13
wrzesień
Przemysł 4.0, Internet rzeczy, coboty, Sztuczna Inteligencja to pojęcia, które wciąż są obce wielu przedsiębiorcom. Tymczasem tylko firmy, które nadążą za niebywale szybkim postępem technicznym, odnajdą się w biznesowych realiach czwartej rewolucji przemysłowej. Potrzebną wiedzę i przykłady dobrych praktyk znajdziecie na konferencjach Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0.
Polskie firmy, zwłaszcza małe i średnie, mają jeszcze wiele lekcji do odrobienia, aby przynajmniej zacząć doganiać światową czołówkę innowacyjnego przemysłu. Te, które szybko poradzą sobie z wyzwaniami przyszłości, zyskają przewagę konkurencyjną i niezwykłą perspektywę rozwoju. Chce im w tym pomóc Związek Pracodawców Polska Miedź. We współpracy z partnerami zaprasza wszystkich przedsiębiorców (nie tylko firmy członkowskie) do udziału w edukacyjnym projekcie pod nazwą Akademia Rozwoju Przemysłu 4.0. Patronat Honorowy nad Akademią objął Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Nasi eksperci to autorytety świata nauki i biznesu oraz praktycy osiągający sukcesy we wdrażaniu zasad Przemysłu 4.0. Odpowiadają na Wasze pytania i wskazują, co możecie zyskać dzięki nowoczesnym rozwiązaniom. Jak zwiększyć konkurencyjność i zyski Waszych firm i skąd wziąć środki na innowacje. Warto z tej wiedzy skorzystać - zachęca Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.
Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań to już nie wybór, a konieczność. Współczesny rynek wymaga, aby firmy wytwarzały produkty lepiej, szybciej, nowocześniej. Maszyny najnowszych generacji gwarantują zwiększenie wydajności pracy, zapewniają stabilność i dokładność procesów. Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z konieczności postępu, ale często brakuje im informacji, inspiracji lub po prostu czasu, aby przemyśleć, zaplanować i wdrożyć technologie, które unowocześnią ich biznes. Już samo pojęcie Przemysł 4.0 budzi obawy.
Chciałbym, aby przedsiębiorcy nie utożsamiali Przemysłu 4.0 tylko z bardzo rozwiniętymi, wysokimi technologiami. Aby nie mieli przekonania, że trzeba przejść wiele poziomów, aby wdrożyć innowacje. Niektóre ze świetnych rozwiązań, są dość proste, a dają niezwykłe efekty. Nie taki diabeł straszny, jak go malują – przekonuje Aleksander Stanik, Dyrektor Rozwoju Produktu, Smart Secure Networks sp. z o.o.
Trzecia konferencja Akademii dotyczyła możliwości, jakie dają technologie Przemysłu 4.0. Mowa była o zdalnym sterowaniu i monitorowaniu, otwartej komunikacji, czy Internecie rzeczy (IoT). Podjęto także kwestie związane z technologiami, programami i rozwiązaniami systemowymi pozwalającymi na zwiększenie wydajności i jakości produkcji. W konferencji uczestniczyli eksperci z firm technologicznych i przemysłowych. Swoje doświadczenia we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań prezentowali m.in. pracownicy KGHM ZANAM S.A.
Maszyny, urządzenia i systemy produkowane w KGHM ZANAM prezentują najwyższy poziom techniczny. Przykładem rozwiązań 4.0 jest zdalnie sterowana ładowarka wyprodukowana dla kopalni w Kanadzie. Specyfika złóż wymaga, aby dla bezpieczeństwa, w bezpośredniej strefie wybierania urobku nie przebywał człowiek. Dlatego operator ładowarki z odległości za pomocą pilota i przy wykorzystaniu kamer steruje załadunkiem – opowiada Andrzej Baran, Kierownik Zespołu Systemów Sterowania KGHM ZANAM S.A.
Duże przemysłowe przedsiębiorstwa lepiej sobie radzą z innowacjami. Mają więcej możliwości, środków, doświadczonych pracowników. Trudniej jest firmom małym i średnim. Dlatego powstaje wiele inicjatyw, które mają im pomóc. Doskonałą ofertę ma Śląski Klaster Internetu Rzeczy SINOTAIC.
Stanowimy platformę współpracy i dialogu firm z sektora MŚP, ośrodków badawczych, instytucji finansujących, wielu organizacji i instytucji. Dajemy wsparcie dla małych i średnich firm we wszystkich obszarach-od doboru technologii, działań R&D, finansowania innowacji, po rozwój biznesu i sieciowanie w środowisku, które umożliwia szybką komunikację, o różnych kompetencjach. To w praktyce model „one-stop-shop” w ramach SINOTAIC – rekomenduje Agnieszka Łasut, Współzałożycielka oraz Prezes Śląskiego Klastera Internetu Rzeczy SINOTAIC.
Każda zmiana budzi niepokój. Zwłaszcza wpływająca na zatrudnienie. Niedawno załoga jednej z firm motoryzacyjnych w Zagłębiu Miedziowym protestowała przeciwko przyśpieszeniu automatyzacji produkcji, obawiając się utraty miejsc pracy. To dowód na to, że równolegle z planowaniem technologicznych usprawnień warto budować w firmie kulturę otwartej komunikacji.
Badania pokazują, że 70% wdrażanych rozwiązań kończy się niepowodzeniem. Zwłaszcza teraz w dobie transformacji, kiedy Przemysł 4.0 otacza nas ze wszystkich stron, umiejętna, dwustronna, stała komunikacja pozwala omijać przeszkody i daje takie umiejętności, dzięki którym potrafimy bardzo głęboko i rzetelnie przeprowadzić zmianę w naszym przedsiębiorstwie – uważa Agnieszka Ochnik, Studio Kontakt, trener współpracujący z Human Partner Sp. z o.o.
Akademia Rozwoju Przemysłu 4.0 jest projektem długofalowym. Czekamy na sugestie przedsiębiorców, dotyczące tego, o czym jeszcze warto opowiedzieć, co może im pomóc przeprowadzić skuteczną transformację cyfrową. Uwzględnimy Wasze propozycje w przyszłości. Zachęcamy do zarejestrowania się na stronie www.akademiarozwojuprzemyslu4.0. Zyskacie dostęp do bazy wiedzy, nagrań wszystkich już przeprowadzonych konferencji i informacji o planowanych działaniach. Kolejna odsłona Akademii odbędzie się 27 lipca, podobnie jak poprzednie w formie online.
Najnowsze wpisy
10
wrzesień