Your Europe – Unia Europejska
Najnowsze wpisy
20
grudzień
18
grudzień