24
grudzień
Eksperci z firmy doradczo-szkoleniowej Human Partner (członek ZPPM) sprawdzają dla Państwa wszelkie informacje dotyczące aktualnych programów i instrumentów wspierania przedsiębiorczości oraz innowacyjności. Przeczytajcie, gdzie możecie znaleźć środki na rozwój swojej firmy.
POMOC ZWROTNA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW INWESTUJĄCYCH W OZE
Od 31 marca 2021 r. do 28 maja 2021 r. przedsiębiorcy mogą się ubiegać o pomoc zwrotną na projekty obejmujące budowę nowych lub przebudowę instalacji skutkującej zwiększeniem mocy zainstalowanej jednostek wytwarzania energii elektrycznej w instalacjach wykorzystujących energię promieniowania słonecznego (powyżej 2 MWe).
Z otrzymanych środków można sfinansować następujące rodzaje wydatków:
Pomoc zwrotna udzielana jest na następujących warunkach:
Przedsiębiorcy mogą uzyskać premię inwestycyjną udzielaną w formie częściowego umorzenia pomocy zwrotnej:
„SZYBKA ŚCIEŻKA” – OSTATNI KONKURS NCBIR
To już ostatnia szansa, by duże firmy oraz przedsiębiorstwa z sektora MŚP mogły uzyskać dotację na prace B+R w ramach programu NCBiR „Szybka ścieżka”. W konkursie, który jest podzielony na dwie rundy, mogą wziąć udział przedsiębiorstwa oraz konsorcja również z jednostkami naukowymi Obecny konkurs, w przeciwieństwie do poprzednich naborów, nie posiada ograniczeń tematycznych, co jest szansą na rozwój technologii w różnych dziedzinach.
Projekty muszą być realizowane poza województwem mazowieckim (kategoria regionów słabiej rozwiniętych). NCBIR wskazał dwie rundy naborów wniosków:
Minimalna wartość projektu w przypadku projektu realizowanego jedynie przez MŚP wynosi 1 000 000 złotych, natomiast w przypadku pozostałych projektów – 2 000 000 zł. Dofinansowanie wynosi do 80% dla przedsiębiorców (w zależności od wielkości) oraz do 100 % dla jednostki naukowej. Prace wdrożeniowe mogą być dofinansowane na poziomie 90%.
Przedmiotem projektu mogą być badania przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe ewentualnie uzupełnione o prace przedwdrożeniowe, których efektem będzie opracowanie innowacyjnego rozwiązania możliwego do wdrożenia w działalności gospodarczej przedsiębiorcy. Projekt musi wpisywać się w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację i nie może być realizowany w województwie mazowieckim.
POŻYCZKI BRANŻOWE DLA DOLNOŚLĄSKICH FIRM
MŚP z terenu Dolnego Śląska działające w branżach szczególnie narażonych na negatywne skutki pandemii COVID-19 mogą otrzymać wsparcie w postaci pożyczki branżowej.
Środki z pożyczki można przeznaczyć na wydatki inwestycyjno-obrotowe. Możliwy jest zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z prowadzoną działalnością, a także na remonty, zakupy środków rzeczowych.
Warunki pożyczki są następujące:
Wysokość oprocentowania jest zależna od wniesionego wkładu własne i mieści się w przedziale 0,08%-1,19%
GRANTY NA EUROGRANTY
Od 25 lutego mogą starać się o grant przedsiębiorcy planujący realizację projektu w ramach programów UE tj.:
Uzyskać można grant w wysokości 280 060 PLN i przeznaczyć na:
Wnioskodawcami mogą być mikro-, mali i średni przedsiębiorcy z całej Polski.
Więcej informacji dla członków ZPPM: Anna Kwiatek, tel. + 511 984 879
Najnowsze wpisy