PRAKTYCZNIE O MĄDROŚCI I PODEJMOWANIU DECYZJI

Czym jest mądrość, co jej sprzyja, a co ogranicza racjonalne postępowanie? O tym dyskutowali uczestnicy Klubu Mentoringu Związku Pracodawców Polska Miedź. Jeżeli także zastanawiacie się, jak mądrzej podejmować decyzje, to mamy dla Was kilka rad od dr Sławomira Jarmuża.

Życiowej mądrości szukają u swoich mentorów ich uczniowie. Dzielenie się wiedzą, doświadczeniem, umiejętnością radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i wychodzenia z nich obronną ręką, zdolnością ustalania celów i trzymania się własnych wartości to najważniejsze cechy mentoringu. Właśnie dobiega końca IV Program Mentoringowy Związku Pracodawców Polska Miedź. Podczas spotkania Klubu Mentoringu był czas na pierwsze refleksje.

Ta edycja jest wyjątkowa, ze względu na covidową rzeczywistość. Program rozpoczęły aż 24 pary Mentor-Mentee. Część osób zrezygnowała, niektórzy już zakończyli proces, a są grupy, które jeszcze pracują. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, większość działań prowadzona była w formie online. Pomimo wcześniejszych obaw, zdalne spotkania miały także dobre strony i zapewne zostaną z nami na dłużej – podsumowuje Elżbieta Dunaj.

Uczestnicy Programu podkreślali, że pandemia COVID-19 zmieniła nie tylko organizację procesu mentoringu, ale i jego wprowadziła do niego nowe wątki, przemyślenia i cele.

Jestem zadowolony z przebiegu procesu. Odbyliśmy wszystkie spotkania. Osobiście wolę kontakt bezpośredni. Moim zdaniem pozwala na tworzenie silniejszych więzi, lepszą koncentrację podczas rozmowy, chociażby poprzez możliwość oceny także mowy ciała. Za to forma online ułatwia logistykę, zwłaszcza kiedy Mentor i Mentee nie mieszkają w tym samym mieście – uważa Bohdan Pecuszok, Mentor.

Czas pandemii wpłynął na naszą psychikę i będziemy odczuwali skutki jeszcze długo. Znajduje to odbicie w procesie mentoringowym. Więcej myślimy i mówimy o tym, co jest dla nas ważne: wartościach, sensie życia, wyższych celach. Mentoring nie jest osadzony tylko w kwestiach zawodowych – dodaje Jolanta Skrzyńska – Winkel, Mentorka.

Lokalizacja spotkań może być dodatkowym atutem. Moja Mentorka zaproponowała…wieżę kościelną, nie wiedząc, że mam lęk wysokości. I to było wyzwanie, z którego wyszedłem zwycięsko. Samo miejsce otworzyło inną perspektywę, zmusiło mnie do myślenia, stworzyło nowe wspomnienia. To ze mną zostanie – uważa Marek Wachnik, Mentee.

Program mentoringowy przebiega zgodnie ze ściśle określonym planem. Mentorzy i mentees spotykają się systematycznie w okresie kilku miesięcy, dodatkowo uczestniczą w warsztatach wspierających proces.

Klub Mentoringu to spotkania, na które zapraszamy zarówno Mentorów, jak i Mentees. Chcemy wyjaśniać wątpliwości, dostarczać wiedzy. Lubimy wkładać kij w mrowisko, obalać mity, spojrzeć na problem z lotu ptaka. Czasami potrzebujemy wskazówki, żeby wiedzieć, co jest ziarnem a co plewą. Móc skorzystać z mądrości innych. Zapraszamy osoby, które są inspirujące, takie jak Sławomir Jarmuż – podkreśla Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.

Dr Sławomir Jarmuż to psycholog, trener i doradca biznesowy. Jak sam o sobie mówi, jest pogromcą mitów biznesowych. Jednym z tematów, który go pasjonuje, jest „mądrość”.

Psychologia od wielu lat zajmuje się całkiem na serio mądrością. Bada ją, analizuje, szuka źródeł mądrości, jej determinantów, ale także barier. Główna konkluzja jest taka, że nie jesteśmy mądrzy-mądrzy bywamy. Niektórzy częściej, inni rzadziej. Mądrość jest tylko częściowo związana z inteligencją, wykształceniem i wiekiem. Dlatego jest tak fascynująca. Nawet symbol mądrości żydowski król Salomon postępował głupio, i to nie raz. Warto wiedzieć co sprzyja mądrym zachowaniom, a co je utrudnia – mówi dr Sławomir Jarmuż.

