29
październik
Dziś chyba już nikogo nie trzeba przekonywać, że zadbanie o efektywność energetyczną ma wielkie znaczenie zarówno dla bieżącej działalności, jak i dla przyszłości firmy. Często piszemy o tym także w newsletterze. Teraz odpowiemy na pytanie, skąd wziąć na takie inwestycje pieniądze? Przedstawiamy model ESCO.
Kryzys energetyczny, kłopoty z dostępem do surowców, bardzo wysokie koszty energii elektrycznej, gazu, czy paliw spędzają sen z powiek nie tylko przysłowiowemu Kowalskiemu, ale i przedsiębiorstwom oraz samorządom. Można zaryzykować twierdzenie, że każdemu. Na to, za ile energię kupujemy wpływ mamy niewielki, natomiast to, jak ją spożytkujemy, jest już w naszej gestii. Można znaleźć coraz więcej porad dotyczących tego, jak oszczędzić na rachunkach, nie ograniczając działalności. Od dawna propagatorem rozsądnego korzystania z energii, minimalizacji potencjalnych strat i maksymalizacji efektywności jest wrocławska firma DB Energy. Przedstawiciele spółki podczas spotkania z samorządami przedstawili rozwiązania od kilkunastu lat z powodzeniem wprowadzane w wielu przedsiębiorstwach.
Usługi świadczone przez Spółkę obejmują audyt, projektowanie, finansowanie i realizację inwestycji energooszczędnych. Mają na celu zmniejszenie zużycia wszelkiego rodzaju nośników energii u klientów. Dotyczą wykorzystania energii elektrycznej, ciepła, chłodu, sprężonego powietrza. Realizujemy projekty poprawy efektywności energetycznej w dużych i średnich zakładach przemysłu wydobywczego, metalurgicznego, spożywczego, w budownictwie, projektach infrastrukturalnych itd. Chciałbym podkreślić, że w każdej branży, w każdej firmie, każdym miejscu można dokonać pozytywnych zmian. My podpowiadamy, które przyniosą największe efekty – zapewnia Dominik Brach, Wiceprezes Zarządu DB ENERGY S.A.
Pod hasłem efektywności energetycznej kryją się rozwiązania dla biznesu, administracji, instytucji i społeczności, które przynoszą wymierne oszczędności finansowe i zwiększają bezpieczeństwo energetyczne. Dla samorządów to dziś słowa kluczowe, bo kryzys gospodarczy odbija się na przychodach i w samorządowej kasie zaczyna brakować pieniędzy. Jednak, czy bez angażowania swoich środków na kapitałochłonne inwestycje można osiągnąć sensowne efekty?
I tak, i nie. Z jednej strony oczywiście zmiany, zwłaszcza technologiczne, kosztują, z drugiej jest coraz więcej instrumentów atrakcyjnego ich finansowania. Wszyscy wiedzą o możliwości pozyskiwania środków z funduszy krajowych i europejskich. Mniej znany jest model ESCO, czyli inwestycje bez nakładów. To doskonała propozycja zarówno dla biznesu, jak i samorządów. Unijny rynek ESCO jest szacowany na kilka miliardów USD. Coraz więcej inwestycji w tym modelu jest prowadzonych także w Polsce. Warto poznać jego zasady i sprawdzić, jakie może przynieść korzyści. Chętnie w tym pomożemy – deklaruje Łukasz Feldman, Dyrektor Finansowy DB Energy S.A.
Na czym polega model ESCO? Tradycyjny schemat inwestycji w poprawę efektywności energetycznej zakłada zaangażowanie własnych, często niemałych środków finansowych przedsiębiorstwa, których zwrot następuje po okresie minimum 3-4 lat. Przy projektach ESCO koszty inwestycji pokrywa firma ESCO, a oszczędności z projektu są dzielone pomiędzy klienta a firmę, stanowiąc jej wynagrodzenie. Klient uzyskuje część pieniędzy pochodzących z osiągniętych oszczędności energii już w pierwszym roku po realizacji projektu, ma więc od razu wolne pieniądze do wykorzystania na inne cele. ESCO to optymalny model realizacji inwestycji dla poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa również dlatego, że ogranicza ryzyko techniczne inwestycji. Bierze je na siebie Firma ESCO.
Mamy duże doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji. W październiku 2020 r. DB Energy podpisało umowę z SUSI Partners, główną instytucją finansową w Europie, w zakresie finansowania projektów dotyczących efektywności energetycznej). Wartość budżetu przeznaczonego w ramach tego porozumienia na projekty ESCO to aż 20 mln EUR. Zapraszamy do współpracy firmy i jednostki samorządu terytorialnego. Przy wspólnym przedsięwzięciu finansowanie, realizacja i ryzyko inwestycji pozostaje po stronie DB Energy – podkreśla Dominik Brach, Wiceprezes Zarządu DB ENERGY S.A.
Zachęcając do współpracy DB Energy przedstawia przykłady już zrealizowanych w modelu ESCO inwestycji. W zakładzie jednego z głównych producentów wyrobów z tworzyw sztucznych w Europie, DB Energy zoptymalizowała zużycie energii, osiągając średniorocznie ponad 25% oszczędności w jej zużyciu. Prosty okres zwrotu z tej inwestycji to ok. 2 lata. Słodownia SOUFFLET POLSKA, światowy lider w produkcji słodu, prowadzi w modelu ESCO modernizację układu zasilania z wykorzystaniem ciepła odpadowego i jednostki kogeneracyjnej. Wartość inwestycji (29 mln zł) w całości pokryta została przez DB Energy.
Więcej informacji na temat modelu ESCO znajdziecie na stronie https://www.dbenergy.pl/. Przedstawiciele spółki chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.
Najnowsze wpisy