NOWOCZESNE KSZTAŁCENIE. PRAKTYCZNA WIEDZA

„Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi zyski” twierdził Benjamin Franklin. Nie ma dziś, w niezwykle szybko zmieniającym się świecie, innej drogi jak stały rozwój. Chcąc nadążyć za zmianami po prostu musimy się ciągle uczyć. Aby robić to „z głową” warto zdać się na fachowców. Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr od kilkudziesięciu lat jest liderem edukacji dorosłych w naszym regionie. Co znajdziecie w ofercie spółki teraz? O tym w rozmowie z Panią Moniką Gazdą, Wiceprezes Zarządu MCKK.

Redakcja: Chyba nie ma zawodu, w którym można powiedzieć: „wiem wszystko, nie mam potrzeby zdobywania nowej wiedzy i umiejętności”?
Monika Gazda, Wiceprezes Zarządu Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr Sp. z o.o. w Lubinie: Rzeczywiście, nie ma stanowiska pracy, które by się nie zmieniało   w związku z szybkim postępem technicznym i technologicznym; a co za tym idzie każdy z nas musi nadążać za tym rozwojem. Czasem musimy uczyć się całkiem nowych rzeczy i sposobów działania. Stąd idea nauki przez całe życie, bo „kto nie idzie do przodu ten się cofa”.
Nowe technologie, techniki, maszyny… Praktycznie każdego dnia słyszymy o rozwiązaniach, które zmieniają świat i nasze życie. Co zrobić, aby nie zostać na bocznym torze?
Żeby stale się rozwijać, nadążyć za nowoczesnością, trzeba po prostu mieć odwagę stawiać pytania, szukać odpowiedzi oraz uczyć się nowych rzeczy. Taka jest właśnie misja MCKK – pomóc przede wszystkim osobom już pracującym doskonalić się, dostosowywać do nowych wymagań i zdobywać nowe umiejętności. Jestem przekonana, że w każdym wieku należy uczyć się nowych rzeczy. Postęp i rozwój nas do tego zmusza – ci którzy nie boją się nowych technologii wyzwań – radzą sobie. Pozostali zostają w tyle, a z czasem mogą doświadczać pewnego rodzaju wykluczenia społecznego jak np. osoby, które dziś nie potrafią obsługiwać Internetu czy komputera.
Uczycie mieszkańców Zagłębia Miedziowego od ponad 27 lat, także MCKK przez ten czas się zmieniło?
W MCKK kształcimy zawodowo od prawie 60 lat. Początkowo działaliśmy w strukturach KGHM Polska Miedź S.A., a od 1993 roku jako spółka prawa handlowego. Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr bardzo się zmieniło przez ten czas. Odnosząc się jednak do ostatnich lat należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kilka faktów. Wdrożyliśmy pierwsze w Polsce symulatory szkoleniowe samojezdnych maszyn górniczych – ładowarki łyżkowej i wozu transportowego. Dziś zajęcia z ich wykorzystaniem stanowią integralną część prowadzonych kursów. Pracujemy też nad kolejnymi symulatorami oraz wdrożeniem wirtualnej rzeczywistości do szkoleń operatorskich. Uruchomiliśmy laboratoria hydrauliki siłowej i pneumatyki, które spełniają wymogi licencjonowanego partnera dydaktycznego Bosh-Rexroth (w trakcie certyfikacji). Stale odnawia i poszerzamy park maszynowy na Poligonie Szkoleniowym MCKK, tworzymy nowe stanowiska dydaktyczne dla adeptów sztuki górniczej, operatorów maszyn górniczych i budowlanych. Uruchomiliśmy nowoczesną spawalnię szkoleniową, która pozwala nam w higienicznych warunkach kształcić we wszystkich metodach spawalniczych. Stale podnosimy komfort naszych sal dydaktycznych. Myślę, że przez ostatnie 20 lat MCKK stało się zupełnie nową firmą.
Zaczynaliście jako firma kształcąca na potrzeby KGHM przede wszystkim pracowników ciągu technologicznego, dziś wasza oferta jest bardzo szeroka. Do kogo ją kierujecie? 
Prowadzimy nie tylko na kursy z obszaru górniczego, które niejako stoją u naszych początków, kształcimy również elektryków, operatorów maszyn budowlanych, spawalników, kursy dla szeroko pojętego przemysłu, a także specjalistów ds. kadr czy księgowości. Mamy naprawdę bogatą i dostosowaną do potrzeb lokalnego rynku pracy ofertę. Zachęcam do sprawdzenia na naszej stronie internetowej. Jakkolwiek KGHM jest naszym strategicznym klientem, szkolimy również dla potrzeb niemal wszystkich firm działających na naszym terenie. Organizujemy kursy pozwalające dorosłym na zdobycie nowego zawodu i zyskania dyplomu zawodowego na poziomie technikum oraz szkoły branżowej. Rocznie wydajemy ok. 20 tysięcy zaświadczeń o ukończonych kursach i szkoleniach. Oprócz dorosłych kształcimy również młodzież w publicznych i bezpłatnych szkołach zawodowych w ramach Zespołu Szkół MCKK. 
