IV Turniej Szachowy Barbórka 2018 Polska Niepodległa

W dniach 24 – 25 listopada br odbył się IV Turniej Szachowy „Barbórka 2018” Polska Niepodległa pod honorowym patronatem Krzysztofa Kubowa Posła na Sejm RP. Turniej zorganizowany był przez Związek Pracodawców Polska Miedź, Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie oraz Klub Szachowy „Junior”.
24 listopada 110 młodych szachistów zmierzyło się  w 9 rundach IV Turnieju Szachowego ,,Barbórka 2018”Polska Niepodległa. Najwięcej zawodników było oczywiście z powiatu lubińskiego, ale gościliśmy również dzieci z Legnicy, Wrocławia, Bogatyni, Przemkowa, Gubina czy nawet z Gorzowa Wielkopolskiego, najdalej ze Szczecina – Junior Młodszy Lewek  Jakub. Emocje na sali nie ustępowały tym na turniejach o najwyższe stawki światowe. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne i puchary, wszyscy uczestnicy zawodów flagi narodowe ufundowane przez premiera RP Mateusza Morawieckiego, dyplomy i gadżety. Nagrodzono też najlepszych zawodników w kategorii dziewczynka i chłopiec, najmłodszego szachistę,100 na liście wpisowej. Pomyślano również o najmłodszych kibicach, którzy wytrwale z rodzicami przez kilka godzin towarzyszyli starszemu rodzeństwu.
Drugiego dnia zmagań do rywalizacji przystąpiło 104 zawodników. Wśród nich było wielu młodych szachistów, którzy pierwszego dnia rywalizowali w kategoriach junior młodszy i starszy m.in zwycięzcy Antek Komendecki i Michał Koziorowicz. Szachiści grali 9 rund  systemem szwajcarskim . Przy szachownicach zasiedli miłośnicy logicznego myślenia z wielu zakątków Polski, np. Krakowa, Płocka, Bogatyni, Żar, Gostynina, Wrocławia i z najbliższej okolicy. Ale nie tylko, o główną nagrodę rywalizuje  obywatel Białorusi Nicolai Aliavdin. Sędzią głównym zawodów jest Maciej Cybulski – wiceprezes Polskiego Związku Szachowego, jednym z sędziów pomocniczych Łukasz Butkiewicz – wiceprezes Dolnośląskiego Związku Szachowego. Dla finalistów przewidziano nagrody pieniężne i rzeczowe. Każdy uczestnik otrzymał również prezent od premiera RP – flagę Polski w pięknym etui i z dedykacją Mateusza Morawieckiego.
Na rozdaniu nagród pojawili się sponsorzy, m.in., poseł Krzysztof Kubów,  Paweł Kura wiceprezes zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź, Adrian Szymański – prezes zarządu KGHM METRACO S.A
Wyniki:
I miejsce Łukasz Cyborowski – Międzyborów
II miejsce Paweł Jaracz – Żnin
III miejsce- Wojciech Reza – Gostynin
Najlepsza zawodniczka Barbara Jaracz – Żnin
Najlepszy zawodnik gminy Lubin – Jakub Hajnrych
Najlepszy zawodnik do lat 15 – Jakub Luberański – Wrocław
Najmłodszy zawodnik: Michalina Popczyńska rocznik 2012 / 6 lat/
Najstarszy zawodnik: Andrzej Czopek rocznik 1948/ 70 lat/
http://www.zs2lubin.edu.pl/index.php/2018/11/24/iv-turniej-szachowy-120-mlodych/
http://www.zs2lubin.edu.pl/index.php/2018/11/25/turnieju-dzien-drugi-grupa-open/
Wyniki w grupie Open:
https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5683537961287680/results/9
Junior Starszy:
https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5401763007954944/results/9
Junior Młodszy:
https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/6316612583948288/results/9