Konsultacje projektu Programu współpracy partnerskiej MFiPR na lata 2024-2025

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozpoczęło konsultacje Programu współpracy partnerskiej MFiPR na lata 2024- 2025.

Jest on adresowany przede wszystkim do organizacji pozarządowych, ale także innych interesariuszy, takich jak partnerzy społeczni, organizacje gospodarcze, organizacje strażnicze (watchdogi) oraz środowisko akademickie.

Program współpracy partnerskiej jest dokumentem, który realizuje zasadę otwartego rządzenia administracji publicznej. Program określa możliwości nawiązania współpracy interesariuszy z Ministerstwem. Interesariusze mogą podjąć kontakt z departamentami Ministerstwa w celu aktywnego i partycypacyjnego udziału zarówno w przygotowaniu jak i realizacji wspólnych projektów, programów czy działań ukierunkowanych na wdrażanie nowych rozwiązań w otoczeniu społeczno-gospodarczym.

Współpraca skoncentrowana jest wokół strategii i programów priorytetowych realizowanych w Ministerstwie, takich jak Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Program Dostępność Plus, a także wspiera realizację zadań jednostek organizacyjnych Ministerstwa wskazanych w Programie.

Celem Programu jest budowanie partnerskiej współpracy polegającej na długoterminowym, dobrowolnym i aktywnym udziale Ministerstwa oraz interesariuszy we wspólnym realizowaniu działań na rzecz zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju.

Współpraca ułatwi interesariuszom kontakt z Ministerstwem oraz zapewni możliwość aktywnego udziału w realizacji zadań publicznych. Efektem wdrożenia Programu będzie utworzenie efektywnego modelu współpracy Ministerstwa z interesariuszami.

Współpraca realizowana jest w zakresie zadań Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w oparciu o strategie, programy i polityki wdrażane przez Ministerstwo. W szczególności współpraca może być realizowana w obszarach:

  • Polityka rozwoju kraju – realizacja zadań związanych z koordynacją polityki rozwoju,
  • Fundusze Europejskie – m.in. działania informacyjne i promocyjne w zakresie Funduszy Europejskich,
  • Wdrażanie Krajowego Planu Odbudowy – realizacja zadań związanych z koordynacją wdrażania KPO,
  • Wsparcie rozwoju społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw – działania promujące CSR, w tym współpraca w ramach Krajowego Punktu Kontaktowego OECD ds. odpowiedzialnego biznesu (KPK OECD),
  • Partnerstwo publiczno-prywatne – m.in. działania upowszechniające wiedzę z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego,
  • Dostępność społeczno-gospodarcza dla osób o zwiększonych potrzebach adaptacyjnych  – współpraca na rzecz realizacji Programu Dostępność Plus oraz w ramach inicjatywy Partnerstwa na rzecz Dostępności, udział w pracach Rady Dostępności,
  • Inne.

 

Cała dokumentacja jest dostępna na stronie: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/program-wspolpracy-mr-z-organizacjami-pozarzadowymi

Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w formie elektronicznej (edytowalnej) w terminie do 21 sierpnia 2023 r. na adres sekretariat@pracodawcy.pl.

Źródło: Departament Europejskiego Funduszu Społecznego, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej