25
kwiecień
W komunikacie określono pięć głównych obszarów będących podstawą strategii unii energetycznej mających na celu doprowadzenie do większego bezpieczeństwa energetycznego, stabilności i konkurencyjności.
Bezpieczeństwo dostaw
Aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii, UE musi:
Redukcja emisji
Unijne cele w zakresie energii do roku 2030 obejmują redukcję emisji gazów cieplarnianych o 40% w porównaniu z poziomami z 1990 r. Do działań wymaganych w celu realizacji tego założenia zalicza się:
W pełni zintegrowany rynek wewnętrzny
Ukończenie tworzenia wewnętrznego unijnego rynku energii zostanie osiągnięte poprzez:
Efektywność energetyczna
UE stoi na stanowisku, że redukcja zużycia energii zmniejszy zapotrzebowanie na jej import, doprowadzi do redukcji zanieczyszczeń oraz pomoże w zachowaniu wewnętrznych źródeł energii. W komunikacie w szczególności podkreślono potrzebę zwiększenia inwestycji w możliwości oszczędzania energii w branży budowlanej i transportowej oraz zwiększenia świadomości w tej kwestii.
Badania i innowacje
UE przewiduje nadejście przełomu w zakresie technologii niskoemisyjnych. Może on zostać osiągnięty dzięki koordynacji badań naukowych i finansowania projektów we współpracy z sektorem prywatnym.
Z najnowszych danych wynika, że UE importuje 53 % swojej energii, przeznaczając na ten cel ok. 400 mld euro, co czyni ją największym importerem energii na świecie. Sześć państw członkowskich jest uzależnionych od jednego zewnętrznego dostawcy całego importowanego gazu, co oznacza, że są one w zbyt dużym stopniu narażone na szoki podażowe. Szacuje się również, że zwiększenie oszczędności energii o każdy 1 % prowadzi do zmniejszenia importu gazu o 2,6 %. 75 % naszych zasobów mieszkaniowych ma niewielką efektywność energetyczną. 94 % transportu opiera się na produktach ropopochodnych, które w 90 % pochodzą z importu. Łącznie UE wydaje ponad 120 mld euro rocznie – bezpośrednio lub pośrednio – na dotacje na energię, które często nie są uzasadnione. W sektorze energii w UE do 2020 roku trzeba zainwestować ponad 1 bilion euro. Ceny hurtowe energii elektrycznej w krajach europejskich są na niskim poziomie, choć nadal o 30 % wyższe niż w USA. Jednocześnie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych po opodatkowaniu wzrosły średnio o 4,4 % w latach 2012 – 2013. Hurtowe ceny gazu ziemnego ciągle są nadal dwukrotnie wyższe niż w USA. Różnica cenowa w porównaniu z innymi gospodarkami ma wpływ na konkurencyjność naszego przemysłu, w szczególności na energochłonne sektory przemysłu. Europejskie przedsiębiorstwa z sektora energii odnawialnej osiągają wspólnie roczne obroty rzędu 129 mld euro i zatrudniają ponad milion osób. Przedsiębiorstwa UE posiadają 40 % wszystkich patentów na technologie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Wyzwaniem jest utrzymanie wiodącej roli Europy w globalnych inwestycjach w odnawialne źródła energii. W Unii Europejskiej obowiązują w tej chwili przepisy w dziedzinie energetyki ustanowione na szczeblu europejskim, lecz w praktyce posiada ona 28 krajowych ram regulacyjnych. Ta sytuacja musi się zmienić. Zintegrowany rynek energii jest niezbędny do stworzenia większej konkurencji, doprowadzi on do większej efektywności rynkowej poprzez lepsze wykorzystanie instalacji wytwarzających energię w całej UE oraz pozwoli na uzyskanie przystępnych cen dla konsumentów. Rynek detaliczny nie funkcjonuje właściwie. Wielu odbiorców z gospodarstw domowych ma zbyt mało możliwości wyboru dostawców energii i zbyt małą kontrolę nad kosztami energii. Niedopuszczalnie wysokiego odsetka gospodarstw domowych w UE nie stać na opłacanie rachunków za energię. Infrastruktura energetyczna jest przestarzała i niedostosowana do zwiększonej produkcji ze źródeł odnawialnych. Konieczne jest przyciągnięcie inwestycji, ale obecne struktury rynku i polityki krajowe nie oferują właściwych zachęt i nie gwarantują wystarczającej przewidywalności dla potencjalnych inwestorów. Nadal występują wyspy energetyczne, ponieważ wiele rynków nie jest odpowiednio połączone z sąsiednimi państwami. Zwiększa to koszty ponoszone przez konsumentów i stwarza problem braku bezpieczeństwa energetycznego.Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy