20
grudzień
Legnica, 25 września 2024 roku
ZPPM / 33S / IX / 2024
Znak sprawy: DPP-V.0210.14.2024.AG
Szanowna Pani
Aleksandra Gajewska
Sekretarz Stanu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Szanowna Pani Ministro,
Szanowni Państwo
W załączeniu przesyłamy uwagi Związku Pracodawców Polska Miedź do projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (nr UC62 w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów) z dnia 22.08.2024 roku, opublikowanego na stronie BIP Rządowego Centrum Legislacji w dniu 26.08.2024 roku.
Związek Pracodawców Polska Miedź jest samorządną organizacją pracodawców, niezależną w swej działalności od organów władzy i administracji państwowej, samorządowej oraz innych organizacji. Nasza organizacja zrzesza ponad 120 pracodawców, zatrudniających blisko 38 000 pracowników. Założycielem Związku jest KGHM Polska Miedź S.A., a naszymi członkami są również podmioty prywatne, w szczególności z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak również firmy samorządowe niezwiązane kapitałowo z Grupą KGHM. Od ponad 27 lat Związek monitoruje i opiniuje projekty aktów prawnych istotnych dla gospodarki, chroniąc prawa i reprezentując interesy pracodawców oraz przedsiębiorców.
Związek Pracodawców Polska Miedź w pełni rozumie konieczność przygotowania przez Ministrę Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za procę. Nowelizacja ta wdroży do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 roku w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Podzielamy nadzieję, że regulacja ta przyczyni się do pozytywnej konwergencji społecznej oraz zmniejszenia nierówności płacowych. Ustalenie jasnych i precyzyjnych kryteriów aktualizacji poziomu minimalnego wynagrodzenia jest ze wszech miar pożądane.
Analiza projektu ustawy i załączonych dokumentów (uzasadnienie, OSR) pozwoliły nam na przygotowanie załączonego stanowiska. Uprzejmie prosimy o wzięcie pod uwagę przedłożonej argumentacji przy tworzeniu ostatecznego kształtu aktu prawnego.
Jednocześnie pragniemy zapewnić, że jesteśmy otwarci na dyskusję merytoryczną dotyczącą modyfikacji projektowanych zapisów na dalszym etapie prac legislacyjnych.
Wyrażając nadzieję na pozytywne podejście do naszych uwag, pozostajemy z wyrazami szacunku
Najnowsze wpisy
20
grudzień
18
grudzień