Odblokowanie prywatnych inwestycji w efektywność energetyczną – wytyczne dla państw członkowskich i uczestników rynku

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa dot. energii w UE (efektywność energetyczna) – na podstawie analizy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1791 z dnia 13 września 2023 r. w sprawie efektywności energetycznej w kontekście wniosku w sprawie przekształcenia dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej (SWD(2021) 623 final) oraz pakietu „Gotowi na 55” i planu REPowerEU.

Ostateczny termin na przesłanie opinii to 26 luty 2024 r. Efektywność energetyczna ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia pełnej dekarbonizacji UE do 2050 r., przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencyjności gospodarki europejskiej oraz bezpieczeństwa energetycznego i przystępności cenowej. W ramach pakietu „Gotowi na 55” i planu REPowerEU we wrześniu 2023 r. przyjęto dyrektywę (UE) 2023/1791 w sprawie efektywności energetycznej (wersja przekształcona), która została opublikowana w Dzienniku Urzędowym w tym samym miesiącu. Dyrektywa weszła w życie w dniu 10 października 2023 r. Dyrektywa w wersji przekształconej stanowi podstawę europejskiej polityki w zakresie efektywności energetycznej, gdyż określa zasady, obowiązki i narzędzia polityki służące osiągnięciu celów UE w zakresie efektywności energetycznej na 2030 r. Zwiększenie inwestycji w efektywność energetyczną za pomocą specjalnych środków w obszarze polityki i finansowania ma zasadnicze znaczenie dla wspierania państw członkowskich w realizacji celów w zakresie efektywności energetycznej na 2030 r. oraz w realizacji celów filaru planu REPowerEU dotyczącego oszczędności energii. Wspieranie mobilizacji inwestycji w efektywność energetyczną umożliwi osiągnięcie – w sposób racjonalny pod względem kosztów – neutralności klimatycznej do 2050 r., zapewniając jednocześnie konkurencyjność i zrównoważony charakter unijnej gospodarki, a także zwiększając bezpieczeństwo dostaw w UE i odporność rynku energii.
Aby osiągnąć cele w zakresie klimatu i energii na 2030 r., a jednocześnie zapewnić konkurencyjność i zrównoważony charakter gospodarki UE, należy zwiększyć wykorzystanie inwestycji w efektywność energetyczną. Zgodnie z przekształconą dyrektywą w sprawie efektywności energetycznej Komisja musi do 31 grudnia 2024 r. przedstawić państwom członkowskim i uczestnikom rynku sposoby odblokowania inwestycji prywatnych, w szczególności poprzez: tworzenie innowacyjnych narzędzi finansowania, zwiększanie skali instrumentów finansowych i maksymalne wykorzystywanie publicznego wsparcia budżetowego.
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag. Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13938-Guidance-to-Member-States-and-market-actors-to-unlock-private-investments-in-energy-efficiency-EED-recast-_pl Źródło: Komisja Europejska