W 2013 r powstał Zespół Szkół MCKK, w skład, którego wchodzą Szkoła Branżowa I stopnia oraz Technikum MCKK kształcące pracowników górnictwa podziemnego. Planujecie nowe kierunki? 
Początkowo szkoły młodzieżowe MCKK kształciły w zawodach górniczych, ale przez 7 lat rozwinęliśmy skrzydła. Za parę dni uczniowie Zespołu Szkół rozpoczną naukę w klasach na kierunkach: górnik, technik górnik, elektryk, technik elektryk, kierowca mechanik oraz operator urządzeń przeróbczych. Bardzo blisko współpracujemy z pracodawcami z naszego regionu, prowadzone kierunki są odpowiedzią na ich potrzeby. 
Wasza szkoła współpracuje m.in. z KGHM Polska Miedź i Tauron Dystrybucja, co to oznacza dla uczniów? 
Uczniowie kształcący się w klasach o kierunku: górnik, elektryk oraz przeróbkarz objęci są patronatem KGHM Polska Miedź S.A. W ramach tego patronatu, KGHM pomaga nam w realizacji praktycznej nauki zawodu, doskonaleniu i podnoszeniu kwalifikacji kadry nauczycielskiej. Najlepsi nasi uczniowie otrzymują stypendia a absolwenci korzystają ze skróconej ścieżki zatrudnienia w KGHM. Szkoła została również doposażona w pomoce dydaktyczne. Współpraca z Tauron Dystrybucja, dotyczy zawodów elektrycznych. Dzięki niej poszerzamy m.in. zakres zajęć dydaktycznych o wycieczki naukowe oraz praktyki. Współdziałamy również z innymi firmami, np. teraz uczniowie odbywają wakacyjne płatne staże nie tylko    w KGHM Polska Miedź S.A. Oddział ZWR ale także w firmie Desim oraz WAG.
MCKK może się pochwalić świetną bazą, maszynami i urządzeniami do praktycznej nauki. Z czego jesteście szczególnie dumni?
Dumni jesteśmy z naszego Poligonu Szkoleniowego, który jest wzorcowym rozwiązaniem dla przemysłu, szczególnie górniczego. Do dyspozycji słuchaczy pozostają maszyny górnicze i budowlane, place manewrowe do nauki jazdy, symulacyjne przodki górnicze, stanowisko do gaszenia pożarów maszyn, suwnica bramowa oraz symulatory i laboratoria hydrauliki siłowej. 
MCKK to także Szkoła Językowa, która ma już swoją renomę, uczą się w niej zarówno dzieci jak i dorośli. Dziś różnych kursów językowych stacjonarnych i online jest bardzo dużo. Co Was wyróżnia?
Myślę, że wyróżnia nas solidność oraz szeroka oferta. Uczymy nie tylko angielskiego, ale i hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego, włoskiego, niderlandzkiego oraz polskiego dla obcokrajowców. Współpracujemy z naprawdę świetnymi lektorami. 
Zapewne nie wszyscy wiedzą, że MCKK ma własną drukarnię i świadczy usługi poligraficzne. W jakim zakresie? 
Nasza drukarnia powstała, aby drukować pomoce dydaktyczne, które w latach 80-tych były trudne do zdobycia. Dzisiaj posiadamy bardzo szeroką ofertę – wykonujemy projekty graficzne, drukujemy kalendarze, torby, książki, opakowania i etykiety oraz ulotki, wizytówki czy plakaty. Oferujemy druk offsetowy i cyfrowy oraz usługi reklamowe. Nasza poligrafia specjalizuje się w realizacji zadań trudnych i niestandardowych. 
Pandemia COVID-19 wywróciła branżę szkoleniową do góry nogami, jak wy sobie z tą trudną sytuacją poradziliście? 
Rzeczywiście sytuacja jest bardzo trudna, jej ekonomiczne skutki jeszcze czujemy, ale nas pandemia nie wywróciła. Możliwie szybko przeszliśmy na szkolenia online i nauczanie zdalne. Można powiedzieć, że dzięki pandemii zdobyliśmy nowe kompetencje. Dzisiaj właściwie wróciliśmy do świadczenia wszystkich usług stacjonarnie, ale szkolenia online nadal zostały w ofercie, niektóre kursy sprawdzają się nawet lepiej w takiej formie. Oczywiście w naszych budynkach musieliśmy wprowadzić ograniczenia reżimu sanitarnego i dbamy, aby szkolenia stacjonarne były bezpieczne. 
Za kilka dni nowy rok szkolny, z jakimi pomysłami i nadziejami go rozpoczniecie?
Mamy nadzieję, że to będzie spokojny rok szkolny i będziemy mogli szkolić zgodnie z potrzebami rynku, a zagrożenia zdrowotne nie pokrzyżują nam planów. Jesteśmy przygotowani do intensywnej pracy. Ruszamy z nowymi szkoleniami zarówno dla górnictwa jak i innych branż. W tym roku będziemy wdrażać kolejne stanowiska szkolenia praktycznego: obsługę taśmociągów, pomiary elektryczne a także obsługę zmianową maszyn górniczych przy wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości. Mamy sporo zapytań i zapisów na kursy i szkolenia, już wiemy, że nasi słuchacze wracają do nas chętnie po przerwie wakacyjnej.
Dziękujemy za rozmowę.