Innowacyjne technologie w polskiej medycynie

Rozwój technologii jest w ostatnich latach tak dynamiczny, że nie da się dziś planować progresji swojej firmy bez uwzględnienia tego czynnika. Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji integrują się z nami coraz mocniej. Pandemia przyspieszyła rozwój tego typu narzędzi, choćby w służbie zdrowia, w której rejestracja bez kolejek online czy recepty online są już naszą rzeczywistością. By móc być dzisiaj konkurencyjny trzeba iść z duchem czasu, a na to potrzebne są fundusze. O nowych technologiach, innowacjach i finansowaniu nowych programów rozmawiali uczestnicy Seminarium Związku Pracodawców Polskiej „Innowacyjne rozwiązania na rzecz służby zdrowia (AI, IoT) – finansowanie, rozwiązania technologiczne, programy i projekty”, organizowanego wspólnie z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

 Mamy nadzieję, że dobór prelegentów i tematów znajdzie Państwa zainteresowanie. Zależy nam, byście mieli Państwo możliwość wymiany doświadczeń i podzielenia się dobrymi praktykami. Liczymy, że prezentowane narzędzia i technologie wspomogą rozwój nowoczesnych rozwiązań w polskiej medycynie – otworzył konferencję Piotr Karwan, wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.  

Wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź, Marta Wisłocka odczytała list od Marszałek Sejmu, Elżbiety Witek. – Coraz częściej dostrzegamy w jak wielkim stopniu rozwój nauki i techniki wpływa na naszą rzeczywistość. Nowe technologie, sztuczna inteligencja i Internet Rzeczy w zawrotnym tempie zmieniają wiele dziedzin życia, w tym również medycynę(…) Dlatego z ogromną satysfakcją objęłam honorowy patronat nad dzisiejszym wydarzeniem. Jestem bowiem głęboko przekonana, że mądre i umiejętne korzystanie z nowych technologii wymaga przyjrzenia się z bliska ich najnowszym osiągnięciom, a także możliwościom ich finansowania. Warto je promować i popularyzować. Tym bardziej że mają ogromny wpływ na poprawę efektywności służby zdrowia.

– Medycyna dzisiaj to już są kosmiczne technologie. Kiedyś drukarka drukowała kartkę papieru, dzisiaj drukuje organy. Kiedyś by skonsultować się z lekarzem trzeba było czekać na wizytę, dzisiaj dzięki teletransmisji pacjent wysyła swoje EKG lekarzowi, który w tym samym czasie odbiera je na swoim telefonie. Lekarz w Polsce zakładając gogle VR może zobaczyć na żywo operację w Nowym Yorku. IT w medycynie rozwija się najszybciej na świecie. Pacjent jest dla nas najważniejszy – mówiła podczas otwarcia Anna Płotnicka – Mieloch, prezes Związku Pracodawców Szpitali Dolnośląskich.


I sesja: Finansowanie rozwiązań na rzecz służby zdrowia

Nowoczesne rozwiązania w medycynie mogą skutecznie wspierać pracę personelu w diagnostyce i stanowić cenne uzupełnienie relacji lekarza i pacjenta, kluczowej w procesie leczenia. Wirtualna obsługa pacjenta to nie przyszłość, a rzeczywistość, z którą będą musiały się zmierzyć wszystkie nowoczesne placówki. Sztuczna inteligencja oraz IoT może być potężnym sprzymierzeńcem medycyny. O czym przekonywał podczas seminarium Hubert Życiński, Zastępca Dyrektora w Departamencie Innowacji Ministerstwa Zdrowia.  

– Wszyscy kiedyś będziemy pacjentami, więc rozwijanie usług dla pacjentów, jest dla nas priorytetem. Ministerstwo Zdrowia planuje wdrażanie sztucznej inteligencji w ramach Krajowego Programu Odbudowy. Planów w tym zakresie mam wiele, jednak chciałbym Państwu przybliżyć dwa najbardziej interesujące. Pierwszy to o system analizy zdrowia pacjenta. To narzędzie w perspektywie kilku lat pozwoli na szersze zbieranie danych dotyczących zdrowia i stylu życia pacjentów. Drugą usługą, którą chcemy rozwijać, jest system wsparcia decyzji lekarza z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji. Ale to nie wszystko. Mamy w planach rozwijanie Domowej Opieki Medycznej oraz praktyczne wdrażanie wyrobów medycznych, wykorzystujących AI do gromadzenia i analizowania danych – mówił Hubert Życiński.

Jednym z narzędzi, o których mówił zastępca dyrektora w Departamencie Innowacji Ministerstwa Zdrowia, to system umożliwiający agregację danych pochodzących z różnych urządzeń wykonujących pomiary medyczne i te związane ze stylem życia pacjenta. Wyniki tych pomiarów będą trafiały na Internetowe Konto Pacjenta.

Drugie narzędzie, które będzie wspierało lekarza w procesie decyzyjnym i diagnostycznym lekarza. To narzędzie będzie umożliwiało i pobierało przez centralny system dokumentację wykonywanych badań laboratoryjnych i obrazowych w celu m.in. inteligentnego wyszukiwania zmian nowotworowych lub wskazań do diagnostyki w kierunku cukrzycy. Dzięki analizie powstanie raport, który ostatecznie trafi do lekarza.

