Projekt rozporządzenia MFFiPR zmieniające rozporządzenie w sprawie wniosków o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniające rozporządzenie w sprawie wniosków o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Rozporządzenie wydaje się na podstawie art. 89 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o  podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, w związku ze zmianami wprowadzanymi ustawą z dnia … o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1114). Ustawa rozszerza i modyfikuje obecnie obowiązujące w ustawie o VAT procedury szczególne dotyczące usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych.

Celem rozporządzenia jest określenie wniosków o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej oraz katalogu czynności, które podmiot może wykonywać w państwie członkowskim Unii Europejskiej, do którego kierowany jest wniosek o zwrot podatku od wartości dodanej, aby móc wystąpić o zwrot podatku od wartości dodanej.

Projektowane rozporządzenie zawiera także przepisy przejściowe, zgodnie z którymi do wniosków o zwrot podatku za 2020 r. i za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 r. będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe. Jeżeli wniosek dotyczy korekty ww. wniosków będzie składany na zasadach dotychczasowych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
Szczegóły dotyczące proponowanych zmian w prawnych zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.
Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12347758
Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w formie elektronicznej (edytowalnej), w terminie do 14 czerwca 2021 roku na adres szkop@pracodawcy.pl.