NIE TAKI (innowacyjny) DIABEŁ STRASZNY, JAK GO MALUJĄ

Przemysł 4.0, Internet rzeczy, coboty, Sztuczna Inteligencja to pojęcia, które wciąż są obce wielu przedsiębiorcom. Tymczasem tylko firmy, które nadążą za niebywale szybkim postępem technicznym, odnajdą się w biznesowych realiach czwartej rewolucji przemysłowej. Potrzebną wiedzę i przykłady dobrych praktyk znajdziecie na konferencjach Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0.

Polskie firmy, zwłaszcza małe i średnie, mają jeszcze wiele lekcji do odrobienia, aby przynajmniej zacząć doganiać światową czołówkę innowacyjnego przemysłu. Te, które szybko poradzą sobie z wyzwaniami przyszłości, zyskają przewagę konkurencyjną i niezwykłą perspektywę rozwoju. Chce im w tym pomóc Związek Pracodawców Polska Miedź. We współpracy z partnerami zaprasza wszystkich przedsiębiorców (nie tylko firmy członkowskie) do udziału w edukacyjnym projekcie pod nazwą Akademia Rozwoju Przemysłu 4.0. Patronat Honorowy nad Akademią objął Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Nasi eksperci to autorytety świata nauki i biznesu oraz praktycy osiągający sukcesy we wdrażaniu zasad Przemysłu 4.0. Odpowiadają na Wasze pytania i wskazują, co możecie zyskać dzięki nowoczesnym rozwiązaniom. Jak zwiększyć konkurencyjność i zyski Waszych firm i skąd wziąć środki na innowacje. Warto z tej wiedzy skorzystać ­- zachęca Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.

Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań to już nie wybór, a konieczność. Współczesny rynek wymaga, aby firmy wytwarzały produkty lepiej, szybciej, nowocześniej. Maszyny najnowszych generacji gwarantują zwiększenie wydajności pracy, zapewniają stabilność i dokładność procesów. Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z konieczności postępu, ale często brakuje im informacji, inspiracji lub po prostu czasu, aby przemyśleć, zaplanować i wdrożyć technologie, które unowocześnią ich biznes. Już samo pojęcie Przemysł 4.0 budzi obawy.

Chciałbym, aby przedsiębiorcy nie utożsamiali Przemysłu 4.0 tylko z bardzo rozwiniętymi, wysokimi technologiami. Aby nie mieli przekonania, że trzeba przejść wiele poziomów, aby wdrożyć innowacje. Niektóre ze świetnych rozwiązań, są dość proste, a dają niezwykłe efekty. Nie taki diabeł straszny, jak go malują – przekonuje Aleksander Stanik, Dyrektor Rozwoju Produktu, Smart Secure Networks sp. z o.o.

Trzecia konferencja Akademii dotyczyła możliwości, jakie dają technologie Przemysłu 4.0. Mowa była o zdalnym sterowaniu i monitorowaniu, otwartej komunikacji, czy Internecie rzeczy (IoT). Podjęto także kwestie związane z technologiami, programami i rozwiązaniami systemowymi pozwalającymi na zwiększenie wydajności i jakości produkcji. W konferencji uczestniczyli eksperci z firm technologicznych i przemysłowych. Swoje doświadczenia we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań prezentowali m.in. pracownicy KGHM ZANAM S.A.

Maszyny, urządzenia i systemy produkowane w KGHM ZANAM prezentują najwyższy poziom techniczny. Przykładem rozwiązań 4.0 jest zdalnie sterowana ładowarka wyprodukowana dla kopalni w Kanadzie. Specyfika złóż wymaga, aby dla bezpieczeństwa, w bezpośredniej strefie wybierania urobku nie przebywał człowiek. Dlatego operator ładowarki z odległości za pomocą pilota i przy wykorzystaniu kamer steruje załadunkiem – opowiada Andrzej Baran, Kierownik Zespołu Systemów Sterowania KGHM ZANAM S.A.

Duże przemysłowe przedsiębiorstwa lepiej sobie radzą z innowacjami. Mają więcej możliwości, środków, doświadczonych pracowników. Trudniej jest firmom małym i średnim. Dlatego powstaje wiele inicjatyw, które mają im pomóc. Doskonałą ofertę ma Śląski Klaster Internetu Rzeczy SINOTAIC.

Stanowimy platformę współpracy i dialogu firm z sektora MŚP, ośrodków badawczych, instytucji finansujących, wielu organizacji i instytucji. Dajemy wsparcie dla małych i średnich firm we wszystkich obszarach-od doboru technologii, działań R&D, finansowania innowacji, po rozwój biznesu i sieciowanie w środowisku, które umożliwia szybką komunikację, o różnych kompetencjach. To w praktyce model „one-stop-shop” w ramach SINOTAIC – rekomenduje Agnieszka Łasut, Współzałożycielka oraz Prezes Śląskiego Klastera Internetu Rzeczy SINOTAIC.

Każda zmiana budzi niepokój. Zwłaszcza wpływająca na zatrudnienie. Niedawno załoga jednej z firm motoryzacyjnych w Zagłębiu Miedziowym protestowała przeciwko przyśpieszeniu automatyzacji produkcji, obawiając się utraty miejsc pracy. To dowód na to, że równolegle z planowaniem technologicznych usprawnień warto budować w firmie kulturę otwartej komunikacji.

Badania pokazują, że 70% wdrażanych rozwiązań kończy się niepowodzeniem.   Zwłaszcza teraz w dobie transformacji, kiedy Przemysł 4.0 otacza nas ze wszystkich stron, umiejętna, dwustronna, stała komunikacja pozwala omijać przeszkody i daje takie umiejętności, dzięki którym potrafimy bardzo głęboko i rzetelnie przeprowadzić zmianę w naszym przedsiębiorstwie – uważa Agnieszka Ochnik, Studio Kontakt, trener współpracujący z Human Partner Sp. z o.o.

Akademia Rozwoju Przemysłu 4.0 jest projektem długofalowym. Czekamy na sugestie przedsiębiorców, dotyczące tego, o czym jeszcze warto opowiedzieć, co może im pomóc przeprowadzić skuteczną transformację cyfrową. Uwzględnimy Wasze propozycje w przyszłości. Zachęcamy do zarejestrowania się na stronie www.akademiarozwojuprzemyslu4.0. Zyskacie dostęp do bazy wiedzy, nagrań wszystkich już przeprowadzonych konferencji i informacji o planowanych działaniach. Kolejna odsłona Akademii odbędzie się 27 lipca, podobnie jak poprzednie w formie online.