Wdrażanie systemów potrwa do 2026 roku.

Dr Piotr Kryjom, Zastępca Dyrektora Działu Zarządzania Wiedzą w Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości zaprezentował nawigator finansowy. To sprofilowana wyszukiwarka, która pozwala na porównanie publicznych programów finansujących zadania z zakresu transformacji  cyfrowej. Wyszukiwarka uwzględnia dotacje, pożyczki, inwestycje i podatki. Dany opis zawiera informacje dotyczące celu przeznaczenia, główne zasady, terminy i warunki udzielenia wsparcia. 

Finansowanie innowacji oraz zadań bieżących w służbie zdrowia jest jednym z największych wyzwań współczesnego biznesu. Dotacje publiczne są wciąż jednym z najlepszych, najbardziej atrakcyjnych i najłatwiej dostępnych sposobów finansowania projektów, szczególnie w służbie zdrowia.  Dr Monika Ślęzak, Koordynator Branżowego Punktu Kontaktowego Technologie Medyczne i Zdrowie w Łukasiewicz PORT nakreśliła uczestnikom programy europejskie w obszarach związanych ze zdrowiem.  

Urszula Witkowska-Śliwa, Ekspert z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich we Wrocławiu zaprezentowała programy finansowe takie jak pożyczki i dotacje w ramach Planu Odbudowy dla Europy na lata 2021 – 2027, z których nadal mogą korzystać przedsiębiorcy.

II Sesja: Rozwiązania AI oraz IOT na rzeczy poprawy efektywności służby zdrowia m.in. wirtualna obsługa pacjenta

Kosmicznych technologii, o których mówiła Prezes Związku Szpitali Dolnośląskich już dziś nie brakuje w medycynie. O rozwiązaniach wspomagających obsługę pacjenta mówili prelegenci w drugiej sesji.

Michał Góźdź, Ekspert ds. Aplikacji Głosowych Iteo Voice Solutions dowodził, iż ITEO – HelloBot – bot głosowy do automatyzacji połączeń i kampanii telefonicznych może być sekretarką, konsultantem czy nawet pracownikiem cyfrowego call center, który po integracji z bazą danych klienta jest w stanie zbierać, aktualizować i analizować wszystkie informacje w czasie rzeczywistym. Narzędzie może działać w każdej branży. Z takich narzędzi korzysta już m.in. w firmie Lellek Group, największego autoryzowanego dealera luksusowych marek motoryzacyjnych w Opolszczyźnie.

Głosową automatyzację obsługi pacjentów prezentowali także Piotr Stankiewicz i Michał Wątor z firmy Techmo sp. z o.o.Korzyści z wdrożenia voicebotów w obsłudze telefonicznej jest wiele. Najważniejsze tokrótszy czas oczekiwania na obsługę, szybki dostęp do informacji, automatyczne umawianie terminów wizyt czy brak kolejek.

Narzędzie to może mieć jeszcze jedną istotną funkcję – za jego pomocą można rozpoznać symptomy niektórych chorób, jak zespół policystycznych jajników, miażdżyca, stan przedcukrzycowy, cukrzyca czy depresja.

O zastosowaniu sztucznej inteligencji w usprawnieniu procesów wewnętrznych szpitala, mówił Konrad Chebda, współzałożyciel i dyrektor operacyjno – technologiczny Sky vision, Sky gate.

III Sesja: Innowacyjne rozwiązania na rzecz służby zdrowia – technologie medyczne, cyberbezpieczeństwo, zarządzania energią

Tomasz Górecki, Sales Representative CEE, Cardiomatics przedstawił technologię analizy EKG za pomocą sztucznej inteligencji. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania czas analizy EKG i diagnostyki pacjenta skraca się nawet o 80 proc.

Dostępne na rynku są już inne rozwiązania wspomagające obsługę pacjenta, jak interaktywny pojemnik na leki, kiosk medyczny, mobilny sprirometr. O czym opowiadał Paweł Woszkowski, Strategic Development Director w Netizens – MedTech, który zaprezentował także inteligentny system monitorowania zużycia energii, dzięki czemu można zaoszczędzić i zmniejszyć ubytki energii. Wszystkie te technologie mają za zadanie ochronić kluczowe elementy infrastruktury. A ja je chronić, jak się zabezpieczać w przestrzeni internetowej zwracał uwagę Paweł Caban, dyrektor biura rozwoju produktów EXATEL.

Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej Głównego Instytutu Górnictwa prezentowało badania dawki promieniowania fotonowego i beta wykonywane metodą detektorów termoluminescencyjnych (TLD).

Spotkanie odbyło się w Centrum Konferencyjnym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej W konferencji wzięli udział dyrektorzy placówek zdrowotnych, tak jak szpitale i przychodnie, samorządowcy, kadra zarządzająca w służbie zdrowia, a także przedstawiciele IT, dyrektorzy finansowi oraz menedżerów działów rozwoju i innowacji.