11
wrzesień
Chcesz podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem? A może Ty potrzebujesz rady, wsparcia, inspiracji, aby coś w swoim życiu zmienić, pójść nową drogą? W obu przypadkach odpowiedzią jest nasz Program Mentoringowy. Zgłoś się do jego IV edycji.
Za nami już trzy odsłony tego programu. W ostatniej, która właśnie dobiegła końca uczestniczyły aż 23 pary mentoringowe.
– W październiku 2019 r. pełni zapału zainaugurowaliśmy nasz program, rozpoczęły się regularne spotkania między mentorami i mentees. W marcu 2020 jednak cały świat zwolnił… Stres i obawa o przyszłość, również tą zawodową, zahamowała jego realizację – opowiada Elżbieta Dunaj, opiekun merytoryczny programu, HR Manager – Uczestnicy wierzyli, że przerwa jest chwilowa i szybko wrócimy do spotkań i warsztatów bezpośrednich. Jednak musieliśmy i w tym obszarze dostosować się do nowej rzeczywistości– dodaje Elżbieta Dunaj.
ZPPM podjął decyzje o przedłużeniu programu o kilka miesięcy. Dzięki zaangażowaniu uczestników udało się go kontynuować, choć zmieniały się cele, priorytety i formy współpracy. Sesje mentoringowe dla wielu osób były, oprócz rozwoju zawodowego, dodatkowym wsparciem w nowej sytuacji.
– Kiedy zaczynaliśmy Krzysztof, z którym pracuję miał inne, istotne dla niego cele. Postanowił je zweryfikować, ponieważ pracuje w branży, która szczególnie mocno odczuła kryzys związany z pandemią. Musieliśmy dokonać pewnego resetu założeń procesu. Ważniejsze stało się bieżące wsparcie w trudnościach z jakimi mój Mentee się boryka – uważa Bohdan Pecuszok, Mentor.
– Telefony, pytania, rady mojego Mentora, osoby, która ma o wiele większe doświadczenie, także z sytuacjami kryzysowymi, były dla mnie w tym okresie szczególnie ważne. Aby utrzymać firmę, nie zwalniać pracowników, zdecydowaliśmy się przeorganizować działalność. Ja musiałem skoncentrować się na innych zagadnieniach, w bieżących sprawach polegać na swoim zespole. Dzięki Bohdanowi, mogłem na swoje działania spojrzeć z dystansu, z innej perspektywy. To było i jest niezwykle cenne– podkreśla Krzysztof Kaszubowski, Mentee.
Z ankiet przeprowadzonych wśród uczestników programu jasno wynika, że dobrze oceniają jego przebieg.
– Zwłaszcza to ostatnia ocena bardzo nas cieszy i potwierdza to o czym od kilku lat mówimy. Mentoring jest doskonałą metodą rozwoju kompetencji, przynoszącą korzyści zarówno uczestnikom procesu- Mentorom i Mentess jak i organizacjom, w których pracują. Dlatego będzie kolejna edycja. Mam nadzieję, zapewne jak wszyscy, że pandemia w końcu odpuści i będziemy mogli realizować program w zaplanowanym kształcie– podkreśla Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.
A na co mogą liczyć uczestnicy programu? Proces mentoringowy przebiega wg ściśle określonego planu. Mentorzy i mentees spotykają się systematycznie w okresie kilku miesięcy, dodatkowo uczestniczą w warsztatach wspierających proces. Pierwsze spotkania poświęcone są ustaleniu celów i mierników ich osiągnięcia, kolejne przebiegu realizacji celów i wsparciu w wyzwaniach pojawiających się na bieżąco. Na koniec posumowanie, ocena procesu i wytyczenie dalszej drogi rozwoju. Chodzi po prostu o to, aby przekazywana wiedza była wykorzystywana w praktyce. Zdaniem uczestników bardzo ważne jest wsparcie merytoryczne jakie otrzymują na każdym etapie procesu mentoringu.
– Związek Pracodawców jest bardzo profesjonalną instytucją. Wszystkie przedsięwzięcia, które realizuje są na bardzo wysokim poziomie, to również. Tu są zaangażowani eksperci, osoby, które są w stanie wyposażyć nas mentorów i mentees w kompetencje, narzędzia do samorozwoju. To fajna przygoda warto wziąć w niej udział– zachęca Łukasz Wereszczyński, Dyrektor ds. Pracowniczych KGHM Polska Miedź SA/o Polkowice – Sieroszowice, mentor.
Jeszcze się wahacie, czy wziąć udział? Oto kilka opinii uczestników III edycji.
„Miałam szansę poznać wspaniałą osobę w postaci mojej mentorki, która była w stanie udzielić mi wielu cennych rad zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak również prywatnej”
„Wspaniali mentorzy oraz kontakty, szkolenia, chwila oddechu i czasu na refleksję – wspólną oraz indywidualną”
„Największą satysfakcję przynosiły mi rozmowy z mentee, a szczególnie gdy moje doświadczenia wydawały się inspirujące i w tym sensie przydatne dla mentee w poszukiwaniu własnych rozwiązań problemów”
„Niesamowitą radość dały mi postępy mojej mentee; jej odkrycia w zakresie zarządzania swoim zespołem, który przejęła w kryzysie”
„Wiedza, umiejętności, doświadczenie ludzi, z którymi się spotkałam, po to by się uczyć. Mam nadzieję, że wchłonęłam więcej niż mogę wymiernie zliczyć”
Już nie macie wątpliwości czy warto? Czekamy na Was! Prosimy o zgłoszenia zarówno osób, które czują w sobie moc Mentora jak i kandydatów na Mentee. Przypominamy, że udział w programie jest bezpłatny, a Mentorzy pracują pro bono.
Program będzie trwał od grudnia 2020 r do czerwca 2021 r, a zgłoszenia przyjmujemy do 30 listopada 2020 r.
Więcej informacji o programie https://pracodawcy.pl/program-mentoringowy/
Zapraszamy również do obejrzenia filmu pokazującego jak działa nasz program.
Najnowsze wpisy
10
wrzesień