20
grudzień
Szanowni Państwo Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź
Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie zgłoszeń celnych (numer z wykazu 869).
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12388451/katalog/13076001#13076001
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 2 września 2024 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Istotą zmian zawartych w projekcie jest dostosowanie przepisów krajowych do unijnego kodeksu celnego w zakresie pełnego wdrożenia rozwiązań informatycznych w odniesieniu do zgłoszeń celnych. Przejście na zgłoszenia celne składane w formie elektronicznej jako podstawowej formy zgłoszenia celnego spowodowało, że w przepisach unijnych wprowadzano nowy zakres danych podawanych w zgłoszeniach celnych oraz nowe zasady ich podawania z uwzględnieniem specyfiki środowiska informatycznego. Podstawą wdrożenia tych rozwiązań jest art. 6 ust. 2 unijnego kodeksu celnego, który stanowi, że do celów wymiany i przechowywania informacji, o których mowa w art. 6 ust. 1, opracowywane są wspólne wymogi dotyczące danych.
Zakres danych dla poszczególnych systemów celnych został określony w załączniku B do rozporządzenia delegowanego, który zawiera wykaz kilkuset danych, które są wykorzystywane do budowy komunikatów dla poszczególnych rodzajów zgłoszeń celnych.
Specyfika zgłoszenia celnego składanego w formie komunikatu elektronicznego wymusza ujęcie danych dla potrzeb wytworzenia specyfikacji technicznej dla systemu w taki sposób, aby jedna, określona dana podawana przez składającego zgłoszenie celne, była podana w jednym podelemencie (atrybucie). Spowodowało to konieczność odejścia od odniesienia się do 54 pól formularza dokumentu SAD i określenia wymagań dla kilkuset danych dla poszczególnych rodzajów zgłoszeń.
W odniesieniu do zasad wypełniania zgłoszenia celnego składanego w formie elektronicznej wystarczające jest wskazanie, że zgłoszenie elektroniczne sporządza się i składa zgodnie z właściwą dla stosowania danej procedury celnej specyfikacją elektronicznych zgłoszeń celnych, publikowaną na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Takie podejście jest zgodne z kierunkiem unijnych przepisów celnych oraz konkretnymi rozwiązaniami wypracowanymi przez Komisje Europejską, która przekazuje państwom członkowskim Unii Europejskiej dokumentację techniczną dla potrzeb tworzenia systemów europejskich m. in. AES i NCTS obsługujących odpowiednio, zgłoszenia wywozowe i tranzytowe.
Ponadto w rozporządzeniu uchylony został przepis uprawniający do złożenia zbiorczego zgłoszenia celnego w przywozie, ponieważ wraz z wdrożeniem z dniem 1 lipca 2021 r. przepisów z zakresu tzw. pakietu VAT e-commerce, z zakresu § 14 ust. 1 wyłączone zostały przesyłki określone w art. 23 (o wartości do 150 euro) oraz art. 25 (o wartości do 45 euro) rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych. „Przesyłki o niskiej wartości” (do 150 euro) były uzasadnieniem do wprowadzenia w § 14 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zgłoszeń celnych progu wartości do 150 euro również dla pozostałych kategorii towarowych ujętych w tym przepisie, a która to przesłanka odpadła wraz z wyłączeniem z tego przepisu art. 23 rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych.
W konsekwencji wyłączenia art. 23 i 25 rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych z § 14 ust. 1, w zakresie przedmiotowym tego przepisu pozostały towary, które nie mają charakteru masowego (czyli np. kilkaset lub kilka tysięcy przesyłek dzienne) i zasadne jest, aby zgłoszenie celne było złożone dla każdej przesyłki z wykazaniem dla tych przesyłek pełnego zakresu danych przewidzianych w kolumnie H1 załącznika B do rozporządzenia delegowanego, co de facto ma miejsce od 1 lipca 2021 r. po wdrożeniu tzw. „pakietu VAT e-commerce”.
Wprowadzone zostały również zmiany we wzorze Dokumentu Potwierdzającego Dokonanie Zgłoszenia Celnego, który został dostosowany do nowych nazw danych wynikających z zał. B do rozporządzenia delegowanego i do oczekiwań importerów poprzez uszczegółowienie danych zawartych w tym dokumencie.
Rekomendowanym rozwiązaniem, w odniesieniu do zakresu danych wymaganych w zgłoszeniach celnych, jest wprowadzenie zasady, że wystarczające jest wskazanie, że zgłoszenie elektroniczne sporządza się i składa zgodnie z właściwą dla stosowania danej procedury celnej specyfikacją elektronicznych zgłoszeń celnych, publikowaną na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych
Narzędziem kontrolnym są systemy informatyczne, które zawierają zakres danych zgodny z załącznikiem B do rozporządzenia delegowanego oraz reguły walidacyjne odpowiadające przepisom unijnym i krajowym
Z wyrazami szacunku
Najnowsze wpisy
20
grudzień
18
grudzień