Dr Sławomir Jarmuż przedstawił Koncepcję Grossmanna wskazującą na 4 filary mądrości. Są nimi:

  1. INTELEKTUALNA POKORA – oznacza dystans do własnej wiedzy i doświadczeń;
  2. PRZYJMOWANIE SZEROKIEJ PERSPEKTYWY –­ spojrzenia na problem nie tylko przez pryzmat własnych przekonań. Rozważenie punktu widzenia różnych osób, kultur, epok, religii itd. Przydaje się szczególnie w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych;
  3. TRAKTOWANIE RELACJI SPOŁECZNYCH JAKO ZMIENNYCH –­ tu nic nie jest wartością stałą. Przywiązywanie się do schematów bywa zgubne. Patrzenie na rzeczy, zjawiska, więzi społeczne jako coś, co się z czasem zmieni, przeminie. Potraktowanie tego jako naturalny proces;
  4. GOTOWOŚĆ DO KOMPROMISU ­ wola ustępstw, zgoda na to, że ludzie wokół nas mogą myśleć inaczej, poszukiwanie tego, co w nas wspólne zamiast koncentrowania się na różnicach.

Zawsze przydaje się krytyczne myślenie, analizowanie sytuacji z różnych perspektyw, zadawanie pytań, także sobie. Często przewyższamy rolę człowieka nad obiektywnymi uwarunkowaniami. Warto pamiętać, że czasami rzeczy po prostu się dzieją. Ludzie mogą popełniać błędy, zachowywać się głupio, ale to nie oznacza, że są głupi czy leniwi. Oddzielajmy zdarzenie od osoby i unikajmy generalizowania, słów zawsze i nigdy. To jest skuteczne, nie tylko w zawodowych relacjach – podpowiada dr Jarmuż.

Znamy już czynniki, które pomogą nam rozwijać mądrość i umiejętnie z niej korzystać. A co z przeszkodami na tej drodze? Dr Jarmuż omówił także cechy niemądrości. To bardzo ciekawy zbiór naszych postaw.

  1. KONFIRMACJA – potwierdzanie pierwszej hipotezy, mądre myślenie nie szuka potwierdzeń, a wręcz odrzuca najprostsze rozwiązania, nie ufa schematom;
  2. ZAPRZECZANIE PODOBIEŃSTWU DO INNYCH – zbyt silne tendencje indywidualistyczne, zwłaszcza w świecie zachodniej cywilizacji;
  3. ZAMKNIĘTY UMYSŁ – dogmatyzm, postrzeganie świata tylko w czarno-białych barwach.
  4. PIELĘGNOWANIE STAŁOŚCI – musi być tak, jak było. Postawa: „te rozwiązania nam się sprawdzają i nie będziemy niczego zmieniać;
  5. NADMIERNA PEWNOŚĆ SIEBIE – życie w fikcji, którą sami tworzymy i w nią wierzymy.

Skoro nadmierna pewność siebie bywa zgubna, to przyda się spojrzenie na siebie oczami innych. Rzetelna, czasami krytyczna, ale w intencji życzliwa i wspierająca analiza. I w tym działaniu doskonale sprawdza się Mentor.

Człowiek mądry jest bardzo świadomy siebie. Program mentoringowy nie jest programem naprawczym. My, Mentorzy pokazujemy, że nasi Mentees są bardzo wartościowi. Pomagamy im ustalić ich mocne stron, ale także wskazywać słabsze. Ludzie lepiej funkcjonują zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym, kiedy wiedzą kim są. Wspólnie to odkrywamy. Również Mentorzy w tym procesie wiele zyskują, to obopólna korzyść. Inspirowanie się ludźmi mądrymi pomaga w budowaniu własnej mądrości – uzupełnia Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.

Dla wszystkich, którzy zainteresowali się naszym Programem Mentoringowym, mamy dobrą wiadomość ­ będzie jego V edycja. Więcej informacji już wkrótce.