MENTORING. I WSZYSCY ZYSKUJĄ!

Chcesz podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem? A może Ty potrzebujesz rady, wsparcia, inspiracji, aby coś w swoim życiu zmienić, pójść nową drogą? W obu przypadkach odpowiedzią jest nasz Program Mentoringowy. Zgłoś się do jego IV edycji.

 
Za nami już trzy odsłony tego programu. W ostatniej, która właśnie dobiegła końca uczestniczyły aż 23 pary mentoringowe.
W październiku 2019 r. pełni zapału zainaugurowaliśmy nasz program, rozpoczęły się regularne spotkania między mentorami i mentees. W marcu 2020 jednak cały świat zwolnił… Stres i obawa o przyszłość, również tą zawodową, zahamowała jego realizację – opowiada Elżbieta Dunaj, opiekun merytoryczny programu, HR Manager – Uczestnicy wierzyli, że przerwa jest chwilowa i szybko wrócimy do spotkań i warsztatów bezpośrednich. Jednak musieliśmy i w tym obszarze dostosować się do nowej rzeczywistości– dodaje Elżbieta Dunaj.
ZPPM podjął decyzje o przedłużeniu programu o kilka miesięcy. Dzięki zaangażowaniu uczestników udało się go kontynuować, choć zmieniały się cele, priorytety i formy współpracy. Sesje mentoringowe dla wielu osób były, oprócz rozwoju zawodowego, dodatkowym wsparciem w nowej sytuacji.
Kiedy zaczynaliśmy Krzysztof, z którym pracuję miał inne, istotne dla niego cele. Postanowił je zweryfikować, ponieważ pracuje w branży, która szczególnie mocno odczuła kryzys związany z pandemią. Musieliśmy dokonać pewnego resetu założeń procesu. Ważniejsze stało się bieżące wsparcie w trudnościach z jakimi mój Mentee się boryka – uważa Bohdan Pecuszok, Mentor.
Telefony, pytania, rady mojego Mentora, osoby, która ma o wiele większe doświadczenie, także z sytuacjami kryzysowymi, były dla mnie w tym okresie szczególnie ważne. Aby utrzymać firmę, nie zwalniać pracowników, zdecydowaliśmy się przeorganizować działalność. Ja musiałem skoncentrować się na innych zagadnieniach, w bieżących sprawach polegać na swoim zespole. Dzięki Bohdanowi, mogłem na swoje działania spojrzeć z dystansu, z innej perspektywy. To było i jest niezwykle cenne– podkreśla Krzysztof Kaszubowski, Mentee.
Z ankiet przeprowadzonych wśród uczestników programu jasno wynika, że dobrze oceniają jego przebieg.

  • Czy jesteś zadowolony z Programu Mentoringowego? 4,7/5
  • Czy jesteś zadowolony ze współpracy ze swoim mentorem lub mentee? 4,7/5
  • Czy zarekomendowałbyś Program Mentoringowy swoim znajomym? 4,9/5

Zwłaszcza to ostatnia ocena bardzo nas cieszy i potwierdza to o czym od kilku lat mówimy. Mentoring jest doskonałą metodą rozwoju kompetencji, przynoszącą korzyści zarówno uczestnikom procesu- Mentorom i Mentess jak i organizacjom, w których pracują. Dlatego będzie kolejna edycja. Mam nadzieję, zapewne jak wszyscy, że pandemia w końcu odpuści i będziemy mogli realizować program w zaplanowanym kształcie– podkreśla Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.
A na co mogą liczyć uczestnicy programu? Proces mentoringowy przebiega wg ściśle określonego planu. Mentorzy i mentees spotykają się systematycznie w okresie kilku miesięcy, dodatkowo uczestniczą w warsztatach wspierających proces. Pierwsze spotkania poświęcone są ustaleniu celów i mierników ich osiągnięcia, kolejne przebiegu realizacji celów i wsparciu w wyzwaniach pojawiających się na bieżąco. Na koniec posumowanie, ocena procesu i wytyczenie dalszej drogi rozwoju. Chodzi po prostu o to, aby przekazywana wiedza była wykorzystywana w praktyce. Zdaniem uczestników bardzo ważne jest wsparcie merytoryczne jakie otrzymują na każdym etapie procesu mentoringu.
Związek Pracodawców jest bardzo profesjonalną instytucją. Wszystkie przedsięwzięcia, które realizuje są na bardzo wysokim poziomie, to również. Tu są zaangażowani eksperci, osoby, które są w stanie wyposażyć nas mentorów i mentees w kompetencje, narzędzia do samorozwoju. To fajna przygoda warto wziąć w niej udział– zachęca Łukasz Wereszczyński, Dyrektor ds. Pracowniczych KGHM Polska Miedź SA/o Polkowice – Sieroszowice, mentor.
Jeszcze się wahacie, czy wziąć udział? Oto kilka opinii uczestników III edycji.
Miałam szansę poznać wspaniałą osobę w postaci mojej mentorki, która była w stanie udzielić mi wielu cennych rad zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak również prywatnej
Wspaniali mentorzy oraz kontakty, szkolenia, chwila oddechu i czasu na refleksję – wspólną oraz indywidualną
Największą satysfakcję przynosiły mi rozmowy z mentee, a szczególnie gdy moje doświadczenia wydawały się inspirujące i w tym sensie przydatne dla mentee w poszukiwaniu własnych rozwiązań problemów
Niesamowitą radość dały mi postępy mojej mentee; jej odkrycia w zakresie zarządzania swoim zespołem, który przejęła w kryzysie
Wiedza, umiejętności, doświadczenie ludzi, z którymi się spotkałam, po to by się uczyć. Mam nadzieję, że wchłonęłam więcej niż mogę wymiernie zliczyć”
Już nie macie wątpliwości czy warto? Czekamy na Was! Prosimy o zgłoszenia zarówno osób, które czują w sobie moc Mentora jak i kandydatów na Mentee. Przypominamy, że udział w programie jest bezpłatny, a Mentorzy pracują pro bono.
Program będzie trwał od grudnia 2020 r do czerwca 2021 r, a zgłoszenia przyjmujemy do 30 listopada 2020 r.
Więcej informacji o programie https://pracodawcy.pl/program-mentoringowy/
Zapraszamy również do obejrzenia filmu pokazującego jak działa nasz program.