21
listopad
Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzorów pełnomocnictwa szczególnego i pełnomocnictwa do doręczeń oraz wzorów zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu tych pełnomocnictw.
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem, Oceną Skutków Regulacji oraz załącznikami nr 1-4 dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12386900/katalog/13068308#13068308
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 15 lipca 2024 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Usunięcie z formularzy pól, które są już zbędne, tj. pola: poczta, faks, adres elektroniczny na portalu podatkowym. Usunięcie pola „Poczta” wynika z wymogów wprowadzonych przez Pocztę Polską w zakresie umieszczanych na przesyłce danych adresowych określających nadawcę i adresata oraz ich adresy. Zgodnie z brzmieniem § 6 ust. 3 Regulaminu świadczenia usług powszechnych stanowiącego Załącznik do Uchwały Nr 227/2022 Zarządu Poczty Polskiej S.A. z dnia 17 listopada 2022 roku) dane określające nadawcę i adresata oraz ich adresy umieszczone na przesyłce powinny być zamieszczone w następującej kolejności:
− imię i nazwisko albo pełna nazwa nadawcy/adresata,
− ulica, numer domu i mieszkania albo lokalu (w przypadku miejscowości podzielonej na ulice) albo nazwa miejscowości i numer porządkowy nieruchomości (w przypadku miejscowości nie podzielonej na ulice),
− właściwy kod pocztowy wraz z nazwą miejscowości, do której kierowana jest przesyłka.
Poczta Polska zrezygnowała z wymogu wskazywania w adresie dodatkowo nazwy miejscowości w której znajduje się urząd pocztowy.
Faks jako forma komunikacji nie jest obecnie stosowany. Został zastąpiony przez tańsze w eksploatacji i dogodniejsze formy komunikacji elektronicznej. Stąd propozycja usunięcia i tej pozycji z formularzy.
Natomiast w związku z rozwojem e-usług resortu finansów i wdrażaniem nowej platformy e-Urzędu Skarbowego forma komunikacji podatnika z organem podatkowym związana z portalem podatkowym nie będzie już wykorzystywana.
Wprowadzenie do formularzy zmian wynikających z wejścia w życie nowych regulacji w zakresie doręczeń elektronicznych. Zmiany dotyczą dwóch objaśnień, które zostają dostosowane do zmienionych przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa regulujących kwestie doręczeń, wprowadzonych ustawą z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 285, z późn. zm.).
Dodatkowo do formularzy wprowadzane zostają zmiany dostosowawcze i upraszczające oraz techniczne – związane z wizualnym dostosowaniem formularzy do nowych standardów tworzenia formularzy elektronicznych (w szczególności: aktualizacja publikatorów aktów prawnych, przenumerowanie pól, odwołań do numerów pól, odnośników i numerów objaśnień, doprecyzowanie i ujednolicenie treści objaśnienia, zmiana treści instrukcji znajdującej się w nagłówku formularza, zmiana kolejności podmiotów wyszczególnionych w polu nr 4 formularzy, zmiana objaśnienia odnoszącego się do danych kontaktowych, usunięcie tzw. „drabinki” w polach „Telefon”, zmiana rozmieszczenia niektórych pól).
Szczegółowy opis ww. zmian zawarty został w uzasadnieniu do projektowanego rozporządzenia.
Najnowsze wpisy
19
listopad