24
grudzień
W dzisiejszych czasach niezwykle dynamicznych zmian, stały rozwój kompetencji, umiejętności i wiedzy to konieczność. Program mentoringowy oparty na dwustronnej, bezpośredniej relacji mistrz – uczeń jest najbardziej efektywnym systemem nauki. Dlatego stosuje go ponad 70% firm z listy Fortune 500. Związek Pracodawców Polska Miedź prowadzi trzecią edycję programu mentoringowego. Objęto nim już blisko 100 osób.
Słowo Mentor pochodzi z mitologii greckiej. To właśnie Mentorowi powierzył Odyseusz opiekę nad swoją rodziną i domem wyruszając na wojnę. To postać Mentora przybrała bogini Atena wspierając Telemacha w poszukiwaniach ojca. Mentor jest synonimem nauczyciela, przyjaciela, dobrego opiekuna. Możemy mu ufać. Wiemy, że zawsze będzie stał po naszej stronie. Przez wieki utrwalała się siła relacji mistrz – uczeń. Występowała we wszystkich wiekach, kulturach, cywilizacjach. Dziś mentoring opiera się na nowoczesnej psychologii, szczególnie humanistycznej, która twierdzi, że dążenie do zmiany i poprawy jakości życia jest immanentną cechą człowieka. Dlatego wciąż szukamy dróg rozwoju i skutecznych metod, które nam w tym procesie pomogą.
-Program mentorigowy kojarzy mi się ze sztuka położniczą Sokratesa, kiedy akuszer pomaga, żeby powstało dzieło, żeby „owoc” współpracy się urodził, ale tylko przy tym asystuje, bo główną pracę do wykonania ma mentee – mówi Justyna Teodorczyk, Dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy, mentee.
Zróżnicowanych form rozwoju kompetencji potrzebował biznes. Szkolenia i kursy prowadzone dla dużych grup osób okazały się niewystarczające, szczególnie dla poprawy umiejętności i wiedzy menedżerskiej.
– Jestem przedsiębiorcą, ciężko mi znaleźć osobę, z którą mógłbym porozmawiać o moich problemach, poradzić się, która pomogłaby mi znaleźć właściwą drogę i upewnić w pomysłach, które są w mojej głowie. Takiego partnera spotkałem w programie mentoringowym Pracodawców– twierdzi Piotr Rolla, Prezes Zarządu FSWO Sp. z o.o., mentee.
Okazało się, że odpowiedzią na konieczność zindywidualizowania nauki „sztuki” biznesu jest właśnie spotkanie mentor-mentee.
– Mentoring nie jest już niczym nowym w zarządzaniu. Dotyczy obszarów biznesowych, przywódczych, interpersonalnych lub związanych z efektywnością osobistą. Zbudowany jest na kompetencjach kadry kierowniczej, przede wszystkim grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź. Mentorzy pracują pro bono. Są to wysoko wykwalifikowani specjaliści, dyrektorzy, szefowie firm, którzy mają talent do tego, aby dzielić się swoją wiedzą i chcą to robić– podkreśla Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.
W trzeciej edycji programu bierze udział 15 par mentor-mentee. Spotkania bezpośrednie uzupełniają zajęcia warsztatowe. Nad całością czuwa Elżbieta Dunaj, trener biznesu.
– Proces mentoringowy przebiega wg ściśle określonego planu. Mentorzy i mentees spotykają się systematycznie w okresie kilku miesięcy, dodatkowo uczestniczą w warsztatach wspierających proces. Pierwsze spotkania poświęcone są ustaleniu celów i mierników ich osiągnięcia, kolejne przebiegu realizacji celów i wsparciu w wyzwaniach pojawiających się na bieżąco. Na koniec posumowanie, ocena procesu i wytyczenie dalszej drogi rozwoju. Chodzi po prostu o to, aby przekazywana wiedza była wykorzystywana w praktyce– uważa Elżbieta Dunaj, opiekun merytoryczny Programu Mentoringowego, HR Manager
Zdaniem Beaty Staszków korzyści z udziału w programie odnoszą wszyscy jego uczestnicy: mentees, mentorzy i firmy zaangażowane w program.
– Mentorowani, przy wsparciu doświadczonej osoby, szybciej nabywają nowe kompetencje i nabijają mniej guzów po drodze. Mentorzy mają satysfakcję z udzielonego wsparcia i sukcesów podopiecznych uzyskanych dzięki ich pomocy. Warto też wspomnieć, że rozwijając innych sami rozwijają swoje umiejętności chociażby komunikacyjne, interpersonalne. porządkują swoją wiedzę. Organizacja zyskuje wysokowartościową i niskobudżetową formę rozwoju oraz kulturę dzielenia się wiedzą i ciągłego rozwoju – twierdzi Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.
Tę opinię podzielają uczestnicy III edycji Programu Mentoringowego.
– Bycie Mentorem jest możliwością uporządkowania swojej wiedzy i doświadczenia. Jest też wielką satysfakcją, kiedy mentee mówi: to mi pomogło, to było ciekawe, cieszy, kiedy to czego się nauczyło, przeżyło może przydać się innej osobie – uważa Monika Gazda, Wiceprezes Zarządu MCKK Sp. z o.o., mentor
– Udział w programie, jest możliwością sprawdzenia samej siebie w nowej roli, przekazywania wiedzy, uczenia kogoś. Ale jest też otrzymywaniem nowej wiedzy, nowej energii. Daje to siłę i napęd do własnego rozwoju – dodaje Magdalena Chrząszcz, Kierownik Wydziału Sponsoringu/Departament Komunikacji KGHM Polska Miedź SA, mentor
– Dostałem potężną dawkę wiedzy i inne spojrzenie na sprawy, które mnie nurtują, zwłaszcza w sferze zarządzania średnią firmą. Dużo się w głowie poukładało– cieszy się Krzysztof Kaszubowski, Prezes Zarządu Creativ Media Sp. z o.o., mentee
– Udział w programie daje mi dużo pewności siebie, wsparcie w dążeniu do wyznaczonego celu jeżeli chodzi o sprawy zawodowe, ale też życie osobiste– zaznacza Marlena Grzelak, Referent ds.administracyjnych, ZPPM
Zdaniem uczestników bardzo ważne jest wsparcie merytoryczne, jakie otrzymują na każdym etapie procesu mentoringu.
– Związek Pracodawców jest bardzo profesjonalną instytucją. Wszystkie przedsięwzięcia, które realizuje są na bardzo wysokim poziomie, to również. Tu są zaangażowani eksperci, osoby, które są w stanie wyposażyć nas mentorów i mentees w kompetencje, narzędzia do samorozwoju. To fajna przygoda warto wziąć w niej udział– zachęca Łukasz Wereszczyński, Dyrektor ds. Pracowniczych KGHM Polska Miedź SA/o Polkowice – Sieroszowice, mentor.
Związek Pracodawców Polska Miedź obiecuje – będzie IV edycja programu. Zaprasza do współpracy przyszłych mentorów i mentees. Szczegóły znajdziecie w zakładce Program Mentoringowy.
Najnowsze wpisy