Energy Technologies and Innovation
COM/2013/0253 final
Komunikat dotyczy tematu wysokowydajnej, niskokosztowej, niskoemisyjnej i zrównoważonej energii.
Technologie niskoemisyjne (tj. energia słoneczna, energia wiatrowa, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla) mają ogromny potencjał w zakresie ograniczania emisji gazów cieplarnianych (GHG) i przyczyniają się do poprawy zrównoważonej energii, tworzenia miejsc pracy, wzrostu gospodarczego i zmniejszania zależności Europy od zewnętrznych dostawców energii. Jednakże innowacje na tym polu są dość drogie, ryzykowne i dokonują się powoli, dlatego też potrzebna jest odpowiednia strategia w tym zakresie.
Strategia UE dotycząca innowacji i technologii w dziedzinie energii stanowi integralną część unijnej polityki energetycznej. Jej celem jest dalsze opracowywanie technologii i innowacji w dziedzinie energii.
Niniejszy komunikat ustanawia strategię będącą uzupełnieniem dotychczasowego prawodawstwa. Ma ona zapewnić, aby UE posiadała wiodący sektor technologii i innowacji w dziedzinie energii, który będzie w stanie sprostać wyzwaniom energetycznym na rok 2020 i w dalszych latach.
Celem strategii jest wprowadzenie na rynek wysokowydajnych, niskokosztowych, niskoemisyjnych i zrównoważonych technologii w dziedzinie energii, co ma zapewnić osiągnięcie celów strategii „Europa 2020” na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu.
Niniejszy komunikat zawiera następujące zasady:
- przy wyznaczaniu priorytetów należy brać pod uwagę cały system energetyczny (tzn. w jaki sposób poszczególne technologie wpływają na cały system energetyczny);
- wzmacnianie połączeń pomiędzy innowacjami a polityką energetyczną;
- kumulowanie zasobów finansowych na rzecz badań i innowacji;
- skupianie się na technologiach w okresie po roku 2020.
Komisja Europejska wraz z zainteresowanymi stronami w europejskim strategicznym planie w dziedzinie technologii energetycznych (EPSTE) dąży do zapewnienia opracowania (pod kierunkiem grupy sterującej programu EPSTE) zintegrowanego planu działania, który będzie:
- konsolidować plany działania na rzecz rozwoju technologii w ramach programu EPSTE,
- obejmować cały łańcuch badań i innowacji (od badań podstawowych po wprowadzenie na rynek),
- określać jednoznaczne role i zadania różnych zainteresowanych stron, takich jak Europejskie Stowarzyszenie Badań nad Energią i Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT).
Celem Programu EPSTE jest przyspieszenie opracowywania i wdrażania technologii niskoemisyjnych. Program propaguje badania i innowacje, a także współpracę w całej Europie, jednocześnie dążąc do rozwoju technologii i obniżenia ich kosztów.
Ponadto należy zdefiniować plan działania dotyczący wspólnych i indywidualnych inwestycji wspierający zintegrowany plan działania.
Komisja i kraje UE mają wzmocnić system sprawozdawczości i monitorowania zintegrowanego planu działania i planu działania za pomocą Systemu Informacji ds. Strategicznych Technologii Energetycznych (SETIS) programu EPSTE.
Komisja ma za zadanie ustanowić strukturę koordynacyjną (w ramach grupy sterującej programu EPSTE) w celu wspierania inwestycji w badania w zakresie efektywności energetycznej.
Komunikat wzywa Parlament Europejski i Radę do:
- ponownego potwierdzenia wsparcia dla programu EPSTE;
- zatwierdzenia kluczowych zasad i zmian koniecznych dla technologii i innowacji w całej UE;
- wsparcia w wykorzystaniu unijnych, krajowych i prywatnych zasobów w sposób ukierunkowany na korzyść strategii.
Źródło: Komisja Europejska