Projekt rozporządzenia ME zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Projektowane rozporządzenie jest wydawane na podstawie upoważnienia zawartego w art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, zgodnie z którym minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy oraz po zasięgnięciu opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, określa, w drodze rozporządzenia, corocznie wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, o którym mowa w art. 42 ust. 3 ustawy, oraz dla nauczycieli, których tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin ustala się na podstawie art. 42 ust. 7 ustawy, oraz sposób udokumentowania prawa do określonej stawki wynagrodzenia zasadniczego. Nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 416, z późn. zm.), ma na celu zwiększenie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od dnia 1 stycznia 2024 r. w związku z podwyższeniem kwoty bazowej dla nauczycieli od dnia 1 stycznia 2024 r. oraz dodatkowym podwyższeniem średniego wynagrodzenia nauczycieli początkujących. Wprowadzenie zmiany kwoty bazowej dla nauczycieli oraz dodatkowo podwyższenie średniego wynagrodzenia nauczycieli początkujących wymaga zmiany tabeli minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli stanowiącej załącznik do ww. rozporządzenia. W projektowanym rozporządzeniu stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli zostały ustalone przy zachowaniu dotychczasowego udziału wynagrodzenia zasadniczego w wynagrodzeniu średnim nauczycieli. W wyniku powyższych zmian minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli z pierwszej grupy zaszeregowania płacowego (tj. posiadających tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym) wzrosną dla nauczycieli:

  1. nieposiadających stopnia awansu zawodowego (nauczycieli początkujących) – o 1218 zł;
  2. mianowanych – o 1167 zł;
  3. dyplomowanych – o 1365 zł.
W przypadku nauczycieli z drugiej grupy zaszeregowania płacowego (tj. posiadających tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, pozostałe wykształcenie), minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego wzrosną dla nauczycieli:
  1. nieposiadających stopnia awansu zawodowego (nauczycieli początkujących) – o 1188 zł;
  2. mianowanych – o 1210 zł;
  3. dyplomowanych – o 1188 zł.
Środki finansowe niezbędne do zapewnienia wypłaty średnich wynagrodzeń nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy – zgodnie z art. 30 ust. 8 ustawy – zostaną zagwarantowane przez państwo w dochodach jednostek samorządu terytorialnego (m.in. w ramach środków finansowych przekazywanych w części oświatowej subwencji ogólnej). Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu. Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12381002 Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w wersji elektronicznej (edytowalnej), w terminie do dnia 8 lutego 2024 r. na adres szkop@pracodawcy.pl.